VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Įvykiai

08 20. Prasminga Kėdainių miesto šventė dvasiškai praturtino kėdainiečius

Vaclovas Volkus

Ko metraščiuos nesurandi,

Tau mena gatvės Radvilų.

Ir rotušė ilgam kely

Prašnekins garsą tų laikų.

Vietoj įžangos žiupsnelis istorijos

Kėdainiai vienas iš seniausių vidurio Lietuvos miestų. Pirmą kartą istorijos šaltiniuose jo vardas paminėtas 1372 metais H Vartbergės Livonijos kronikoje. Miestas amžių bėgyje 87 ha plote išsaugojo Nevėžio ir Smilgos upelio saulėtakoje senamiestį.

Kėdainiai išgyveno savo "aukso amžių" XVI-XVII amžiuje valdant evangelikų - reformatų didikams Radviloms. Iš tų laikų yra išlikusios įvairių koncesijų - katalikų, reformatų kalvinų, liuteronų, pravoslavų, judėjų šventovių, įvairios paskirties namų, aikščių. Šalia jų susitelkusios istorijos, kultūros vertybės - senieji administracijos, pirklių, šventikų pastatai. Vėlesniais amžiais miesto parke buvo pastatyta ir mečetė su minaretu.

Kėdainiai šiandieną

Šiandieną Kėdainių miestas išaugęs, išgražėjęs kiekvienais metais švenčia savo gimtadienius. Šiais 2013 metais, minint miesto 641-pirmąjį gimtadienį rajono savivaldybė ypač prasmingai ir spalvingai organizavo gimtadienio šventę. Ji truko net tris dienas.

Pirmoji šventės diena buvo skirta sportui ir svetingumui puoselėti. Joje pagal įvairias sporto rungtis dalyvavo nuo kėdainiečių darželinukų iki garbaus amžiaus senolių. Tos dienos šventė pasibaigė krepšinio vakaru.

Antroje šventės dienoje šeimininkavo Kėdainių meno atstovai. Jos baigiamasis akordas buvo Kėdainių sporto ir pramogų arenos atidarymas ir koncertas.

Trečioji diena buvo skirta amatų mugei. Ištisoje senamiesčio Kranto gatvėje šurmuliavo suvažiavę amatininkai, tautodailininkai su savo dirbiniais. Tuo pačiu metu po šv. Mišių aukai už miestą ir jo žmones vyko rajono saviveiklinių kolektyvų, meno atstovų pasirodymai, sveikinimai, padėkos. Pramogų diena užsibaigė jaunimo koncertiniu vakaru.

Daugelį meno ir poezijos mylėtojų sudomino antros dienos programa. Renginiams toną davė Poezijos ir kitų meno mėgėjų asociacijos Kėdainių skyrius, kurio vadovė, nepailstanti veiklos organizatorė Nijolė Kulnickienė. Rajono kultūros centre kur vyko šis renginys su savo darbais pasirodė per 30 tapytojų, keramikų, karpinių mėgėjų ir kitų meno mėgėjų vadovaujami tautodailininko Al. Mackevičiaus, ir apie dešimt savo poezijos posmų skaitovų. Renginio susidomėjimas buvo didelis. Jame dalyvavo apie septynios dešimtys lankytojų, rajono meras Rimantas Diliūnas, vicemerė Nijolė Naujokienė.

Asociacijos Kėdainių skyriaus vadovė N.Kulnickienė pasidalino mintimis kaip skyrius ruošėsi pasirodyti šventėje. Rajono meras savo pasisakyme pasidžiaugė šiuo meno kolektyvu, per trumpą laiką jo pasiektais rezultatais. Kelios dešimtys meno kūrinių ir dirbinių, kelios dešimtys poezijos knygų - patalpintų pasagos formos lentynėlėse - tai gražus kūrybinis derlius, kuriuo belieka tik džiaugtis.

Baigiamasis antros šventės renginys buvo rajono literatų klubo "Varsna", 15-kos metų kūrybinės veiklos apibendrinimas, kuris vyko Kėdainių priemiestyje Babėnuose prie Daukšos ąžuolo. Čia tarp 1527 ir 1537 metų smulkių bajorų šeimoje gimė Mikalojus Daukša - vienas Lietuvoje lietuvių raštijos pradininkų. Baigęs dvasinius akademinius mokslus kunigavo Žemaitijos bažnyčiose. Išsiskyrė savo humanistiniu išsilavinimu, akiračio platumu, tolerancija su kitų tokėjimų žmonėmis. Šalia kitų verčiamų knygų M.Daukša pagarsėjo katalikiškų katekizmų vertimu į lietuvių kalbą ir prie jo "Postilės" priedu - pamokslų rinkiniu. Ši knyga buvo pirmoji lietuvių kalba knyga išleista Lietuvoje. Jos "Postilės" priede M.Daukša pasirodė lietuvis patriotas, skatinęs lietuvius mylėti gimtąją kalbą, ginti nuo polonizacijos grėsmių, kvietė ja naudotis viešame valstybiniame ir religiniame gyvenime. Šiandieną jo kvietimas net po 500 metų neprarado savo aktualumo.

Renginį vedusi lituanistė Alma Jociuvienė, plačiai komentavo iš Babėnų kilusio Mikalojaus Daukšos veiklą jo svoris lietuvių raštijos aušroje, jo meilė gimtajai lietuvių kalbai. Pusšimtis susirinkusių kėdainiečių, svečiai iš Jonavos klausėsi pranešėjos komentarų, "Varsnos" literatų - poetų posmų, mokytojos Laimos Žilytės vadovaujamos moksleivių gitaristų melodingų dainų.

Renginyje dalyvavo ir sveikinimo žodžius tarė rajono vicemerė N.Naujokienė.

Daukšos laikų plačiašakio - galiūno ąžuolo vainiko pavėsyje susirinkę gyvieji, čia pat kapinaitėse amžiname būvyje budėję Daukšų ir jų kaimynų gentainiai Kėdainių miesto šventės proga pagerbė didįjį savo žemietį MIKALOJŲ DAUKŠĄ.

Atgal