VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Politika, aktualijos

09.26. L. Linkevičius susitiko su Baltarusijos užsienio reikalų ministru: kalbėjosi apie Astravo AE

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius po trečiadienį Niujorke vykusio susitikimo su Baltarusijos užsienio reikalų ministru Vladimiru Makėjumi džiaugiasi susitikimo konstruktyvumu.

Pasak L. Linkevičiaus, pokalbio metu buvo aptarti Astravo atominės elektrinės (AE) saugumo klausimai, taip pat kalbėta apie žmogaus teises, politinių partijų veiklą Baltarusijoje. Ministras taip pat Eltai teigė, kad pakvietė Baltarusijos delegatus atvykti į 1863-1864 metų sukilimo lyderio Kosto Kalinausko ir Zigmanto Sierakausko palaikų laidojimo ceremoniją.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

„Mes ir toliau pratęsime tą kalbėjimą, nes jau ne pirmą kartą susitinkame ir kalbamės. Astravo klausimas buvo vienas iš pagrindinių – mūsų netenkina ta situacija. Aš pabrėžiau, kad mūsų požiūris dėl elektrinės nesikeičia ir kad mes neketiname keisti ir įstatymų bazės. Kita vertus, maksimaliai esame suinteresuoti kuo mažesne galima žala ir esame įsitikinę, kad tai yra ir Baltarusijos gyventojų interesai, ne tik mūsų. Mes principingai kelsime šį klausimą ir ateity, tikimės iš jų konstruktyvumo“, –  sakė užsienio reikalų ministras.

Jis atkreipė dėmesį, kad Baltarusijos užsienio ministerijos vadovui perduota žinia – Astravo AE turi atitikti europinius standartus.

„Neseniai vyko streso testai pagal Europos technologijas ir standartus, yra rekomendacijos ir reikalavimai, ką šalis turi padaryti, tai mes to ir tikimės. Norime, kad tai būtų padaryta iki šios elektrinės eksploatacijos pradžios. Taip pat manau, ir tai mano kolegos buvo sutikta konstruktyviai, kad turi dalyvauti tų procesų, kurie dar likę, priežiūroje ir Europos Sąjungos atstovai – kad būtų daugiau to objektyvumo, kalbant apie patikimumą ir saugumo reikalavimus. Mes daug ko negalime pakeisti, nes dešimt metų praėjo nuo statybų pradžios, turime faktinę situaciją tokią, kokią turime, bet bent jau šioje situacijoje turime daryti maksimaliai, kas įmanoma“, – kalbėjo L. Linkevičius.

Vis dėlto ministras pabrėžė, kad vertinti pokalbio rezultatyvumą bus galima, matyt, tada, kai bus matomas sėkmingas projektų įgyvendinimas. V. Makėjus supranta mūsų susirūpinimą, tvirtino L. Linkevičius.

„Žodžiu, mes su kolega sutarėme, bet galėsime vertinti sėkmę tada, kai kažkas realiai bus įgyvendinta praktikoje. Manau, kad jie mūsų lūkesčius tikrai supranta, ir su kolega kalbame apie tai daug kartų. Kaip suprantu, jie nuoširdžiai suinteresuoti, kad tie santykiai su kaimynais geri būtų. Tuo labiau, kad jie svarbūs ir kitose srityse – ekonominiai santykiai, prekyba, transportas, kiti dalykai. Mums tai yra taip pat svarbu“, – teigė L. Linkevičius.

Kartu ministras pabrėžė, kad pokalbyje su Baltarusijos užsienio reikalų ministru buvo aptarti ir kiti klausimai.

„Mes turime ir daugiau probleminių klausimų, apie kuriuos irgi kalbėjome: žmogaus teisių situacija Baltarusijoje, politinių partijų veikimo galimybės – apie tai nuolat kalbame. Esu įsitikinęs, kad mūsų dialogas turi tęstis, nes juo mes galime tą situaciją keisti. Lygiai taip pat svarbus dialogas ES su Baltarusija“, – sakė L. Linkevičius, pridūręs, kad pokalbis bus pratęstas kitą savaitę Minske, kur vyks Rytų partnerystės ministrų susitikimas.

Jo teigimu, Baltarusijos delegacija yra pakviesta į K. Kalinausko ir Z. Sierakausko palaikų laidojimo ceremoniją.

„Informavau kolegą, kad lapkričio 22 d. vyks laidojimas Sierakausko bei Kalinausko palaikų ir kad mes tikimės, kad bus Baltarusijos valstybinė delegacija ir dalyvaus laidojimo ceremonijoje. Supratau, kad kolega tuo tikrai susidomėjo“, – sakė L. Linkevičius.

 

Atgal