VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

POLITIKA

2025.02.17.Miunchenas 1938 m. = Miunchenas 2025 m.

Stanislovas Buškevičius

Politikas

Donaldas Trampas Čerčiliu netaps, jis pretenduoja būti Čemberlenu. Šiandien JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) kalbėjo telefonu su Rusijos diktatoriumi ir teroristu putinu. Po to Trampas kalbėjo su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Kalbėjo apie "taiką". Akivaizdu, kad putinas švenčia pergalę: su juo vėl kalbama, kaip su lygiu. Tarptautinė teisė neegzistuoja, kas stipresnis - to ir tiesa. Apie buvusį JAV prezidentą Džo Baideną ( Joe Bidenas) net nenoriu kalbėti, nes jis padarė viską, kad Ukraina nelaimėtų (pažadėjo putinui kariniu būdu neginti Ukrainos, ginklų tiekimą Ukrainos armijai dozavo bei vėlino ir panašiai). Teisybės labui, Zelenskis irgi neparengė Ukrainos karui, netikėjo, jog rusai puls. Europa irgi labiau rūpinosi žydraisiais paradais ir imigrantais, nei savo karine galia.
Istorija yra pati geriausia gyvenimo pamoka. Bet jos niekada neišmoksta politikai. Jie gali mokėti po penkias užsienio kalbas, turėti po tris aukštojo mokslo diplomus, bet istorijos ir psichologijos suvokimas yra ypač menko lygio. Ir istorija kartojasi. 1938 m. Miunchene Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Čemberlenas (jo ir Hitlerio foto apačioje), Vokietijos vadas Hitleris, Italijos valstybės valdovas Musolinis ir Prancūzijos premjeras Daladjė pasirašė, kad atiduoda Čekoslovakijos Sudetų kraštą Vokietijai. Grįžęs į Angliją, Čemberlenas mosikavo sutartimi "aš atvežiau taiką". Čemberlenas nuoširdžiai tikėjo taika, bijojo karo, todėl pardavė Hitleriui Čekoslovakiją. Tačiau ši taika virto Antruoju pasauliniu karu, nes teritorinės nuolaidos įkvėpė Hitlerį naujiems karo žygiams. Ir tik tada, kai Anglijai pradėjo vadovauti Čerčilis, viskas pasikeitė. JAV prezidentas Donaldas Trampas panašu, kad tampa Čemberlenu, kuris gėdingai įėjo į istoriją, kaip nedavęs pačioje pradžioje atkirčio Hitleriui.
Ukrainai lieka dar vienas vienintelis šansas: nusispjauti į JAV reikalavimus, ginkluotis patiems, mobilizuoti visą tautą ir laimėti. Rusija nėra labai stipri: juos mušė mažytės suomių ir čečėnų tautos. Jei Ukraina, kaip ir 1938m. Čekoslovakija, pasiduos Vakarų spaudimui dėl "taikos", ji neturės nei taikos, nei valstybės, o Europa gaus karą. Kai Kinija dėl Taivano salos susikaus su JAV,  pastaroji liks viena mūšyje su kinais.

 

 

 

Atgal