Įvykiai
02 03. Kalbos skolinių atitikmenų nuo šiol ieškosime specialioje patarimų knygelėje
Valstybinė kalbos komisija pakoregavo skolinės leksikos norminimo tvarką. Priimtas nutarimas, kad iš Didžiųjų kalbos klaidų sąrašo su nevartotinomis svetimybėmis susiję du papunkčiai yra iškeliami ir bus norminami kalbos patarimų knygomis.
"Kadangi Didžiųjų kalbos klaidų sąrašas paskutinį kartą buvo keistas 1998 metais, reikia pripažinti, nuo to laiko į lietuvių kalbą atėjo gana daug svetimybių, kurios nebuvo ten įtrauktos. Šiuo metu jos yra surašytos Leksikos patarimų knygelėje", - teigia Valstybinės kalbos komisijos pirmininkė Daiva Vaišnienė.
Anot jos, žodžių vertinimas nesikeičia - žodžiai, kurie buvo Didžiųjų kalbos klaidų sąraše, ir toliau yra neteiktini viešajai kalbai. Leksikos patarimų knygelėje tokių nevartotinų svetimybių yra kur kas daugiau - per 800.
Vienos iš knygos sudarytojų, Valstybinė kalbos komisijos Bendrojo skyriaus vedėjos Aurelijos Dvilytės teigimu, naująją knygelę naudoti yra kur kas patogiau, kadangi skoliniai suskirstyti į du sąrašus: aktualiuosius, šiandieninėje vartosenoje dažniau pasitaikančius žodžius, bei senesnius skolinius, kuriuos atpažįstame geriau.
Sąrašas sudarytas nagrinėjant atskiras temines grupes - kulinarijos, informatikos, botanikos ir daugelį kitų sričių. Knygelė apima ne visą leksiką, bet tik skolinę leksikos dalį.
"Daug buvo diskutuojama dėl žodžio moderuoti - žodyno pakomisės narių nuomonės išsiskyrė, anksčiau jis buvo vertinamas kaip neteiktinas, dabar jis vertinamas kaip tarptautinis žodis. Buvo svarstoma dėl parkomato, parkometro - šie žodžiai taip pat anksčiau buvo vertinami kaip neteiktini, tačiau 8 metų praktika parodė, kad siūlyti atitikmenys yra per bendri ir neatitinka realijų. Šie žodžiai taip pat įvertinti kaip galimi vartoti žodžiai", - pasikeitimų pavyzdžius vardino A. Dvilytė.
Leksikos patarimų knygelę numatoma persvarstyti kas 5-8 metai.