Kelionės
2025.02.11.DAR KARTĄ PAKELIAUKIME PO ISPANIJĄ (I)
Alfonsas Kairys
Lietuvos žurnalistų sąjungos narys
Jeigu nuspręsite aplankyti Ispaniją, pasukite į Malagą. Pavaikščioję ir pasigėrėję sostine Madridu bei kitais miestais, pabuvokite ir Pablo Pikaso gimtinėje, Malagoje.
Kelionė prasideda, pirmyn į lėktuvą. Palydėti malonių stiuardesių šypsenų, sėdame į savo vietas. Kam itin pasiseka – prie lango. Instruktažas: kas būtų, jeigu būtų, ir – pirmyn...
Kol dangaus žydrynėje minutės veja minutes, turime laiko prisiminti, ką žinome apie šią patrauklią lietuviams (ir ne tik!) šalį:
Žinome: Ispanijos kaimynės – Portugalija, Prancūzija, o per sąsiaurį – Marokas, visai netoli ir Alžyras. Užima didžiąją dalį Pirėnų pusiasalio, Kanarų salas Atlanto vandenye ir Balearų salas Viduržemio jūroje. Ispanijai taip pat priklauso du autonominiai miestai Afrikoje – Seuta ir Melilja. Valstybėje gyvena virš48 milijonų gyventojų, nuo 2014 metų šalyje karaliauja Pilypas VI.
Ispanija – puiki atostogų šalis
Šalies krantus skalauja Atlanto vandenynas – pietvakarinėje ir šiaurės dalyje, Viduržemio jūra – rytinėje ir pietinėje Ispanijos dalyje. Ten taip pat kada nors apsilankysime ir parengsime reportažą.
Prisiminkime sostinės Madrido simbolį – lokio skulptūrą, kurią matėme sostinės centre, Puerta del Sol aikštėje, prie žemuoginio medžio... Dar daug prisiminimų iš ankstesnių kelionių po Ispaniją išnyra atmintyje, bet ilgą ir romantišką prisiminimų grandinę netikėtai nutraukia lėktuvo ,,ratų“ prisilietimas prie Malagos žemės.
Neskubėdami traukiame į jau pažįstamą viešbutį kurortinėje „Playa Mar“ zonoje. Kodėl būtent čia? Atsakymas paprastas: jis nuo jūros nutolęs vos per 20 metrų. O miesto centrą nuo jo, nelabai skubėdamas, gali pasiekti per 15 min. Taigi, jūra visai pašonėje.
Į tą pašonę ir skubame, skubame į saule alsuojantį paplūdimį. Juntame Atlanto vandenyno bangų prisilietimą, greitai apsiprantame, kaip ir su melsva spalva aplink mus, ir neriame į bangas. Norėtųsi pasimėgauti ilgėliau, bet turistas yra turistas, žino, kad jo laikas suskaičiuotas.
Besidomintiems menu, o mes domimės, verta aplankyti visame pasaulyje žinomo ispanų tapytojo, garsus XX amžiaus menininko, vieno kubizmo pradininkų Pablo Picaso muziejų, pamatyti vieną išsamiausių šio garsiojo menininko darbų kolekcijų. Muziejaus kolekciją pasitinka „Mergaitė su lėle” – tapyta dar penkiolikamečio dailininko.
Didžiąją gyvenimo dalį praleidęs Prancūzijoje, Pikasas mirė, sulaukęs 91 metų, o per šį netrumpą gyvenimo tarpsnį nutapė 5 tūkstančius paveikslų.
Picaso muziejus yra įsikūręs penkiuose gretimai esančiuose viduramžių laikų rūmuose. Norint apeiti visas sales, prireiks mažiausiai trijų valandų. Dailininko kolekcija sužavėjo meninėmis priemonėmis ir spalvų deriniais.
Iš gido sužinojome ir muziejaus įkūrimo istoriją. Labai įdomu. Apsilankykite ir jūs.
Ispaniją pasaulyje garsina flamenkas (šokamas ir dainuojamas pritariant gitarai, ritmingai plojant delnais), kurį siautulingai sušokome ir mes greta esančiame restorane.
Benalmadena, nutolęs tik 13 km nuo Malagos
Šio skambesio lydimi, sukame vairą į baltąjį Andalūzijos kaimelį, taip vadinamą Benalmadena, nutolusį tik 13 km nuo Malagos. Mus pasitikojūros mėlis ir viešbučių grožis, pats gražiausias Europos parkas yra būtent čia, La Palomoje. Grožėjomės ir mintyse kartojome sau – tai gamtos šedevras. Emu, povai, ožkos bei kiti gyvūnai pripratę prie žmogaus rankų, tad nesibaimindami leidžiasi glostomi. Būtinai apsilankykite ir Drugelių parke – čia gyvena 1,5 tūkst. įvairiaspalvių drugelių rūšių iš viso pasaulio (panašiai kaip Lietuvoje, Akmenės krašto muziejuje). Mus pasitikę parko darbuotojai atskleidė drugelių gyvenimo būdą, kitas įdomias jų gyvenimo ir elgsenos detales. Nusifotografavome atminčiai.
O jeigu esate pasiilgę egzotinės augmenijos, specialiai įrengtame sode galite paganyti akis į kaktusus, įvairias nematytas Afrikos medžių rūšis, ir užvertę galvas ilgai grožėtis vos vos nuo vėjo judančiu palmių vainiku...
Keliaujame toliau, dar laukia daug įspūdžių.
Atgal