VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Asmenybės

04 16. Skulptoriui Vladui Pleškūnui – 100 (1913-1987)

Menininkas, prakalbinęs kietąjį granitą

Menotyrininkas Vytautas Paliukaitis

Vladas Pleškūnas gimė 1913 m. balandžio 8 d. Ukrainoje Tėvai, užsidirbę pinigų, grįžo į Lietuvą, Baltrakio kaimą. Vladas 1930 - 1933 m mokėsi J.Prapuolenio medžio dizaino studijoje Kaune, vėliau dirbo Marijampolėje Marijonų vienuolyne, Klaipėdoje (Žem.ūkio banke). Nuo 1942 m, VI. Pleškūnas studijavo skulptūrą Kauno Valst. Taikomosios ir Dekoratyvinės  Dailės Institute, kurį baigė 1949 metais, čia jo dėstytojai buvo skulpt. V.Košuba, doc. V Palys, prof. J.Mikėnas – jie ir  subrandino VI.Pleškūno kūrybinę kryptį. 1949-1950 m. Vl. Pleškūnas dirbo KVTDD Institute. Nuo 1950 m. skulpt. Vl. Pleškūnas kūrė savo motinos M. Janulaitytės-Pleškūnienės tėviškėje Baltrakyje (Vilkaviškio r), nes tėvo Julijono Pleškūno tėviškė - tai senovinė Rytų Lietuva. Pleškūnų kaime, Vilkaloto parapijoje - nuo Vilniaus į rytus apie 150 km. Tad Baltrakyje lipdė iš molio, Kaune savo bute (kuriame gyveno iki 1987m.) Zanavykų g. 19-3 a. atliedindavo iš gipso  ir vėl Baltrakyje savo rankom kale iš granito. Tame laikmetyje  kūrybinė dirbtuvė nepaskirta, nes brolis poliglotas S.Pleškūnas MIC buvo tremtinys.

Lankstinukas

VI. Pleškūnas (LDS narys nuo 1958 m.) išsikėlė savo kūrybinį tikslą: granite įamžinti žymiausius Lietuvos žmones – rašytojus, menininkus, mokslininkus. Lėšas pragyvenimui užsidirbo pagal užsakymus sukurdamas ir pagamindamas kapų paminklus. Su savo granito darbais, kurie yra susilaukę pozityvaus kritikų vertinimo, dalyvavo respublikinėse parodose Vilniuje, Kaune ir Latvijoje – Rygoje, Rusijoje - Maskvoje. VI. Pleškūno kūryba pasižymi monumentalia, apibendrinta forma įkūnytais ekspresyviais charakteriais bei veržlumu ir taurumu.

Altu pagrojo A.Pleškūnas, poeziją skaitė ir skudučiais grojo gižiečiai.

100-mečio minėjimo paroda vyksta iki gegužės 5 d. Gižų kultūros namuose, kartu eksponuojama dail. J.M.M.-Pleškūnienės tapyba.

 

Atgal