AKTUALIJOS
2024.07.24.Iki Vytauto Didžiojo karūnavimo 600 metų Jubiliejaus liko 7 metai. LIETUVOS SĄJŪDŽIO VILNIAUS SKYRIAUS TARYBA
Jo Ekscelencijai LR Prezidentui Gitanui Nausėdai
LR Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen
LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei
LR Kultūros ministrui Simonui Kairiui
Tėvynės sąjungos Lietuvos krikščionių demokratų partijos
Pirmininkui Gabrieliui Landsbergiui
LR Krašto apsaugos ministrui Laurynui Kasčiūnui
LR Vidaus Reikalų ministrei Agnei Bilotaitei
LR Generalinei prokurorei Nidai Grunskienei
LR Policijos generaliniam komisarui Renatui Požėlai
Vilniaus merui Valdui Benkunskui
Plungės merui Audriui Klišoniui
Seimo nariams
Vilniaus savivaldybės tarybos nariams
Žiniasklaidai
DĖL KAZIO ŠKIRPOS NIEKINIMO
Vilnius, 2024-07-03
KONSTATUOJAME:
Kad 2019 metais išrinkti į Vilniaus miesto tarybą Remigijus Šimašius su Laisvės ir Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratais partijomis pakeitė pirmojo Lietuvos savanorio pulkininko Vyčio kryžiaus ordino kavalieriaus Kazio Škirpos alėjos pavadinimą.
Kad tos pačios kadencijos vadovavimo Vilniui metu kūju buvo daužoma sovietų sušaudyto Vyčio kryžiaus ordino kavalieriaus Jono Noreikos-Generolo Vėtros paminklinė lenta ant Lietuvos Mokslų akademijos bibliotekos pastato.
Kad tiems patiems valdant nebuvo vykdomas 1999 01 29 Seimo pirmininko V. Landsbergio pasirašytas nutarimas dėl Lukiškių aikštės įprasminimo reprezentacine Vilniaus ir Lietuvos aikšte, o į Lukiškių aikštę buvo privežta smėlio maišų ir paversta pliažu.
Kad prieš 3 metus tų pačių Vilnių valdžiusių Nacionalinis susivienijimas paprašė leisti pritvirtinti atminimo lentą Kaziui Škirpai prie buvusios Lietuvos kariuomenės karo komendantūros pastato sienos, kur 1918 m. dirbo K. Škirpa. Tuo tikslu buvo kreiptasi į Kultūros paveldo departamentą, į pastato savininką – Lietuvos apeliacinį teismą ir į Vilniaus miesto savivaldybę. Iš Kultūros paveldo departamento buvo gautas atsakymas, kad atminimo lentos pulkininkui K. Škirpai pakabinimui teritorijoje, kuri yra kultūros paveldo teritorija, taip pat ant pastato, kuris yra kultūros paveldo dalis, Kultūros paveldo departamentas pritaria. Iš pastato savininko buvo gautas atsakymas, kad svarstymą dėl atminimo lentos pakabinimo atidės iki bus gautas Vilniaus m savivaldybės pritarimas. Nuo 2021 m. į Vilniaus m. savivaldybę buvo kreiptasi tris kartus. Pirmą kartą gautas atsakymas - „nuspręsta nepritarti“, nenurodant jokių motyvų, antrą ir trečią, šiurkščiai pažeidžiant Viešojo administravimo įstatymo imperatyvias nuostatas, visai neatsakyta.
Kad 2024-06-22 Nacionalinis susivienijimas su partneriais pritvirtino paminklinę lentą Kaziui Škirpai ant buvusios Lietuvos kariuomenės karo komendantūros pastato Vilniuje sienos, kur 1918 m. dirbo K. Škirpa.
PAŽYMIME,kad 2024-06-23 dieną apie 13 valandą Vilniaus Sąjūdžio tarybos narys, buvęs tremtinys, Mažosios Lietuvos tarybos narys, žymus fotografas, istorikas Jonas Česnavičius pastebėjo, kad paminklinę lentą K. Škirpai bando nuiminėti UAB „Grindos“ su specialia apranga darbininkai. Nepavykus jos lengvai nuimti, tik apdaužius lentos kampą, buvo iškviesta policija. J. Česnavičius pradėjo kviesti kuo greičiau atvykti bendraminčius. Vyko ilgos derybos su policija, bandant išsiaiškinti, kas išdavė leidimą paminklinei lentai nuimti. Pagaliau telefone buvo parodytas pastato savininko – Lietuvos apeliacinio teismo raštas, kuriame parašyta, kad atminimo lentos pakabinimas su Lietuvos apeliaciniu teismu nebuvo suderintas. Tad šis nepasirašytas ir be datos raštas negalėjo būti teisinis pagrindas atminimo lentos sunaikinimui. Policininkai paliepė žmonėms skirstytis pareiškę, kad paminklinės lentos niekas nelies. Tačiau netrukus atvyko dar viena „Grindos“ mašina ir darbininkai pradėjo nešti metalinius atitvarus, aptvėrė prie namo sienos su paminkline lenta buvusius žmones. Tuo tarpu policininkai pradėjo išvarinėti žmones iš aptvaro, naudodami prieš juos smurtą. Po to sekė lentos sudaužymas ir nuėmimas. Dalį šios procedūros stebėjo ir filmavo atsargos kapitonė Rūta Tamkienė.
ATKREIPIAME DĖMESĮ:
Kad Naujoje Vilnioje šalia Švenčiausios mergelės Marijos Taikos karalienės bažnyčios klebonijos be savivaldybe ir gyventojais suderinimo su Vilniaus m. savivaldybe pastatytas paminklas lenkų kariuomenės įgulai Naujoje Vilnioje atminti.
Kad kai kuriose Vilniaus gatvių perėjos nudažytos įvairiausių spalvų juostomis.
Kad Alsėdžių kapuose Plungės rajone ant Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Stanislovo Narutavičiaus antkapio lenkiškomis ryškiomis, didelėmis baltomis raidėmis užrašyta – Grob Rodziny NARUTOWICZOW.
ATKREIPDAMI DĖMESĮ Į AUKŠČIAU IŠDĖSTYTĄ PRAŠOME JŪSŲ VISŲ ATKREIPTI DĖMESĮ Į AUKŠČIAU PATEIKTUS ARGUMENTUS IR ŽEMIAU KELIAMUS KLAUSIMUS, NES TAI YRA JŪSŲ ATLIEKAMŲ, PAREIGYBINIŲ FUNKCIJŲ ARBA VYKDOMŲ PAVALDŽIŲ INSTITUCIJŲ DARBŲ KOMOPETENCIJA AR KONTROLĖ:
1. Kas davė nurodymą sulaužyti ir sudaužyti paminklinę lentą Kaziui Škirpai. Pateikti oficialius dokumentus?
2. Kieno nurodymu ir kokiais įstatyminiais aktais vadovavosi policija vaikydama ir areštuodama protestuotojus?
3. Kodėl iki šiol Vilniaus meras nesprendė vieno iš žymiausių Lietuvos Laisvės kovotojų Kazio Škirpos paminklinės lentos pritvirtinimo ant buvusios Lietuvos kariuomenės karo komendantūros pastato namo sienos?
4. Kokią įtaką paminklinės lentos Kaziui Škirpai nuplėšimui turi Tėvynės sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų partija?
5. Kokiu būdu buvo derinamos procedūros nuimant paminklinę lentą Kaziui Škirpai su Vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite?
6. Kas davė leidimą nesuderinus su visuomene, kas ir už kokius pinigus pastatė paminklą Naujojoje Vilnioje Lenkijos kariuomenės įgulai atminti?
7. Kas davė leidimą, kokiose perėjose ir už kokius pinigus įvairiomis galimai vienos vėliavos spalvomis nudažė gatvių perėjas Vilniuje?
8. Kas davė leidimą, kasir už kokius pinigus lenkiškomis raidėmis nuterliojo signataro Stanislovo Narutavičiaus antkapįAlsėdžių kapuose.
Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus taryba turi didelę teisybės ieškojimų, protestų, ir pasipriešinimo akcijų organizavimo patirtį ir mano, kad valdantieji vadovaudamiesi G. Landsbergio, A. Bilotaitės, V. Benkunsko, S. Kairio imsis visų įmanomų žygių ir priemonių patraukti atsakomybėn ir nubausti Nacionalinio susivienijimo ir visuomenės atstovus už pastato sienoje skylių išgręžimą, renginių organizavimą negavus Vilniaus savivaldybės leidimo nepaklusnumą ir priešinimąsi policininkams. TODĖL prašome apklausti paminklinės lentos Kaziui Škirpai nuėmimo įvykį užfiksavusį fotografą Joną Česnavičių ir didelę dalį paminklinės lentos nuplėšimo vandališką atvejį filmavusią atsargos kapitonę Rūtą Tamkienę. Kviesime žmones dalyvauti liudininkais vyksiančiuose vandališko pulkininko Kazio Škirpos paniekinimo teismuose.
PRAŠOME ATSAKYTI kas, kada ir kieno lėšomis pagamins ir pritviortins toje pačioje vietoje identišką paminklinę lentą Kaziui Škirpai, nes mes organizuosime žmones atvykti į paminklinės lentos pritvirtinimo ceremoniją.
Atkreipiame dėmesį, kad šią kadenciją valdantys Lietuvą ypatingai niekina 1941 m Birželio 22-28 d sukilimą ir sukilėlius.
Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos pirmininkas L. Kerosierius
Tarybos pirmininko pavaduotoja R. Jakučiūnienė
Tarybos pirmininko pavaduotojas V. Jakubonis
Tarybos narė L. Veličkaitė
Tarybos narys K. Garšva
Tarybos narys A. Juknevičius
Tarybos nariai: A. Adamkovičius, G. Adomaitis, A. Akelaitis, V. Aleksynas, A. Augulis, G. Aukštikalnis, A. Budriūnas, J. Česnavičius, P. Dirsė, S. Eidukonis, K. Garšva, A. Gelumbauskaitė, L. Grigienė, P. Gvazdauskas, V. Jakubonis, R. Jakučiūnienė, V. Jankūnas, A. Juknevičius, A. Kaziukonis, L. Kerosierius, Z. Mataitis, H. Martinkėnas, E. Mirončikienė, V. Rizgelis, L. Veličkaitė, G. Uogintas, B. Zaviša, S. Žilinskas
Pasiteiravimui: L. Kerosierius tel 8674 38465
Adresas korespondencijai L. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius,
el. p. leonaslabora@gmail.com
Atgal