VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Parodos

05 03. Paroda apie žydiškąjį Vilnių bus eksponuojama Keiptaune

Gegužės 4 d. Pietų Afrikos Respublikoje, Keiptauno Žydų muziejuje, bus atidaryta keliaujanti šiuolaikinės lietuvių tapybos ir fotografijos paroda "Zakhor. Žydiškojo Vilniaus įvaizdžių topografija". 
Parodoje bus eksponuojami lietuvių tapytojų ir fotografų darbai, kuriais lietuvių menininkai pasakoja apie savo asmeninį, intymų santykį su daugiatautės Lietuvos sostinės praeitimi.
Parodoje, kuri skirta žydiškojo Vilniaus istorijos reminiscencijoms tapyboje ir fotografijoje, prisimenamas Vilnius kaip vienas didžiausių Rytų Europos žydų religinių ir kultūrinių centrų. Multikultūris miestas, simboliškai vadintas Lietuvos Jeruzale, turėjęs 100 sinagogų miesto mitą bei realybę. Miestas, kuriame gyveno ir kūrė žymūs žydų tautybės mokslininkai, filosofai, rabinai, intelektualai, leidėjai ir menininkai.
Ši paroda - ne tik vizualinės mūsų istorijos refleksijos, bet ir šiandien Vilniaus ateičiai užduodami klausimai. Ar kada nors šis miestas vėl garsės savo tolerancija, papildydamas laisvos dvasios Europos miestų žemėlapį? 
Vienas parodos iniciatorių - Mozės-Mendelsono (Moses-Mendelssohno) Europos žydų tyrimų centro Potsdame steigėjas profesorius Julius Šopsas (Julius Schops) sakė: "Aš džiaugiuosi šia paroda. Tais darbais, kuriuose pasakojama apie dabar jau tik įsivaizduojamą žydiškąjį Vilnių".
"Mano darbai šioje parodoje primena vaikystėje sutiktų žydų netektis. Jie nepateko į koncentracijos stovyklas, jų nežudė, jie išvažiavo, išnyko, jų likimų nežinau. Atrodo, lyg miestas neteko kažko labai svarbaus, artimo, Vilnius tapo nebe toks spalvingas", - sakė parodoje dalyvaujanti tapytoja Arūnė Tornau.
Ši paroda jau buvo eksponuota Vilniaus miesto rotušėje ir Konrado Adenauerio fonde Berlyne. Balandį Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės namuose Vilniuje buvo pristatytas keturiomis kalbomis išleistas parodos katalogas. Po parodų Pietų Afrikos Respublikoje ekspozicija keliaus į Izraelį, Argentiną ir kitas šalis, kuriose gyvena gausios litvakų bendruomenės. 
Parodos kuratoriai ir katalogo sudarytojai - Linas Liandzbergis, Gabrielė Žaidytė, Elkė Vera Kotovski (Elke Vera Kotowski).

Atgal