VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

AKTUALIJOS

2023.09.09. Plačiausias rusų langas į Europą – Kenoje

Marius Jokūbaitis

Žurnalistas

Traukinys Maskva–Kaliningradas kone kasdien įvažiuoja į Lietuvos teritoriją. Vilniuje, žinoma, jis nestoja. Tačiau stabteli vos už keliasdešimt kilometrų esančioje Kenos geležinkelio stotyje. 

Oficialiai tai vadinama techniniu sustojimu, o ne keleiviams išlaipinti. Nepaisant to, čia kasdien dešimtys keleivių su lagaminais išlipa, nors į Keną net bilietai neparduodami. Rusijos geležinkelių kompanija net įspėja keleivius – Kenos stotelėje išlaipinimas negalimas. Iš Kenos į Kaliningradą bilieto irgi nenusipirksi, bet ar tai problema?

Būtent iš čia pasklinda rusai per visą Europą. Kena tapo pigiausiu ir patogiausiu būdu rusams patekti į Europą. Tą konstatavo tiek opozicinė, tiek propagandinė Rusijos žiniasklaida, kurios atstovai ne kartą išbandė šią kelionę ir plačiai aprašė savo publikacijose.

Skrydis per Stambulą – daug kartų brangesnis. Kelionė iš Minsko, kaip rašo rusai, irgi rizikinga, nes tiek Lietuvos, tiek Baltarusijos pasieniečiai čia yra griežtesni. Galima ir per Latviją autobusu, bet tai ir užtrunka, ir daugybė patikrinimų. O ir brangiau.

O Kenoje – lyg laisvoje zonoje. Traukinio palydovė tik paklausia, kiek išlipa Kenoje ir paprašo visus išlipančius pereiti į vieną vagoną. Traukinys sustoja „techninei stotelei“, tačiau durys atsidaro ir rusakalbiai keliautojai pasklinda po peroną.

Kenos geležinkelio postas. Ž. Gedvilos nuotr.

Žinoma, Lietuvos sienos apsaugos pareigūnai prieš tai patikrina visų pasus, kuriuose – ne Lietuvoje išduotos Šengeno vizos, leidimai gyventi ir panašiai. Bet tuo ir baigiasi rusų vargai kelionėje į Europą. Apsunkindami tokias keliones, kiek leidžia tarptautiniai susitarimai, parodytume, kad jų buvimas čia nėra labiausiai pageidaujamas.

O šiandien mes esame tokie paslaugūs „rusų turistams“, kad net mūsų traukinys iš Kenos į Vilnių yra priderinęs savo tvarkaraštį. Kasdien rusijos piliečių čia maloniai laukia pavežėjai, kalbantys keleiviams suprantama kalba. Grupeles į sostinę pavežėja ir malonūs mikroautobusų vairuotojai. Net propagandinė rusų žiniasklaida pastebi tokį lietuvių paslaugumą keliautojams iš Maskvos į Europą per Keną.

Ką tik Kenoje sumontavome rentgeną, per kurį geležinkeliu neprarieda nė viena kontrabandinė cigaretė, o langą keliauninkams iš rusijos čia dar labiau prakirtome.

Rusijos pokalbių forumuose – daugybė rašytinių ir video pasakojimų apie tai, kaip lengva patekti į Europą per Keną. Keliautojai iš Maskvos dalinasi patirtimi, patarimais, tarsi tai būtų legendinis kontrabandininkų kelias per Meksikos sieną.

„Spragų šiuo metu nėra, visas Kaliningrado tranzitas tikrai yra kontroliuojamas nuo pat sienos linijos“, – porina Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas. Jokių provokacijų nepastebėta. Tikra tiesa, kai įsiklausai į pasieniečio žodžius.

Antspaudai rusų pasuose – tvarkingi, vizos galiojančios, cigarečių nesiveža, girti po Keną nesišlaisto – tai kodėl neleisti išlipti? Juk dauguma jų Lietuvoje nelieka – traukia Europon toliau, kas ilsėtis, kas pas gimines, o gal ir suvisam.

Lietuva – tranzitinė valstybė, pridurčiau, draugiška visiems tranzitinė valstybė. Ir jei įstatymas nelaužomas, tai langą į pasaulį čia galime prakirsti kad ir pačiam velniui arba žaliesiems žmogeliukams, jei tik šie turi galiojančią vizą.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Atgal