Įvykiai
03.25. Masinio trėmimo operacijos 70-osios metinės pažymimos ir virtualia paroda
Šiemet sukanka 70 metų nuo 1949 m. kovo 25 d. pradėtos vykdyti masiškiausios Sovietų Sąjungos okupuotų Baltijos šalių gyventojų trėmimo operacijos „Priboj“ (liet. „Bangų mūša“). Sovietinio genocido operacija 1949 m. kovo-balandį vienu metu vyko trijose Baltijos šalyse. Operaciją „Priboj“ metu ištremta apie 95 tūkst. Baltijos šalių gyventojų: iš Lietuvos - 32 tūkst., iš Latvijos - 42 tūkst., iš Estijos - 21 tūkst. Didelę dalį tremtinių sudarė moterys ir vaikai.
Operacija vyko kartu su 1949-ųjų pavasarį pradėta masine žemės ūkio kolektyvizacija. Ankstesnių trėmimų aukos vienaip ar kitaip buvo susijusios su ginkluotu antisovietiniu pasipriešinimu, o per operaciją „Priboj“ žmones pradėta masiškai tremti atsižvelgiant į jų socialinį statusą, t. y. - priklausymą vadinamųjų „buožių“ (ūkininkų, pasiturinčių arba vidutinių valstiečių) kategorijai.
Lietuvos ypatingasis archyvas parengė virtualią dokumentų parodą, kurioje eksponuojami Lietuvos komunistų partijos (bolševikų), Lietuvos SSR valstybės saugumo ministerijos (MGB) ir Lietuvos SSR vidaus reikalų ministerijos (MVD) dokumentai, atskleidžiantys sovietinių represinių struktūrų rengimąsi gyventojų trėmimo operacijai ir šios operacijos vykdymą, dokumentai bei fotonuotraukos iš tremtiniams vestų įskaitos (tremties) bylų. Parodoje taip pat eksponuojamos Lietuvos centrinio valstybės archyvo saugomos Viktoro Janiselio Irkutsko srityje darytos tremtinių fotonuotraukos, Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Užlieknės filialo saugomos fotonuotraukos, fotonuotraukos iš poetės, vertėjos Ramutės Skučaitės asmeninio archyvo.
Su paroda galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainėjehttp://www.archyvai.lt arba paskyroje Facebook socialiniame tinklehttps://www.facebook.com/.
Parodos kuratorius Lietuvos ypatingojo archyvo VRM dokumentų skyriaus vedėjas Povilas Girdenis