VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Politika, aktualijos

10.26. Spalvingų gegučių skrydis

Česlovas Iškauskas

Dėl vakcinavimo tenka prisiminti, kad mes praktiškai pražiopsojome, pramiegojome pirmą vasaros pusę, kai, nežinau dėl kokių sumetimų, buvo dirbtinai sulėtinti skiepijimosi tempai. Galbūt dėl to, kad nebūtų pasiektas prezidento tikslas 70 proc. iki liepos vidurio“. Šis Prezidento Gitano Nausėdos akibrokštas valdančiajai daugumai tapo praėjusios savaitės „topu“. Vyriausybė netiesiogiai buvo apkaltinta griaunanti jo iškeltą „gerovės valstybės“ sampratą ir apskritai sabotuojanti šalies vadovo iniciatyvas.

Ką čia bepridursi? O mes ir nedarysime jokių išvadų, nes juk neturintys politinės patirties lyderiai juo labiau gali sau leisti šokiruojančią retoriką, kokia dažnai pasižymi seni politikos vilkai.

Geriau pastebėkime kitą praėjusio laikotarpio įvykį. Lietuvoje kuriasi naujos partijos. Prie 21 dabar registruotos politinės partijos rimtą paraišką prisijungti paskelbė buvęs premjeras, nuo „valstiečių“ atskilęs Saulius Skvernelis. Tiesa, Seime rugsėjį įsteigta jo vadovaujama centro kairės demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ vienija dar tik 13 narių steigėjų, o žada išsiplėsti iki trisdešimties, paskui bus Teisingumo ministerijos įregistruota.

Apie naujos politinės jėgos populiarumą galima svarstyti keleriopai. Neabejotina, kad vienas svarbiausių kriterijų – personalijos. Politologai mano, kad buvęs policininkas ir premjeras S. Skvernelis patrauks nemažą būrį rinkėjų (jis neabejoja, kad turės 2000 steigėjų), ir jos negalima tapatinti su kažkada staiga prieš pat Seimo rinkimus iškilusia Tautos prisikėlimo partija, kuri kaip atsirado pramogų žvaigždės Arūno Valinsko dėka, taip greitai ir išnyko. Iki būsimų parlamento rinkimų dar treji metai, tad demokratai dar turės laiko sutelkti savo būrį rinkėjų. Greičiausiai daugiausiai jų atims iš Ramūno Karbauskio „valstiečių“, iš kurių frakcijos jau pasitraukė 9 nariai, bet negali būti rami ir neregėtai iškilusios Vilijos Blinkevičiūtės socialdemokratai.

R.Karbauskis jau atskaitė moralą jį „išdavusiam“ S. Skverneliui, o štai kairieji visaip gundo dešiniuosius, kad demokratų debiutas būtų apkartintas: jie siūlo Seime inicijuoti partijų finansavimo tvarkos pakeitimus. Mat, pagal dabartinę tvarką, jei „Vardan Lietuvos“ įsisteigs iki lapkričio vidurio, partija pretenduos į nemažą maždaug 200 tūkst. eurų biudžeto dotaciją…

Taigi, naujosios „išsišokėlių“ partijos laukia nelengvi laikai. Kaip ir visi atskalūnai, jie kelia konkurencijos, pavydo ir „juodųjų technologijų“ bangas. O kur dar būsimos stumdynės dėl postų partijoje ir valdžioje? Kandaus žodžio mėgėjai primena: jeigu S. Skvernelis dar pakvies į savo gretas ambicingąjį Ričardą Malinauską ar iškalbingąjį mero bendrapavardį Skirmantą, o dar geriau – lyg meteoras švystelėjusį advokatą Igną Vėgėlę, tai vidiniai nesutarimai bus užprogramuoti…

Šiaip ar taip palinkėkime būsimai partijai sėkmės. Galgi ją lydės didesnė sėkmė negu kažkada A. Valinsko grupuotę arba 2020 m. Seimo rinkimuose debiutavusią krepšininko Tomo Pačėso vairuojamą partiją „Lietuva – visų“ bei filosofo Vytauto Radžvilo sutelktą „Nacionalinis susivienijimas“.

Beje, dar viena filosofė Nida Vasiliauskaitė padarė skambų pareiškimą: jos jau netenkina protestai prieš spaudimą skiepytis nuo koronaviruso, testuotis ir naudotis galimybių pasais, nes ji – kuria Antrą Lietuvą. Painias formuluotes vartojanti intelektualė sako jau sugalvojusi ir naujos partijos pavadinimą, bet laiko jį paslaptyje. Tarsi lygiuodamasi į šviesios atminties filosofą Romualdą Ozolą, ji kvestionuoja kone visą valdžios sistemą ir reikalauja jos pakeitimo. N. Vasiliauskaitės požiūrių persivertimą taikliai iliustruoja netikėtai aptiktas vienas 2012 m. Šiaulių universiteto bakalauro mokslinis studentės Giedrės Sūdžiūtės darbas, kuriame aptariamas filosofų Leonido Donskio, V. Radžvilo ir N. Vasiliauskaitės tolerancijos vertinimas. Anuomet filosofė pasisakė už homoseksualumą, pritarė netradicinei šeimai, teigė, kad tradicija nėra vertybė ir kvietė visapusiškai tolerancijai. Dabar jos planuojama politinė jėga, kaip miglotai aiškino ji viename mitinge, bus „apie tikrą liberalizmą ir libertalizmą“. Sunku pasakyti, koks bus naujos partijos santykis su filosofės kritikuojamu „Lietuvos Šeimų sąjūdžiu“.

Kitaip sakant, Lietuvos padangėje pamažu skleidžiasi visa politinio spektro vaivorykštė. Atrodo, po trejų metų (o gal jau per 2023 metų savivaldybių tarybų rinkimus) rinktis bus iš ko. Tik kad vėl nedejuotume: raiba gegutė graži, bet nepažįsta savo lizdo…

Atgal