VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

AKTUALIJOS

2024.08.22. PASIENIEČIŲ BENDRADARBIAVIMO SU VISUOMENE REZULTATAI

Danutė Valentukevičienė

Pasieniečių organizuojami renginiai labiausiai atspindi gyventojų pasitikėjimą Valstybės sienos apsaugos tarnyba (toliau – VSAT). Šių metų rugpjūčio 14 d. Varėnos rinktinės Kabelių pasienio užkardos ir asociacijos „Grūdos kraštas“ surengtas susitikimas su pareigūnais ir ekskursija Senovės kaime sulaukė itin didelio visuomenės dėmesio.

Renginyje dalyvavo per pusšimtį įvairaus amžiaus dalyvių. Sužinoti apie valstybės sienos apsaugą, teisinį režimą, pasivaikščioti pasienio Senovės kaimelyje panoro daugiausiai Kabelių pasienio užkardos ruože gyvenantys ir čia nekilnojamojo turto turintys asmenys. Turbūt pirmą kartą į renginį taip gausiai rinkosi šeimos: tėvai su vaikais arba seneliai su anūkais. Bet labiausiai visus nustebino Miliauskų giminės atstovai, kurių šaknys Senovėje, į renginį atvykę su savo giminės vėliava.

Reikia pripažinti, kad  organizatoriai sulaukė nemažai kritikos, kad susitikimas su Kabelių pasienio užkardos pareigūnais rengiamas darbo dieną, ir ne visi gali dalyvauti. Labiausiai dėl to apgailestavo asmenys, norintys pakeisti savo profesiją ir tapti VSAT dalimi. Šią kritiką puikiai atrėmė dirbantys jaunuoliai, planuojantys tapti pasieniečiais. Jie,  susitarę su darbdaviais dėl laisvo pusdienio, sudalyvavo tik Kabelių užkardos pareigūnų parengtoje programoje.

Renginio dalyviai Vyšniauskų sodyboje. Jolitos Miliauskės nuotrauka

Renginio organizatoriai (iš kairės: Kabelių pasienio  užkardos vadas Donatas Urbelionis, Varėnos rinktinės atstovė  Laura Jurgelevičiūtė, asociacijos "Grūdos kraštas" pirmininkė Rūta Petrauskaitė) (Danutės Valentukevičienės nuotrauka)

Prie Lietuvos Respublikos valstybės sienos (Danutės Valentukevičienės nuotrauka)

Protmūšio dalyvių apdovanojimas (Kabelių pasienio užkardos nuotrauka)

Saulėtą ir giedrą dieną prie Senovės kaimo kryžiaus besirenkančius renginio dalyvius pasitiko Kabelių pasienio užkardos vadas Donatas Urbelionis, asociacijos „Grūdos kaštas“ pirmininkė prof. dr. Rūta Petrauskaitė bei šios asociacijos narys ats. plk. Algimantas Vyšniauskas. Po trumpo instruktažo ir dalyvių registracijos žygeiviai patraukė prie Lietuvos valstybės sienos su Baltarusija. Visiems knietėjo pamatyti valstybės sieną ir apsauginę tvorą su koncertina.

Fizinis barjeras, pasak užkardos vado D. Urbelionio, yra efektyvi kontrabandos ir nelegalių migrantų judėjimą užkardanti priemonė, o visame pasienyje su Baltarusija įdiegta VSAT stebėjimo sistema pareigūnams padeda efektyviau reaguoti į valstybės sienos pažeidimus.  Renginio dalyvius domino ne tik kontrabandos mastas ir nelegali migracija, bet ir VSAT funkcijos valstybės gynybos sistemoje, šios tarnybos bendradarbiavimas su kitomis organizacijomis, gyventojų saugumo, pasienio ruože galiojančio teisinio režimo, leidimų išdavimo ir kt. klausimai.  Akivaizdu, kad nerami geopolitinė situacija verčia gyventojus nerimauti, todėl Kabelių užkardos vadui teko kantriai ir išsamiai atsakinėti į visus klausimus.

Žygeiviai, patenkinę savo smalsumą ir nuėję iki pasienio atraminio punkto, galėjo artimiau pabendrauti su čia jų laukusiais pasieniečiais. Varėnos rinktinės atstovė Laura Jurgelevičiūtė renginio dalyviams surengė tikrą protmūšį, patikrino jų žinias apie VSAT funkcijas, tarnybos veikimo teritoriją ir kt. ir nenusivylė atsakymais. Ši žinių patikra visiems dalyviams, o ypač mažiausiems, suteikė daug malonių emocijų. Bet dar daugiau jų radosi, kai aktyviausiems dalyviams pareigūnai įteikė VSAT suvenyrus. Pasieniečių parengtą programą taip pat praturtino ir kinologo su tarnybiniu šunimi pasirodymas.

Gavę atsakymus į rūpimus klausimus, pabendravę su pasieniečiais, žygio dalyviai džiaugsmingi grįžo į Senovės kaime esančią Vyšniauskų sodybą. Ats. plk. Algimantas Vyšniauskas, vienas iš Lietuvos kariuomenės kūrėjų,  parengė prezentaciją apie Senovės kaimą, papasakojo apie čia gyvenusius žmones, jų gyvenimus, svarbiausius kaimo įvykius. Vyšniauskų sodybos šeimininkai pasistengė, kad septynių pirkių kaimelis su didingomis senosiomis obelimis, plazdančiomis Lietuvos vėliavomis ir kaimą dalijančiu užkonservuotu geležinkeliu renginio dalyviams taptų artimas.

Pasibaigus renginiui, socialiniuose tinkluose neslopo pietinio Lietuvos pasienio žmonių vienybės jausmas, dėkingumas organizatoriams ir noras dažniau susitikti su Varėnos rinktinės Kabelių užkardos pareigūnais.

Apibendrinant galima teigti, kad ilgametis Varėnos rinktinės Kabelių užkardos pareigūnų darbas su visuomene yra vaisingas. „Kiek migrantų ir kontrabandos jau esame „pridavę“. Vis skambinam pasieniečiams,“ – atminty iškyla vieno renginio dalyvio žodžiai. Išaugusį VSAT prestižą pietinėje Lietuvos dalyje rodo ne tik šios tarnybos oficialių ir neoficialių rėmėjų skaičius, bet ir aktyvus visuomenės domėjimasis pasieniečių darbu, asmenų noras tapti pareigūnais. Dar svarbiau yra tai, kad pilietiškiems žmonėms valstybės centru, už kurį jie jaučiasi esą atsakingi, tampa ta vieta, kurioje jie gyvena.

 

 

 

 

 

 

Atgal