VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Politika

06.05. VRK: Lietuvos piliečiai turi daugiau galimybių dalyvauti rinkimuose nei daugelis europiečių

Lietuva – viena iš nedaugelio valstybių, kuriose balsuojama ir užsienyje, sako Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Lietuvos Respublikos piliečiai, gyvenantys ar rinkimų metu besilankantys užsienio valstybėse, gegužės mėnesį vykusiuose rinkimuose turėjo galimybę ne tik balsuoti Lietuvos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose, bet ir balsuoti paštu. „Tokio plataus pasirinkimo dalyvauti rinkimuose neturi daugelis pasaulio valstybių ir beveik pusė europiečių“,- sako VRK.

Jos duomenimis, balsavimas paštu užsienyje nėra organizuojamas net rinkimuose į Europos Parlamentą beveik pusėje Europos Sąjungos valstybių narių, o kai kurios balsavimą organizuoja tik Europos Sąjungose valstybėse narėse įsikūrusiose ambasadose (Bulgarija, Graikija, Italija).

Tuo tarpu Lietuvos Respublikos piliečiai šiais metais turėjo galimybę balsuoti net 51 diplomatinėje atstovybėje ir konsulinėje įstaigoje. Be to, papildomai balsavimui užsienyje buvo įsteigti net penki balsavimo punktai: trys Jungtinėje Karalystėje ir po vieną Norvegijoje ir Australijoje.

VRK pažymi, kad tose užsienio valstybėse, kuriose yra daugiausiai Lietuvos Respublikos piliečių – Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, JAV, Vokietijoje, Skandinavijos valstybėse – registracija balsuoti paštu baigiama likus tik maždaug savaitei iki rinkimų. Tokių lanksčių terminų registracijai balsuoti paštu užsienyje, turimais duomenimis, nėra nė vienoje Europos Sąjungos valstybėje.

Taigi, VRK teigimu, galima daryti išvadą, kad Lietuvos Respublikos piliečiai turi daugiau galimybių dalyvauti rinkimuose, nei daugelis europiečių.

Atsižvelgiant į VRK turimus duomenis, užsienyje gyvenantys ir laikinai apsistoję Lietuvos Respublikos piliečiai šia galimybe pasinaudojo aktyviai: Respublikos Prezidento rinkimuose pakartotiniame balsavime iš 63 030 į rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų balsavo 44 142 (70,03 proc.), o rinkimuose į Europos Parlamentą iš 62 525 į rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų, balsavo 40 783 rinkėjai (65,23 proc.).

Atgal