VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

EKONOMIKA

2024.07.10. Lietuvių liaudies išmintis byloja: „šiluma kaulų nelaužo"

Žygimantas Mauricas

Ekonomistas

Ir nenuostabu, nes Lietuvoje klimatas yra vienas šalčiausių pasaulyje, o Vilnius patenka tarp 10 šalčiausių pasaulio sostinių (žr. lentelę). Vidutinė metinė temperatūra Vilniuje tesiekia 7,3 laipsnius šilumos. Tikra atgaiva, lyginant su karščiausia pasaulio sostine Chartumu, kurioje vidutinė metinė temperatūra siekia net 30,4 laipsnius.

Visgi, atėjus kelioms karštesnėms dienoms (kurias galima ant rankų pirštų suskaičiuoti), lietuviai dažnai pradeda skųstis dėl per didelio "karščio" (likusią metų dalį jie skundžiasi dėl per didelio šalčio) ir pradeda "alpti" temperatūrai dienomis pakilus iki ~30 laipsnių. Bet štai kur paradoksas: tie patys nuo lietuviškos vasaros "karščio" alpstantys lietuviai masiškai veržiasi atostogauti (o pastaruoju metu - ir gyventi) į šiltesnes pasaulio šalis. Atvykę į jas, jie nuo karščio nebealpsta, o kaip tik džiaugiasi >30 laipsnių šiluma visą dieną gulėdami saulės atokaitoje. Šalia jų saulės atokaitoje guli ir estai (kurie Estijoje alpsta jau nuo 24 laipsnių „karščio“), airiai (kurie Airijoje alpsta jau nuo 22 laipsnių „karščio“) ir islandai (kurie Islandijoje alpsta jau nuo 20 laipsnių „karščio“). Visus juos vienija tai, kad nuvykę į Tailandą, Maldyvus, Seišelius, Turkiją, Graikiją ar Ispaniją - jie nebealpsta net ir nuo >30 laipsnių karščio (ir ne tik nuvykę atostogų, bet ir persikėlę gyventi).

Dėl žmogaus veiklos (dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų) šylantis klimatas laužys kaulus vis didesniam skaičiui pasaulio žmonių, tačiau šaltojoje Lietuvoje gyvenantiems lietuviams šiluma, tikėtina, vis dar nelaužys kaulų (priešingai nei šilčiausiuose pasaulio miestuose, pvz. Chartume). Net ir paties pesimistiškiausio klimato kaitos scenarijaus atveju (SSP5) Lietuvoje 2100 metais galime tikėtis 4-5 laipsniais šiltesnio klimato – tokiu atveju, vidutinė metinė temperatūra Vilniuje taptų panaši į šiuo metu esančią Vienoje, Budapešte ar Zagrebe. Labiausiai tikėtino scenarijaus atveju (SSP2), vidutinė temperatūra iki 2100 metų pakiltų ~2 laipsniais, tad Vilniuje klimatas taptų panašus kaip Krokuvoje. Nieko dramatiško. Iš tiesų klimato atšalimas, o ne atšilimas, Lietuvai būtų prastesnis scenarijus pvz. paskutinio ledynmečio metu (prieš 20 tūkstančių metų), pasaulinė temperatūra buvo ~5-6 laipsniais mažesnė nei dabar. Priminsiu, kad tuo metu didžiąją dalį Lietuvos dengė ledynai, o Lietuva iš esmės buvo negyvenama teritorija. Visgi, tai nereiškia, kad Lietuvai pasaulinis klimato atšilimas neturės neigiamo poveikio – šylantis klimatas gali paskatinti masinę gyventojų migraciją iš pietų į šiaurę (pvz. iš karštojo Chartumo į vėsiąją Europą), o taip pat turėti neigiamų pasekmių gyvajai gamtai, kuri gali nespėti prisitaikyti prie sparčiai šylančio bei vis nepastovesnio klimato (t.y. žmogus vos per kelias gali prisitaikyti išgyventi Lietuvoje, Ispanijoje ar Tailande, bet lietuviškas briedis neišgyventų nei Ispanijoje, nei Tailande).

Tačiau masinės gyventojų migracijos į Lietuvą dar teks palaukti, nes mūsų klimato zonoje kol kas kaulus laužo ne šiluma, o šaltis. Europos ir JAV gyventojai kol kas mielai keliasi iš šaltesnių valstybių/valstijų į šiltesnes. Pavyzdžiui, JAV gyventojai masiškai migruoja iš Šiaurinių valstijų (Niujorko, Ilinojaus) į Pietines valstijas (Floridą, Teksasą), o Europos gyventojai (ypač vyresnio amžiaus) – noriai keliasi gyventi į Pietų Europos šalis (jau nebe tik skandinavai, britai ir vokiečiai, bet ir CRE bei Baltijos šalių gyventojai). Lietuviai taip pat plūstelėjo į Pietų Europą (o jūs ar jau įsigijote būstą Ispanijoje?), o prie Afrikos krantų esančiose Kanarų salose gyventojai net išėjo į gatves, protestuodami dėl lietuvių invazijos, dėl kurios drastiškai sukilo būsto kainos.

*lietuviams kaulus laužo ne šiluma, bet šaltis pvz. Lietuvoje yra labai ryškus mirtingumo sezoniškumas - žiemą mirtingumas Lietuvoje būna ~15% didesnis nei vasarą (mirtingumo sezoniškumas yra būdingas visoms ne tropinio klimato šalims).

Dėl klimato atšilimo mirtingumas vasarą, tikėtina, augs, tačiau mūsų klimato zonoje tik labiausiai nepalankaus klimato kaitos scenarijaus atveju viršys mirtingumą žiemą

 

Atgal