VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Sportas

2025.02.05.Keičiasi Olimpinių žiedų valdovai

Dr. Artūras Poviliūnas

LTOK garbės prezidentas

Baigiasi dvylika metų trukusi Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidento Thomo Bacho valdymo era. Šių metų kovo mėnesio 18-21 dienomis Graikijoje 144-oje TOK sesijoje sužinosime naujojo (-jos) prezidento (-ės) pavardę. Simboliškai sesija prasidės Olimpijos mieste 18 dieną, o vyks Peloponesos regiono Kosta Navarino (Costa Navarino) mieste.

TOK būstinė Šveicarijoje (Scanpix nuotr.)

                      Nors naujojo TOK vadovo pavardę žinosime kovo 20 dieną, oficialus įgaliojimų perdavimas vyks birželio 23-ąją, minint Olimpinę dieną, po trijų mėnesių pereinamojo laikotarpio. Panašiai, kaip neseniai įvykusi išrinktojo JAV prezidento inauguracija.

                      Baigiantis 2024-iems, Olimpinių žaidynių Paryžiuje metams, kreipdamasis į tarptautinę olimpinę šeimą T. Bachas sakė:

                      „Mieli olimpiniai draugai,

                      sunkiais laikais, kai karai ir konfliktai auga, mums labiau nei bet kada reikia olimpinių vertybių.

                      Kuriama nauja pasaulio tvarka. Šiais laikais mūsų olimpiniam judėjimui tenka išskirtinis vaidmuo. /.../ TOK visur remia vienodą ir teisingą sporto plėtrą. Mes nepalaikome tik saujelės privilegijuotųjų. Mes palaikome visus sportininkus iš visų 206 nacionalinių olimpinių komitetų ir kiekvienos tarptautinės olimpinio judėjimo federacijos.

                      Solidarumas mums reiškia: olimpiniame judėjime nėra „pasaulinių pietų“ ar „pasaulinės šiaurės“. Mūsų olimpinėje bendruomenėje visi esame lygūs. /.../ TOK visada „vertybės pirmiausia“. Tik gyvendami su savo olimpinėmis vertybėmis – solidarumo, lygybės, žmogiškojo orumo principais – galime sukurti taikų pasaulį. Mes visi dalijamės savo įsipareigojimu ir aistra mūsų mylimam olimpiniam judėjimui. Visi norime, kad ateityje jis spindėtų dar ryškiau. Štai kodėl prašau jūsų pasiūlyti mano įpėdiniui tą pačią solidarumo ir draugystės dvasią, kurią man taip pasisekė jausti per daugelį metų.“

                      Vertybiniai prezidento T.Bacho palinkėjimai aiškūs. O  kokie iššūkiai laukia būsimo „olimpinių žiedų valdovo“ po truputį aiškėja. TOK nariai (rinkėjai), susirinkę Olimpiniuose namuose Lozanoje, sausio 30 dieną išklausė kiekvieno iš 7-ių pretendentų įžvalgas apie būsimas tarptautinio olimpinio judėjimo kryptis ir pokyčius.

Visi kandidatai į TOK prezidento postą (iš kairės): Feisalas Al Husseinas, Davidas Lappartientas, Johanas Eliaschas, Juanas Antonio Samaranchas, Kirsty Coventry,  Sebastianas Coe, Morinari Watanabe. AIPS nuotr.

                      Kadangi kandidatų į TOK vadovus prisistatymas vyko už uždarų durų, o jų pranešimai truko ne ilgiau nei 15 minučių, be klausimų ir atsakymų į juos, tad spręsti apie vieno ar kito idėjas, keičiant tarptautinį olimpinį judėjimą, galima tik iš visų ankstesnių jų pasisakymų bei trumpų interviu   spaudoje.

                      Tarp T.Bacho darbų krypties palaikytojų – pagrindinė yra olimpinė plaukimo čempionė, TOK vykdomosios tarybos narė, Zimbabvės sporto ministrė Kirsty Couventry. 41-erių metų afrikietė būtų pirmoji moteris, vadovausianti Tarptautiniam olimpiniam komitetui. Nepaisant kalbų, jog jos kandidatūrą palaiko TOK prezidentas, ji – buvusi TOK sportininkų komisijos pirmininkė, sako, kad T. Bachas nėra jos „stūmėjas“ į TOK vadovo kėdę. ,,Jis lygus visiems. Mano misija skatinti įgalinimą, stiprinti įsitraukimą ir užtikrinti, kad išliktume aktualūs; vadovaujuosi Ubuntu filosofija: Aš esu, nes mes esame.“ Vienintelis dalykas, ką ji ypatingai pabrėžia, kad „moterys rungtyniautų lygiomis sąlygomis“ (insinuacija į Paryžiaus bokso turnyrą).

                      Dar vienas Tomo Bacho sekėjas – Johanas Eliaschas (63 metai) – Didžiosios Britanijos ir Švedijos atstovas, Tarptautinės slidinėjimo ir snieglenčių federacijos prezidentas. Jis net mano, jog „pavyzdingas Bacho vadovavimas TOK geopolitiniais klausimais buvo vertas Nobelio taikos premijos“. Vis dėlto tik jis nesutinka su T.Bacho nuomone lyčių klausimu ir formuotų lyčių politiką „užtikrindamas, kad moterų sporte galėtų varžytis tik gimusios moterimis“.

                      Juanas Antonijus Samaranchas (jaunesnysis, 65 metai) – TOK viceprezidentas, bankininkas, ilgamečio TOK prezidento Juano Antonio Samarancho sūnus, daugiau dėmesio skirtų finansinių programų gerinimui, sušvelnintų olimpinių žaidynių transliavimo taisykles, leistų sportininkams olimpinių žaidynių metu naudoti savo filmuotą medžiagą socialinėje žiniasklaidoje. Tuo pačiu jie  galėtų tapti pasaulinio masto influenceriais.

                      Tenka pabrėžti, jog tiek J.A.Samaranchas (jaunesnysis), tiek dauguma pretendentų pasisako, kad „TOK narių metiniai susirinkimai būtų diskusijų forumas, o ne vieta, kur žmonės eina klausytis pranešimų“. „Daugiau diskusijų, o ne pristatymų su iš anksto nustatytais rezultatais“. (Davidas Lappartientas – 51 metų dviračių sporto sąjungos prezidentas). „TOK nariams reikia jų pačių sprendžiamojo balso“ – antrina Princas Feisalas Al Husseinas (61 metai) – jaunesnysis Jordanijos karaliaus Abdulacho II brolis, TOK vykdomosios tarybos narys.

                      Man pasidomėjus (palaikau ryšį su seniai pažįstamais, tebedirbančiais tarptautiniame olimpiniame judėjime), kodėl TOK prezidento Thomo Bacho vadovavimo laikotarpiu niekas iš TOK narių neprieštaravo (ar bent viešai nekėlė tos problemos), jog visą olimpinio judėjimo politiką (anot TOK nario Lordo Sebastiano Coe – „užpelkėjęs TOK politikos pasaulis“) vykdo 15 TOK vykdomosios tarybos narių, buvo parodytas Pietų Afrikos Respublikos dienraščio „Dayly Maverick“ straipsnis, kritikuojantis olimpinį judėjimą. Jame rašoma, kad TOK, uždirbdamas didžiulius pinigus, skriaudžia pagrindinius olimpinių žaidynių veikėjus – sportininkus. O savęs (TOK narių) – neužmiršta... Kaip pavyzdį pateikia, kad Paryžiaus olimpinių žaidynių metu TOK nariams už 24 milijonus dolerių buvo išnuomotas prabangus viešbutis, jiems nekainavo pirmos klasės lėktuvų bilietai, be to, jie gavo iki 900 dolerių dienpinigių. Pagrindinis „darbas“– stebėti olimpines žaidynes VIP zonose ir, jei yra galimybė bei noras, apdovanoti žaidynių medalininkus. Taigi, galbūt daug kam tai buvo naudinga...

                      Situaciją, kai tarp penkiolikos TOK vykdomosios tarybos narių (kartu su T.Bachu) yra šeši europiečiai, bet iš jų nėra nė vieno Europos olimpinių komitetų asociacijos vadovo (Daina Gudzinevičiūtė – viceprezidentė) – suprasti sunku...

                      Vienas pagrindinių pretendentų į TOK vado postą, kartu su  J.A.Samaranchu – (pagal „The Guardian“) – dukart olimpinis čempionas, Pasaulio lengvosios atletikos federacijos prezidentas Sebastianas Coe (68 metai).

Lordas S.Coe – didžiausias oponentas T.Bacho vykdomai olimpinio judėjimo politikai. Buvęs 2012 metų olimpinių žaidynių Londone organizacinio komiteto pirmininkas – jau po Paryžiaus olimpinių žaidynių išmokėjo pinigines premijas visiems lengvosios atletikos olimpiniams čempionams ir pažadėjo ateityje piniginiais prizais skatinti visus medalininkus. Tai iš esmės kertasi su TOK vykdoma politika. Jis žada „pasisakyti už aiškią, mokslu pagrįstą politiką, kuri apsaugotų moterų kategoriją“ ne tik lengvojoje atletikoje. Jis sako, jog „sprendimų priėmimas per daug centralizuotas“. Kaip jau minėjau, kritikuoja „TOK vykdomosios tarybos per didelį vaidmenį“. Sebastianas Coe aiškiai ir kategoriškai pasisako prieš Rusijos sportininkų dalyvavimą olimpinėse žaidynėse. Jis akcentuoja ir tai, jog daugelis jo oponentų kai kuriuos klausimus, kuriuos dabar kelia, turėjo galimybę (pagal užimamas pareigas) seniai įgyvendinti. Kas neleido?!

       Tęsiant mintį apie pretendentų požiūrį į geopolitinę situaciją – tiek prieš sausio 30-ą, tiek po jos – kategoriškai prieš Rusijos sportininkų dalyvavimą olimpinėse žaidynėse pasisako tik S. Coe. Gi Princas Feisalas Al Husseinas, Johanas Eliaschas ir J. A.Samaranchas (jaunesnysis) – tam neprieštarautų, bet su tam tikrais apribojimais. Kiti tvirtos nuomonės šiuo klausimu nepareiškė. Gal laukia, kokia kryptimi pasisuks geopolitinė situacija pasaulyje?

       „The Guardian“  S.Coe paklausus, kaip jis jaučiasi vieno iš rinkiminės kovos favoritų vaidmenyje, šis prisiminė laiką prieš balsavimą, renkant 2012 metų olimpinių žaidynių sostinę. „Kai klausiau TOK narių, ar palaiko Londono kandidatūrą?“, visi beveik vienbalsiai pasakė, jog balsavo . Suskaičiavus balsus, Londonas laimėjo vos keliais balsais... Štai jums ir atsakymas...“

                      Ekspertų teigimu, galimybių laimėti rinkimus beveik neturi Tarptautinės gimnastikos federacijos prezidentas japonas Morinari Watanabe (66 metai). Tačiau daugumas atkreipė dėmesį į keletą visiškai naujoviškų jo pasiūlymų. Jis siūlo pertvarkyti TOK į savotišką Olimpinį Senatą, kuriame būtų „žemieji“ (206 nacionalinių olimpinių komitetų atstovai) valdymo organų Rūmai bei sprendimų priėmimo Rūmai, kuriuos sudarytų iki 120 TOK narių. Prezidentas galėtų turėti tris ketverių metų kadencijas.

                      Kitas labai įdomus, bet vargiai įgyvendinamas (mano galva) pasiūlymas – olimpines žaidynes (vasaros) vykdyti 24 valandas per parą visuose penkiuose kontinentuose.

                      Neįsivaizduoju, kaip tai praktiškai būtų įgyvendinama, tačiau – sudomino!

                      Taigi, lauksime kovo 20-osios.

 

 

Atgal