Įvykiai
12 30. „Lietuvos aido“ bendradarbei dr. Aldonai Vasiliauskienei – neįprastas apdovanojimas
„Lietuvos aido“ vyriausias redaktorius Algirdas Pilvelis
„Lietuvos aido“ puslapiuose randame išsamių mūsų bendradarbės dr. Aldonos Vasiliauskienės straipsnių religijos, kultūros, istorijos klausimais. Jau ne vieną dešimtmetį autorė daug dėmesio skiria ukrainistikai, išskirtinai Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino istorijai bei vienuoliams bazilijonams, jų veiklai tiek Lietuvoje, tiek ir Ukrainoje atskleisti.
Už veiklą ukrainistikos srityje A. Vasiliauskienė sulaukusi įvairių apdovanojimų: padėkų, medalių, Aukso žvaigždės ir, galiausiai, Kunigaikštienės Olgos ordino.
2014 m. lapkričio 23 d. Ukrainoje, Hošivo Kristaus Atsimainymo vienuolyne (Ivano Frankivsko sritis) po iškilmingų šv. Mišių ir koncerto dr. Aldonai Vasiliauskienei buvo įteiktas naujas apdovanojimas – gražus spalvotas medalis, skirtas Ukrainos Graikų apeigų Katalikų Bažnyčios išėjimo iš pogrindžio 25-mečiui paminėti. Šį, jau devintą, apdovanojimą įteikė vienuolyno igumenas (vyresnysis) t. Demjanas (Zinovijus Kastranas) OSBM, apžvelgdamas dr. A. Vasiliauskienės nuopelnus garsinant Šv. Bazilijaus Didžiojo ordiną, skleidžiant žinias apie vienuolius bazilijonus ir Lietuvoje, ir Ukrainoje. Galima drąsiai teigti, kad tokiu medaliu apdovanota tik viena lietuvė – „Lietuvos aido“ bendradarbė.
Dr. Aldona Vasiliauskienė (viduryje) su medaliu, skirtu Ukrainos Graikų apeigų Katalikų Bažnyčios išėjimo iš pogrindžio 25-mečiui, tarp „Lietuvos aido“ vyriausiojo redaktoriaus Algirdo Pilvelio (dešinėje) ir bendradarbės Loretos Nikolenkienės (kairėje). „Lietuvos aido“ nuotraukos
Šv. Šeimos Rytų apeigų Katalikių kongregacijos sesuo vienuolė Volodymyra Dmitryšyn lietuvei įteikė tautiniais ukrainietiškais motyvais išsiuvinėtą rankšluostį, staltiesėlių, kitų ukrainietiškų suvenyrų. Kiekvieną dygsnį vienuolė siuvinėjo su malda, todėl ir rankšluostis turi teikti atgaivą širdžiai, saugoti nuo blogio. Neatsitiktinai minėtas rankšluostis buvo nuvežtas į Bazilionų mokyklą (Šiaulių r.) ir įteiktas saugoti abiturientams dr. Aldonos Vasiliauskienės vardu pavadintoje klasėje. „Trylikai abiturientų ir jų auklėtojai mokytojai Jolantai Aksenavičienei šis rankšluostis labiau reikalingesnis“, - sakė dr. A. Vasiliauskienė.
Prie Hošivo Kristaus Atsimainymo vienuolyno bažnyčios (Ivano Frankivsko sritis) – dvi seserys Dmitryšyn ir abi tos pačios Rytų apeigų Katalikių Šv. Šeimos kongregacijos vienuolės su šventės dalyviais. Iš kairės: s. Anatolija Dmitryšyn, Anna Dzesa su vyru Ostapu Vasiljevičiumi Dzesu – Ivano Frankivsko srities pirmininko pavaduotoju ir s. Volodymyra Dmitryšyn
Rusijos imperijai atitekusiose teritorijose Ukrainos Graikų apeigų Katalikų Bažnyčia buvo uždrausta XIX a. pirmojoje pusėje. 1946 m. ji buvo uždrausta Galicijoje, o 1949 m. – Užkarpatėje. Visas jos turtas konfiskuotas ir perduotas Stačiatikių Bažnyčiai arba pasauliečių reikmėms. Daug unitų dvasininkų pateko į Sibiro lagerius, persekioti ir tikintys pasauliečiai. Tačiau ir pačios žiauriausios sovietų valdžios naudotos priemonės nesunaikino žmonių tikėjimo – Bažnyčia veikė giliame pogrindyje. Keičiantis politinei situacijai 1989 m. pabaigoje Graikų apeigų Katalikų Bažnyčia išėjo iš pogrindžio.
Tad 2014 m. daugelyje Ukrainos Rytų apeigų Katalikų Bažnyčių bei vienuolynų buvo iškilmingai paminėtos išėjimo iš pogrindžio 25-osios metinės. Pasauliečiai, talkinę ir padėję dvasininkams pogrindžio veikloje, buvo pagerbti specialiais padėkos raštais ir net medaliais.
Ukrainos Graikų apeigų Katalikų Bažnyčios išėjimo iš pogrindžio 25-mečio medalis
„Lietuvos aido“ redakcija džiaugiasi, kad medalis, skirtas Ukrainos Graikų apeigų Katalikų Bažnyčios išėjimo iš pogrindžio 25-mečiui, per mūsų bendradarbę, atkeliavo ir į Lietuvą. „Lietuvos aido“ redakcija sveikina dr. Aldoną Vasiliauskienę su šiuo unikaliu apdovanojimu, laukdama naujų jos straipsnių.
Atgal