VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

08.12. Naujausios žinios

Pernai žemiau skurdo rizikos ribos gyveno 21,9 proc. šalies gyventojų

Pernai skurdo rizikos lygis šalyje siekė 21,9 proc. Palyginti su 2015-aisiais, jis sumažėjo 0,3 procentinio punkto. 2016 m. apie 630 tūkst. šalies gyventojų gyveno žemiau skurdo rizikos ribos. 
Statistikos departamento duomenimis, disponuojamąsias pajamas, mažesnes už skurdo rizikos ribą, mieste gavo 15,6 proc. gyventojų (penkiuose didžiuosiuose miestuose - 11,6 proc., kituose miestuose - 21,8 proc.), kaime - 34,8 proc. Skurdo rizikos lygis mieste, palyginti su 2015 m., sumažėjo 2,5 procentinio punkto (penkiuose didžiuosiuose miestuose sumažėjo 2,1 procentinio punkto, kituose miestuose - 3,3 procentinio punkto), o kaime - padidėjo 4,2 procentinio punkto. 
Skurdo rizikos riba 2016 m. buvo 282 EUR per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui ir 593 EUR - šeimai, susidedančiai iš dviejų suaugusių asmenų ir dviejų vaikų iki 14 metų amžiaus. Palyginti su 2015 m., dėl gyventojų disponuojamųjų pajamų didėjimo skurdo rizikos riba padidėjo 9 proc. 
Didžiausias skurdo rizikos lygis buvo 65 metų ir vyresnių asmenų amžiaus grupėje. 2016 m. jis sudarė 27,7 proc. ir, palyginti su 2015 m., padidėjo 2,7 procentinio punkto. Padidėjimą lėmė išaugusių darbo pajamų nulemtas skurdo rizikos ribos padidėjimas ir santykinai mažas senatvės pensijų augimas. 
Vidutinė senatvės pensija pajamų tyrimo laikotarpiu (2015 m.) buvo 244,5 EUR ir sudarė 86,7 proc. skurdo rizikos ribos. Vieni gyvenantys senatvės pensininkai, gaunantys vidutinę ar netgi šiek tiek didesnę už vidutinę senatvės pensiją ir neturintys kitų pajamų, atsidūrė žemiau skurdo rizikos ribos. 
18-64 metų amžiaus asmenų skurdo rizikos lygis, palyginti su ankstesniais metais, sumažėjo 0,4 procentinio punkto ir 2016 m. siekė 19,1 proc., vaikų iki 18 m. amžiaus - sumažėjo 3,3 procentinio punkto ir siekė 25,6 proc. 
Mažėjimui įtakos turėjo išaugęs darbo užmokestis ir sumažėjęs nedarbas, socialinės apsaugos išlaidų šeimai ir vaikams didėjimas, minimalios mėnesinės algos padidinimas. Pajamų tyrimo laikotarpiu (2015 m.) socialinės apsaugos išlaidos šeimai ir vaikams padidėjo 5,4 proc., vidutinis mėnesinis neto darbo užmokestis - 5,1 proc., o minimalios mėnesinės algos padidinimas nuo liepos 1 d. nulėmė jos vidutinio metinio dydžio padidėjimą 8,4 proc. Minimali alga, neturint pajamų iš kitų šaltinių, neapsaugojo dirbančių asmenų nuo skurdo rizikos. Iš minimalios algos atėmus pajamų mokestį ir socialinio draudimo įmokas, disponuojamosios pajamos buvo 12 EUR mažesnės už skurdo rizikos ribą.
Namų ūkiuose su vaikais skurdo rizikos lygis 2016 m. siekė 21 proc. ir, palyginti su 2015 m., sumažėjo 2,3 procentinio punkto. Namų ūkiuose be vaikų skurdo rizikos lygis per metus padidėjo 1,6 procentinio punkto ir 2016 m. sudarė 22,9 proc. Pagal namų ūkio sudėtį atsidurti skurde dažniausiai rizikavo asmenys, gyvenantys namų ūkiuose, kuriuos sudarė vienas suaugęs asmuo ir išlaikomi vaikai (skurdo rizikos lygis - 41,9 proc.) ir vieni gyvenantys asmenys (42,7 proc.). 
Tarp dirbančių asmenų žemiau skurdo rizikos ribos buvo 8,5 proc., tarp bedarbių - 60,5 proc., tarp senatvės pensininkų - 30,6 proc. Dirbančių asmenų skurdo rizikos lygis, palyginti su 2015 m., sumažėjo 1,4 procentinio punkto, bedarbių asmenų - 1,8 procentinio punkto, o senatvės pensininkų - padidėjo 3 procentiniais punktais. 
Skurdo rizikos lygio iki socialinių išmokų ir po jų skirtumas rodo, kokią įtaką skurdo rizikos mažinimui turi socialinės išmokos. Iš disponuojamųjų pajamų atėmus socialines išmokas (išskyrus senatvės ir našlių pensijas), skurdo rizikos lygis 2016 m. padidėtų iki 27,9 proc. Palyginti su ankstesniais metais, socialinių išmokų įtaka skurdo rizikos lygiui sumažėjo. Socialinės išmokos didžiausią įtaką turėjo namų ūkių su vaikais skurdo rizikos lygiui: atėmus socialines išmokas, šiuose namų ūkiuose skurdo rizikos lygis 2016 m. padidėtų nuo 21 iki 29,1 proc., vaikų iki 18 metų amžiaus - nuo 25,6 iki 34,2 proc. 
Baltijos šalyse 2016 m. skurdo rizikos lygis skyrėsi nedaug, o pokyčiai, palyginti su 2015 m., buvo labai panašūs. Estijoje skurdo rizikoje 2016 m. gyveno 21,3 proc. gyventojų, Latvijoje - 21,8 proc. Palyginti su 2015 m., Estijoje skurdo rizikos lygis sumažėjo 0,3 procentinio punkto, Latvijoje - 0,7 procentinio punkto. Visose Baltijos šalyse padidėjo 65 metų amžiaus ir vyresnių gyventojų skurdo rizikos lygis.

Baltijos šalių premjerai dar rugpjūtį apsispręs dėl bendros SGD rinkos

Lietuvos, Latvijos ir Estijos premjerai penktadienį pasiekė principinį susitarimą siekti bendros Baltijos regiono suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) infrastruktūros. Latvijos Inčukalno dujų saugykloje susitikę Vyriausybių vadovai nusprendė skirti dvi savaites kreipimosi tekstui į Europos Komisiją parengti ir sprendimui priimti Latvijos ministrų kabineto posėdyje. 
Suderinti tekstą pavesta šalių ministerijoms.
Lietuvos Premjeras Saulius Skvernelis yra minėjęs, kad sutarus dėl regioninio SGD infrastruktūros paketo būtų dar labiau diversifikuotas aprūpinimas gamtinėmis dujomis, atsirastų papildomų komerciškai patrauklaus šių įmonių bendradarbiavimo galimybių, padidėtų suskystintų dujų konkurencingumas, palyginti su rusiškomis vamzdynu tiekiamomis dujomis. 
Be to, dujų kaina Lietuvos, Latvijos ir Estijos vartotojams nuo 2019 metų galėtų sumažėti 5-7 proc.

Plaukikė R. Meilutytė pasaulio taurės varžybose Eindhovene - antra

Eindhovene (Olandija) vykstančio pasaulio plaukimo taurės trečiojo etapo moterų 100 m plaukimo krūtine finale penktadienį Lietuvos atstovė Rūta Meilutytė užėmė antrąją vietą.
20-metė lietuvė distanciją įveikė per 1 min. 3,79 sek. ir nusileido tik jamaikietei Alijai Atkinson (Alia Atkinson, 1 min. 2,67 sek.).

Atrankos varžybose penktadienį ryte R. Meilutytė su A. Atkinson pasidalijo 1-2 vietas (1.04,75).
R. Meilutytė šiandien startuos 50 m plaukimo krūtine sungtyje.
Pasaulio taurės varžybos vyksta 25 m baseine.

Lietuvos vartotojų asociacija prašo sudaryti komisiją dyzelino savybėms ištirti

Lietuvos vartotojų asociacija, atsižvelgdama į susidariusią situaciją dyzelino rinkoje, kreipiasi į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą ir Ūkio ministeriją prašydama sudaryti komisiją, kuri ištirtų viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją dėl skirtingų rūšių dyzelino savybių palyginimo.
Tyrimo tikslas būtų išsiaiškinti ir pateikti vartotojams objektyvią, nešališką informaciją apie šiuos produktus bei ekonominę naudą naudojant vieną ar kitą produktą. Į komisiją prašoma įtraukti ir Lietuvos vartotojų asociacijos atstovą.
„Gavome ir pasipiktinusių vartotojų skundų, todėl manome, kad toks tyrimas būtų naudingas vartotojų ekonominiams interesams apsaugoti. Dyzelinu varomi du trečdaliai lengvųjų automobilių ir beveik visi komercinės paskirties automobiliai. Išlaidos degalams ypač veikia vartojamų prekių ir paslaugų kainas, todėl tiesiog būtina nešališkai ištirti, kokią įtaką šalies gyventojams ir ekonominiams valstybės interesams turi pokyčiai biodyzelino rinkoje", - sako Lietuvos vartotojų asociacijos prezidentasPaulius Mereckas. 

Lietuvos istorinių įvykių kalendorius

Lietuva rugpjūčio 12-ąją:
1547 m. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje prasidėjo vadinamoji valakų reforma, trukusi 20 metų.
1569 m. paskelbta Liublino unija, kuria Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė susijungė su Lenkija.
1905 m. Vilniuje vyko Lietuvos mokytojų sąjungos steigiamasis suvažiavimas.
1989 m. pirmą kartą iškilmingai paminėtas tarpukario Lietuvos Prezidento Antano Smetonos gimtadienis. Jam būtų sukakę 115 metų. Užulėnio kaime, buvusios Smetonų sodybos vietoje, atidengtas paminklinis akmuo.
1989 m. atkurta Lietuvos socialdemokratų partija.
2001 m. paminėtas gamtinių dujų naudojimo Lietuvoje 40-metis. Pirmą kartą dujų fakelas Lietuvoje buvo uždegtas 1961 metų rugpjūčio 13-ąją Vingio parke.
2003 m. įsigaliojo Lietuvos ir Rusijos valstybės sienos bei išskirtinės ekonominės zonos ir kontinentinio šelfo atribojimo Baltijos jūroje sutartys.
2006 m. dukart olimpinis ir dukart pasaulio disko metimo čempionas Virgilijus Alekna Geteborge (Švedija) vykusiame lengvosios atletikos čempionate pirmą kartą tapo Europos čempionu. 
2007 m. eidamas 79-uosius metus Romoje mirė Lietuvos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Kazys Lozoraitis. 
2012 m. penkiakovininkė Laura Asadauskaitė Londono olimpinių žaidynių moterų šiuolaikinės penkiakovės varžybose iškovojo aukso medalį.
2014 m. eidamas 91-uosius metus mirė garsus XX a. 6-8 dešimtmečių Lietuvos režisierius ir pedagogas Henrikas Vancevičius.

R. Karoblis: Esame dėkingi Nyderlandams už jų svarų indėlį stiprinant saugumą regione

Penktadienį Rukloje krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė aptarė partnerystės ryšius su Nyderlandų Ministru Pirmininku Marku Rute (Mark Rutte). Lietuvoje M. Rutė susitiko su NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje tarnaujančiais savo šalies kariais. 
Krašto apsaugos ministro teigimu, tvirtai NATO partnerystei ypatingą svarbą turi vienodas grėsmių vertinimas ir bendradarbiavimas.
"Esu dėkingas Nyderlandams už jų svarbų indėlį, stiprinant saugumą ir atgrasymo priemones regione. Vienodas grėsmių vertinimas yra būtinas tvirtai NATO partnerystei ir saugumo priemonių efektyvumui užtikrinti. NATO priešakinių pajėgų batalionas Rukloje - puikus to įrodymas ir pavyzdys", - sakė ministras. 
NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje, kuriai vadovauja Vokietija, nuo liepos tarnauja jau antra olandų karių pamaina. Nyderlandų kariuomenės kontingentą grupėje šiuo metu sudaro per 200 karių.
2017-2018 metų laikotarpiu NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje tarnaus Vokietijos, Norvegijos, Nyderlandų, Belgijos, Liuksemburgo, Kroatijos ir Prancūzijos kariai - iš viso apie 1,2 tūkst. Nuo šių metų vasario veikiančiai bataliono kovinei grupei vadovauja ir jos pagrindą sudaro Vokietijos kariai.
Taikos metu NATO priešakinių pajėgų batalionas dalyvauja pratybose su Lietuvos kariais, o krizės ar konflikto atveju gintų Lietuvą kartu su Lietuvos nacionalinėmis ir papildomai atvykstančiomis sąjungininkų pajėgomis.
Dėl agresyvių Rusijos veiksmų Ukrainoje ir pasikeitusios saugumo situacijos, Varšuvos NATO viršūnių susitikime valstybių lyderiai priėmė sprendimą nuo šių metų visose Baltijos valstybėse ir Lenkijoje sustiprinti sąjungininkų buvimą dislokuojant šiose šalyse NATO priešakinių pajėgų bataliono dydžio kovines grupes.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas beveik pusšimčiui sumedžiotų šernų ir jų gaišenų

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43 šernų gaišenoms. Tokią savaitės statistiką skelbia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. 
Afrikinis kiaulių maras nustatytas sumedžiotiems šernams ir jų gaišenoms Anykščių, Biržų, Jonavos, Kėdainių, Lazdijų, Panevėžio, Pasvalio, Rokiškio, Širvintų, Ukmergės, Utenos, Varėnos, Zarasų rajonuose bei Druskininkų savivaldybėje.
Nuo šių metų pradžios Lietuvos laukinėje faunoje AKM patvirtintas 472 vietose 806 šernams (78 sumedžiotiems ir 728 nugaišusiems).
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena gyventojams, kad radus nugaišusį šerną, reikia nedelsiant pranešti visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403 arba informuoti teritorines valstybines maisto ir veterinarijos tarnybas.

Šiandien antroje dienos pusėje numatomas škvalas

Šeštadienio rytą vakariniuose Lietuvos rajonuose dėl buvusio arba besitęsiančio lietaus valstybinės reikšmės kelių dangos šlapios. Likusioje šalies dalyje keliai sausi.
Oro temperatūra nuo svyravo 17 iki 22 laipsnių šilumos.
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną nepastoviai debesuota. Daug kur lis, vietomis smarkiai. Perkūnija, antroje dienos pusėje škvalas. Vėjas pietryčių, pietų, pereinantis į vakarų, 8-13 m/s, škvalas 15-20 m/s, kai kur 21-23 m/s. Aukščiausia temperatūra - nuo 29 iki 34 laipsnių šilumos, pajūryje 26-28 laipsniai šilumos.

Baltijos šalių premjerai per 2 savaites apsispręs dėl bendros SGD rinkos

Vakar Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis lankėsi Latvijos Inčukalno dujų saugykloje, kur šios šalies premjero kvietimu vyko Baltijos valstybių vyriausybių vadovų susitikimas suskystintų gamtinių dujų (SGD) infrastruktūros klausimais.

Lietuvos, Latvijos ir Estijos premjerai diskusijos metu pasiekė principinį susitarimą judėti pirmyn dėl bendros Baltijos regiono SGD infrastruktūros. Vyriausybių vadovai nusprendė skirti dvi savaites kreipimosi į Europos Komisiją teksto parengimui ir sprendimo priėmimui Latvijos ministrų kabineto posėdyje.

Minėtą teksto suderinimą pavesta atlikti šalių ministerijoms.

Premjeras S. Skvernelis yra minėjęs, kad sutarus dėl regioninio SGD infrastruktūros paketo būtų dar labiau diversifikuotas aprūpinimas gamtinėmis dujomis, atsirastų papildomų komerciškai patrauklaus šių įmonių bendradarbiavimo galimybių, padidėtų suskystintų dujų konkurencingumas, palyginti su rusiškomis vamzdynu tiekiamomis dujomis. Be to, dujų kaina Lietuvos, Latvijos ir Estijos vartotojams nuo 2019 metų galėtų sumažėti  5–7 proc.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi pasaulio istorijoje rugpjūčio 12-osios įvykiai:

1099 m. per Pirmąjį kryžiaus žygį kryžiuočiai Palestinoje prie Askalono sutriuškino egiptiečių armiją.
1450 m. per Šimtametį karą anglai pasitraukė iš Šerbūro ir leido Prancūzijos karaliui Karoliui VII užgrobti visą Normandiją.
1503 m. gimė Danijos ir Norvegijos karalius Kristianas III. Jo valdymo metais Danijoje buvo įvykdyta reformacija bei liuteronų Bažnyčiai suteiktas valstybinės Bažnyčios statusas.
1530 m. po 10 mėnesių trukusios apsiausties Florencijoje buvo atkurta Medičių dinastijos valdžia.
1759 m. generolo Soltykovo vadovaujami rusai bei austrų generolo Landono (Landon) vadovaujama armija per Septynerių metų karą Kunersdorfo mūšyje sutriuškino 40 tūkst. prūsų armiją.
1762 m. gimė Didžiosios Britanijos ir Airijos karalius Jurgis IV.
1813 m. Austrija paskelbė karą Napoleonui (Napoleon).
1827 m. mirė anglų poetas, mistikas ir dailininkas Viljamas Bleikas (William Blake). Pasaulinę šlovę jam pelnė rinkinys "Patyrimo dainos" (Songs of Expierence).
1848 m. mirė inžinierius Džordžas Styvensonas (George Stephenson), per visą Didžiąją Britaniją nutiesęs geležinkelį. Jis, be to, sukūrė pirmąjį garvežį "Rocket".
1887 m. gimė Ervinas Šriodingeris (Erwin Schrodinger) - austrų fizikas, laikomas vienu iš svarbiausių kvantinės fizikos kūrėjų. Už Šriodingerio lygtį 1933 metais gavo Nobelio premiją.
1898 m. baigėsi Ispanijos ir JAV karas. Pagal pasirašytą taikos sutartį, Ispanija atsisakė Kubos ir užleido JAV Puerto Riką. JAV, be to, oficialiai aneksavo Havajų salas.
1914 m. Didžioji Britanija paskelbė karą Austrijai-Vengrijai.
1922 m. mirė Artūras Grifitas (Arthur Griffith) - airių partijos "Sinn Fein" įkūrėjas bei pirmasis Airijos Respublikos prezidentas.
1924 m. gimė Pakistano valstybės veikėjas Mohamedas Zija ul Hakas (Mohammed Zia ul-Haq). Nuo 1977 iki 1988 metų, kai žuvo lėktuvo katastrofoje, jis buvo Pakistano prezidentas.
1925 m. gimė britų dvyniai ir garsiosios Gineso rekordų knygos įkūrėjai Noris ir Rosas Makvirteriai (Norris/Ross McWhirter). R. Makvirterį 1975 metais nušovė Airijos respublikonų armijos (IRA) kovotojas.
1939 m. gimė amerikiečių kino aktorius Džordžas Hamiltonas (George Hamilton).
1944 m. pradėjo veikti pirmasis povandeninis naftotiekis - iš Didžiosios Britanijos per Lamanšo sąsiaurį į Prancūziją sąjungininkams šiuo naftotiekiu buvo galima per dieną perpumpuoti iki 700 tonų benzino.
1949 m. pasirašyta Ženevos konvencija dėl karo aukų ir civilių gyventojų apsaugos.
1954 m. gimė 24-asis Prancūzijos prezidentas Fransua Olandas (Francois Hollande), šias pareigas ėjęs 2012-2017 metais. 
1955 m. mirė vokiečių rašytojas, Nobelio premijos laureatas Tomas Manas (Thomas Mann).
1960 m. iš Kanaveralo kyšulio į orbitą paleistas pirmasis ryšių palydovas "Echo I".
1964 m. mirė anglų rašytojas, sugalvojęs garsųjį žvalgą 007 Džeimsą Bondą (James Bond), Janas Flemingas (Ian Fleming).
1970 m. Sovietų Sąjunga ir Vakarų Vokietija Maskvoje pasirašė nepuolimo sutartį.
1977 m. pirmą kartą išbandytas JAV daugkartinio naudojimo kosminis laivas.
1978 m. Kinija ir Japonija Pekine pasirašė istorinę taikos ir draugystės sutartį.
1981 m. kompanija IBM sukūrė pirmąjį personalinį kompiuterį IBM PC, tuo pažymėdama naują erą kompiuterių istorijoje.
1983 m. Argentina grąžino Didžiajai Britanijai turtą, kurį buvo įšaldžiusi per Folklando karą.
1985 m. Japonijos aviakompanijos "Japan Air Lines" lėktuvas "Boeing 747" atsitrenkė į Osutakos kalną - per katastrofą žuvo 524 lėktuvo keleiviai.
1992 m. JAV, Meksika ir Kanada nusprendė sudaryti laisvosios prekybos zoną NAFTA.
1998 m. iškart po pakilimo iš kosmodromo Kanaveralo kyšulyje susprogo "Titan 4A" raketa nešėja su slaptu JAV žvalgybos palydovu.
2000 m. Barenco jūroje po sprogimo nuskendo Rusijos karinio laivyno branduolinis povandeninis laivas "Kursk". Per tragediją žuvo visi 118 jūreivių.
2000 m. po 19 metų pirmą kartą Irako traukinys atvažiavo į Sirijos šiaurinį Alepo miestą.
2003 m. Argentinos Kongreso žemieji rūmai anuliavo karininkų, kurie kankino ir žudė kairiuosius per 1976-1983 metais vykusį "purvinąjį karą", amnestijas. 
2005 m. JAV į kosmosą paleido Marso žvalgybos palydovą (Mars Reconnaissance Orbiter).
2015 m. du didžiuliai sprogimai Kinijos Tiandzino mieste pražudė 145 žmones, o dar beveik 800 sužeidė.

Jei Šiaurės Korėja atakuotų Guamą, NATO neprivalėtų padėti JAV

Jei Šiaurės Korėja pultų JAV priklausančią Guamo salą Ramiajame vandenyne, NATO šalys neprivalėtų amerikiečiams suteikti karinės paramos. NATO atstovas patvirtino, kad Guamas nepriklauso teritorijai, kuriai galioja Šiaurės Atlanto sutartyje įtvirtinta pareiga suteikti pagalbą užpuolimo atveju. Esą tai būtų tik politinis sprendimas, jei sąjungininkai Guamo užpuolimo atveju aktyvuotų 5-ąjį NATO sutarties straipsnį, praneša agentūra dpa.
Šis straipsnis numato, kad vienos ar kelių NATO šalių ginkluotas užpuolimas bus laikomas jų visų užpuolimu. Tačiau 6-ajame straipsnyje nurodoma, kad 5 straipsnyje vartojama sąvoka „vienos ar kelių šalių ginkluotas užpuolimas" reiškia ginkluotą užpuolimą: bet kurios šalies teritorijos Europoje ar Šiaurės Amerikoje, Prancūzijos Alžyro Departamentų, Turkijos teritorijos arba salų, esančių bet kurios iš šalių jurisdikcijoje Šiaurės Atlanto regione į šiaurę nuo Vėžio atogrąžos.

Kadangi Guamo sala yra į pietus nuo Vėžio atogrąžos, ji į šį apibrėžimą nepatenka.
Vis dėlto NATO šaltiniai pabrėžia, jog mažai tikėtina, kad Aljanso partnerės, paisydamos šios formuluotės, atsisakytų padėti JAV.

Kenijos prezidentas perrinktas antrai kadencijai, opozicija - protestuoja

Kenijos prezidentas Uhuru Kenijata (Uhuru Kenyatta) oficialiai perrinktas antrai kadencijai, praneša BBC.
Patvirtinta, kad antradienį vykusiuose rinkimuose prezidentas surinko 54,3 proc. balsų bei aplenkė konkurentą Railą Odingą (Raila Odinga), kuriam rinkėjai skyrė 44,7 proc. balsų.
Tačiau opozicija atsisakė pripažinti rinkimų baigtį bei visą rinkimų procesą pavadino „apgavyste", nors rinkimų rezultatus patvirtino ir tarptautiniai stebėtojai.
Pranešimas apie U. Kenijatos perrinkimą įžiebė protestus Kisumu mieste, kuris yra laikomas opozicijos tvirtove, bei įvairiuose sostinės Nairobio rajonuose. Policijai prieš protestuotojus teko naudoti ašarines dujas.
BBC reporteriai teigia, kad protestuotojai ėmė kurti laužus Kisumu centre, o kai kurie liudininkai esą girdėjo šūvius.
Anksčiau R. Odigos rėmėjai teigė, kad jų kandidatas laimėjo ir paskelbė savo rinkimų skaičius. Rinkimų komisija tokį veiksmą pavadino „neteisėtu ir per ankstyvu", pažymėdama, kad skaičiuojant buvo padarytos elementarios matematinės klaidos.
Dauguma stebėtoju teigia besibaiminantys ginčytinų rinkimų scenarijaus prieš 10 metų. Tada krizės metu žuvo apie 1 tūkst. žmonių, šimtai tūkstančių neteko namų.

Kanada taip pat praneša apie „akustinę ataką" prieš ambasados darbuotojus Kuboje

Po pranešimų apie galimą „akustinį išpuolį" prieš JAV ambasados darbuotojus Kuboje apie panašų atvejį pranešė ir Kanada. Mažiausiai vienas Kanados diplomatas dėl „neįprastų simptomų" gydomas ligoninėje, informavo vyriausybė Otavoje, kuria remiasi agentūra dpa.
Minėti simptomai esą, be kita ko, yra galvos svaigulys ir klausos praradimas. Nukentėjo ir diplomato šeima.
Stotis CNN trečiadienį paskelbė, kad keli JAV ambasados Kuboje darbuotojai patyrė kažkokių akustinių prietaisų poveikį, dėl to jiems kilo rimtų sveikatos problemų.
Pasak CNN šaltinių Valstybės departamente, mažiausiai du diplomatinės misijos darbuotojai turėjo grįžti į JAV gydytis. Neatmetama, kad jie apkurs. CNN vadina šį incidentą "akustine ataka". 
JAV ir Kuba normalizavo savo santykius 2015 metų vasarą.

JT ataskaita: „Islamo valstybės" grėsmė išlieka

 „Islamo valstybė" (IS), nepaisant karinių pralaimėjimų, išsaugojo svarbias veiksmų galimybes. Tai sakoma Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos ekspertų ataskaitoje, kuria remiasi agentūra AFP.
Nepaisant kovos su IS koalicijos daromo spaudimo, džihadistai ir toliau geba aprūpinti pinigais savo kovotojus už konfliktų zonos Sirijoje ir Irake ribų. Atitinkami pavedimai esą sunkiai susekami, nes neretai vykdomi nedidelėmis sumomis.
IS finansavimo šaltiniai, remiantis ataskaita, ir toliau išlieka pajamos iš naftos verslo ir mokesčiai, kuriuos džihadistai renka iš savo kontroliuojamų teritorijų gyventojų. Tačiau IS finansinė padėtis dėl karinio spaudimo esą pastebimai blogėja.
Remiantis ataskaita, IS džihadistai ir toliau geba motyvuoti vykdyti išpuolius už Artimųjų Rytų ribų ir sudaryti tam galimybes. Tai, pavyzdžiui, galioja Europai, kuri ekstremistams ir toliau vaidina pirmaeilį vaidmenį.
Džihadistai, JT ekspertų vertinimu, taip pat mėgina stiprinti savo įtaką Pietryčių Azijoje. Tai rodo pastarieji mūšiai Pietų Filipinuose.
Kovotojų srautai iš užsienio į Siriją ir Iraką tuo tarpu slopsta. Iš čia esančių kovų regionų pasitraukia vis daugiau jaunų IS džihadistų. Šiems sugrįžėliams esą turi būti skiriamas itin didelis dėmesys, nes jie turi itin smurtingų mūšių patirties.
Atkaklus džihadistų pasipriešinimas liepą atkovojant Irako Mosulo miestą rodo, kad IS vadovybės ir kontrolės struktūra nėra visiškai žlugusi. Grupuotė ir toliau kelia didelę karinę grėsmę, pažymima ataskaitoje.

 

Atgal