VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Įvykiai

02 02. Užgavėnių šventė - po malūno sparnais

Šeštadienį Šiauliuose, Žaliūkių malūnininko sodyboje, vyks tradicinė šventė "Užgavėnės prie Žaliūkių vėjo malūno".
Žiemos pabaigos šventėje pasirodys geriausi Šiaulių miesto folkloro kolektyvai, kurie kurs šventinę nuotaiką, atlikdami tradicines Užgavėnių dainas, kviesdami šokti. Ne pirmą kartą šiai kalendorinei šventei susiburs ir lankytojus savo linksmybėmis bei išradingumu stebins Šiaulių profesinio rengimo centro vienadienė Užgavėnių kapelija "Morės išlydėtuvės", vadovaujama Jurgitos Aldukevičiūtės-Janauskienės ir Ilonos Valčiukienės.
Užgavėnės - viena archajiškiausių lietuvių kalendorinių švenčių, kurioje daug liaudiško teatro elementų. Dalyvaujantys šiame susibūrime stengiasi būti neatpažinti, todėl slepiasi po kaukėmis, nes taip galima linksmiau ir drąsiau juokauti, pokštauti, žaisti. 
Kiekvienais metais daugėja šiauliečių, kurie, ateidami į šventę, atsineša savo kūrybos kaukes, atitinkamai apsirengia, taip prisidėdami prie bendro šventės nuotaikos kūrimo. Šiemet užmiršusiems kaukę ar nespėjusiems jos pasigaminti pagelbėti žada muziejininkai. Pirmieji 250 lankytojų, atėję be kaukių, gaus jas čia pat, prie Žaliūkių malūnininko sodybos vartų. Žinoma, mainais į linksmą dainą, šokį, pokštą ar anekdotą.
2016-uosius Seimas paskelbė Vietos bendruomenių metais, todėl Užgavėnių šventė - puiki proga susiburti netoli Žaliūkių malūnininko sodybos esančioms Šiaulių miesto bendruomenėms. Kaip ir kasmet, šventėje dalyvaus Šiaulių rajono Žaliūkių kaimo bendruomenė, su kuria muziejus bendradarbiauja nuo pat Žaliūkių malūnininko sodybos veiklos pradžios. Įdomus faktas, kad Žaliūkių vėjo malūnas 1875 m. buvo pastatytas tuometiniame Žaliūkių kaime.
Visi šventės lankytojai galės paragauti vietos bendruomenių ir miesto ugdymo įstaigų komandų kepamų blynų, vyks linksmiausios blyninės rinkimai, o nugalėtojų komanda bus apdovanota - galės nemokamai apsilankyti pasirinktame Žaliūkių malūnininko sodyboje vykstančiame edukaciniame užsiėmime. Kadangi senoliai sako "Kas blynų per Užgavėnes bus neragavę, tai tas pats, kaip dūšią velniui atidavę", blynų kepėjai turės pasistengti - iškepti ne vieną keptuvę blynų ir įrodyti, kad jų kepiniai patys gardžiausi.
Šventėje būtina paskanauti ir pagrindinio Užgavėnių valgio - šiupinio - pagal senolių receptus verdamo su kiaulės uodega ir prisiminti, kad Gavėnios išvakarėse reikia ypač sočiai pavalgyti - jei ne 12, tai nors septynis kartus. Kaip ir kasmet, veiks Žaliūkių malūnininko sodyboje įsikūręs Užgavėnių turgelis, kur šventės dalyviai galės nusipirkti lauktuvių.

Atėjusieji taip pat bus kviečiami prisišaukti laimę, nes tik Žaliūkių malūnininko sodyboje yra muziejininkų atrastas ir tik pernai plačiajai visuomenei pristatytas laimės katilas. Kiekvienas, sugalvojęs norą ir pridėjęs ranką prie šimtmečius menančio laimės katilo krašto, sulauks slapčiausių svajonių išsipildymo.
Šventėje skambės žiemos pasmerkimo oracija, o po jos bus galima išvysti nenorinčios pasitraukti žiemos - Lašininio - kovą su žmonių išsiilgtu pavasariu - Kanapiniu. Vakarop visų linksmybių įkarštyje ateis ilgai lauktas metas, kai su giesmėmis bus palydėta ir ant kaitraus laužo sudeginta Morė - atsibodusios ir įkyrėjusios žiemos dvasia.

Atgal