VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

AKTUALIJOS

2023.11.17. JAV ir Kinijos derybos: Karas, konkurencija ar draugystė iš reikalo?

Aurimas Navys, Mindaugas Sėjūnas, www.visagentura.com

Strateginės aplinkybės

JAV prezidentas Džo Baidenas susitikęs su Si Dzinpingu pareiškė, jog lyderiams dabar itin svarbu susikalbėti ir suprasti vienas kitą. Esą kaip niekada svarbu, jog dvi pasaulio supergalybės, konkuruodamos tarpusavy, neprieitų kritinės ribos.

Sprendžiat pagal JAV ir Kinijos vadovų susitikime įvykusius lyrinius nukrypimus apie karjeros pradžią ir kelią į prezidentų postus, susitikimo fonas buvo teigiamas, žymintis santykių atšilimą.

O tai labai svarbu. Nes ant kortos pastatytas viso pasaulio likimas, pradedant Izraelio – Hamas karu, Taivano likimu, Rusijos invazija Ukrainoje, klimato šilimo, narkotikų prekybos ir kitais klausimais.

Dar iki susitikimo JAV žiniasklaida žiebė gausybę kaltinimų Kinijai dėl kibernetinių atakų bei JAV piliečių ir verslo teroro. Tačiau Dž. Baidenas Si Dzinpingui pareiškė, jog konkurencija negali virsti konfliktu. Si atsakydamas pareiškė, jog „planeta Žemė yra pakankamai didelė, kad abiem šalims pavyktų“.

Kinija yra užsibrėžusi tikslą iki 2050-ųjų tapti pirmąja ekonomika pasaulyje ir pralenkti JAV. Kol kas Pekinui šių planų nesiseka įgyvendinti, nes sumažėjusios investicijos lėtina ekonominį šalies augimą.

Ukrainos gynėjai. GeneralStaff.ua nuotr.

Apžvalgininkai pabrėžia, kad Pekinas sieks pritraukti ir susigražinti JAV investicijas.

Po keturias valandas trukusio susitikimo JAV vadovas sakė, kad įtempti JAV ir Kinijos santykiai gerėja, pasigyrė susitarimais dėl fentanilio gamybos ribojimo ir karinių ryšių atkūrimo, tačiau pripažino, kad vis dar išlieka didelė įtampa.

Be to, nežiūrint per susitikimą pasiektos pažangos, Dž. Baidenas sakė, kad vis dar laiko Si diktatoriumi.

Nors visas šis pasaulio supergalybių vadovų spektaklis iš anksto buvo apgalvotas ir surežisuotas, tačiau Vašingtono ir Pekino žinutės labai svarbios tiek mums, tiek visam pasauliui.

Šalių lyderiai, prisimindami „jaunystę“, kuomet gerai sutarė, leidžia suprasti, jog susitikimas po šešerių metų šalčio yra sąlyginis grįžimas į draugystės laikus. Draugystės, kuri buvo įmanoma, nepaisant kultūrinių, politinių ir ideologinių skirtumų.

Apsikeitimai frazėmis dėl pastangų konkurenciją paversti bendradarbiavimu rodo, jog šalių lyderiai nusiteikę ieškoti sąlyčio taškų ir 

Atgal