AKTUALIJOS
2023.12.21. Ir Lietuva gali pasiūlyti savo partnerystę
Vidmantas Janulevičius, Pramonininkų konfederacijos prezidentas
Seime vykusioje Lietuvos-Vokietijos forumo konferencijoje „Lietuva ir Vokietija: Europe 2023“ buvo aptariamas ne tik karinis, bet ir ekonominis šalių bendradarbiavimas.
Drįsiu pastebėti, kad jis šiuose geopolitiniuose kontekstuose yra ne mažiau svarbus ir eina koja kojon su gynybiniu!
Kuo gi Lietuva galėtų būti patraukli Vokietijos investuotojams ir kokios naudos iš to būtų pačiai Lietuvai?
Be aukštos kvalifikacijos, naujovėms imlių darbuotojų, Lietuva galėtų būti viena pigiausių žaliosios energijos tiekėjų Vokietijai.
Seime vyko Lietuvos-Vokietijos forumo konferencija „Lietuva ir Vokietija: Europe 2023“
Šiuo metu Vokietija siekia ne tik mažinti savo pramonės priklausomybę nuo iškastinio kuro, bet ir atsisako branduolinės energijos. Tad akivaizdu, kad tiek pramonės turinčios šalies laukia didžiulis iššūkis: reikia skubiai modernizuoti ir plėtoti energijos perdavimo ir saugojimo sistemą, kad būtų galima integruoti kuo didesnį kiekį atsinaujinančios energijos.
Vokietijoje atsinaujinančių energijos šaltinių trūkumas gali padidinti energijos kainas vartotojams, taip pat ir labai imliai energijai Vokietijos pramonei. Tai gali tapti rimtu politiniu iššūkiu.
Ir Lietuva čia gali pasiūlyti savo partnerystę, investuodama ir vystydama atsinaujinančią energetiką!
Perėjimas prie tvarios energijos sistemos gali būti sudėtingas ir reikalauja atidžiai subalansuotų politinių, ekonominių ir technologinių sprendimų. Vokietija turi spręsti šiuos iššūkius, kad užsitikrintų energetinį saugumą bei ekonominį augimą ir konkurencingumą.
Ji bus priversta ieškoti žalios energijos tiekėjų, o pasienio anglies dioksido mokestis (CBAM) įpareigos visus be išimties mažinti anglies dioksido emisijas, o kartu ir iškastinio kuro naudojimą.
Šiame kelyje Lietuva Vokietijai būtų puiki bendrakeleivė: abi šalys galėtų vystyti bendrus tvarios pramonės ir atsinaujinančios energetikos projektus.
Jau dabar Vokietijos verslas pirmauja savo investicijomis į Lietuvos ekonomiką. Manau, turėtume šį bendradarbiavimą tęsti ir plėtoti abiem pusėms naudinga kryptimi.
Ir geriausias atsakas geopolitinėms grėsmėms bus mūsų įvairiapusė – gynybinė ir ekonominė – partnerystė!
Atgal