VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

03.25. Naujausios žinios

28 tūkstančiai tėvų pasirašė peticiją, reikalaujančią riboti vaiko paėmimą iš šeimos

Nevyriausybinės organizacijos prezidentei, Seimo pirmininkui ir premjerui teiks 28-ių tūkstančių tėvų pasirašytą peticiją, kuria palaikomos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos, ribojančios galimybę vaiką paimti iš šeimos.

Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos pirmininkė Violeta Vasiliauskienė sako, kad peticiją „Stop tarnybų smurtui prieš vaiką ir šeimą” tėvai išreiškia palaikymą Seime svarstomoms Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama subalansuoti tarnybų galias ir šeimos teises.

„Valstiečių ir žaliųjų frakcijos posėdyje įteiksime šią peticiją Seimo nariams ir pirmininkui Viktorui Pranckiečiui. Prezidentei ir premjerui taip pat ketiname įteikti. Pirmiausiai Seimui, nes jis rytoj balsuos dėl Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų. Paėmimas iš šeimos, kadangi iš tikrųjų yra drastiškas veiksmas, tai turėtų būti atliekamas tada, kai vaikas patiria realią grėsmę, realią žalą šeimoje, ir tas paėmimas duotų mažiau žalos, nei jis patirtų šeimoje. Tai labai svarbu, nes dažnai būna paėmimas visiškai nepagrįstas, spekuliuojant pavojumi vaikui, o po to vaikai atsiduria globos įstaigoje, kurioje vargu ar jiems yra saugiau nei jų pačių šeimoje“, - sakė V. Vasiliauskienė.

Šeimų, tėvų ir vaikų teises bei interesus ginančios NVO kreipsis į Seimo narius, prašydamos palaikyti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, kurias registravo Ramūnas Karbauskis.

„Suprantame, kad Lietuvoje yra daug vaikų, kuriems reikalinga pagalba. Vaiko teisių apsaugos sistema vykdo išties kilnią misiją. Tačiau svarbu ne tik vadovautis pačios sistemos ir jai talkinančių organizacijų nuomone, bet išklausyti ir kitą pusę - šeimas, su kuriomis ši sistema dirba. Juk vaiko gerovei ypatingai svarbu, kad jo šeima, tėvai ir jų prigimtinės teisės valstybėje būtų gerbiamos”, - rašoma kreipimesi.

Pasak NVO, pataisomis kaip tik ir siekiama subalansuoti tarnybų galias bei šeimos teises, „kurios Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto (SRDK) parengtame „jungtiniame projekte“ didele dalimi yra ignoruojamos”.

Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją, ne tarnybos, o šeima yra valstybės ir visuomenės pagrindas, atkreipia dėmesį peticijos autoriai ir ją pasirašę tėvai.

Peticija „Stop tarnybų smurtui prieš vaiką ir šeimą“ adresuota prezidentei Daliai Grybauskaitei, ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui, Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui, socialinės apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui bei viceministrei Vilmai Augienei, Lietuvos Respublikos Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui, Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorei Alinai Jakavonienei.

„Mes, žemiau pasirašę Lietuvos Respublikos piliečiai, šia peticija reiškiame savo susirūpinimą dėl 2018 m. pradėtos įgyvendinti vaiko teisių apsaugos reformos. (...) Šeimų, nukentėjusių nuo nepagrįstų Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VTAIT) pareigūnų veiksmų, liudijimai rodo nehumanišką ir antikonstitucinį šios reformos pobūdį“, - konstatuojama rašte.

Vaiko paėmimas iš šeimos peticijoje vadinamas kraštutine priemone, kuri gali būti taikoma tik esant akivaizdžiam ir tiesioginiam pavojui vaikui, nepavykus prevencinėmis ir (ar) kompleksinės pagalbos paslaugomis ir priemonėmis išsaugoti vaiko jo biologinėje šeimoje bei nesant kitų priemonių.

„Kiekvienas nepagrįstas ir nepamatuotas vaiko atskyrimas nuo jo gyvenamosios aplinkos ir šeimos visų pirma yra biurokratų bausmė pačiam vaikui. Būtent jis atsiduria svetimoje ir nepažįstamoje aplinkoje ir būtent jis praranda tai, kas nuo gimimo jam yra artimiausia: mylinčius, nors kartais ir klystančius tėtį ir mamą“, - rašoma peticijoje.

Migracijos departamentas užmaršiesiems: galima užsisakyti asmens dokumento galiojimo priminimą

Migracijos departamentas primena apie galimybę turimo asmens dokumento galiojimo terminą pasitikrinti naudojantis elektroninėmis paslaugomis - priminimą apie baigiantį galioti dokumentą galima gauti nemokama SMS žinute arba elektroniniu paštu.

Tokia galimybė, pasak Migracijos departamento, sudaroma naudojantis informacine sistema EPIS. Užsisakyti tokią paslaugą galima bet kuriuo metu - vos įgijus naują asmens dokumentą ar jį turint iš anksčiau, pasirenkant palankų informavimo apie dokumento galiojimo pabaigą laiką - nuo vieno iki šešių mėnesių. Informacija apie dokumento galiojimo pabaigą asmens pasirinkimu teikiama nemokama trumpąja SMS žinute ir (ar) elektroniniu paštu.Tokiu būdu Lietuvos Respublikos piliečiams sudaryta galimybė iš anksto pasirūpinti asmens dokumentų keitimu, išvengiant būtinybės dokumentus keisti skubos tvarka susiruošus į neplanuotą kelionę ar tvarkant sveikatos, turto ar kitus dokumentus įvairiose įstaigose.

Prisijungti prie EPIS paslaugų portalo galima per Elektroninės valdžios vartus, naudojant nuorodą https://epis.vrm.lt/epis/.

Kas ketvirtas lietuvis mano, kad jo darbo vietą užims robotas

Ketvirtadalis Lietuvos dirbančiųjų mano, kad ateityje jų darbą atliks robotai, tačiau automatizuotų mašinų invazijos į darbo rinką gyventojai nesibaimina: dėl to Lietuvoje nerimauja tik keli procentai žmonių, atskleidė reprezentatyvi šalies gyventojų apklausa.

„Lietuva pagal pramonės robotizavimo lygį, Eurostato duomenimis, kol kas yra ES šalių sąrašo apačioje, tad didesnei daliai gyventojų robotizavimo perspektyva atrodo pernelyg tolima, kad gąsdintų. Juolab, kad šiuo metu iš esmės Lietuvoje robotus diegia pramonė, o kitose ūkio šakose atvejai - pavieniai“, - pranešime spaudai cituojamas „SBA baldų kompanijos“ Technikos vystymo direktorius Vidas Mišeikis.

Vis dėlto, anot jo, matydami globalias ekonomikos tendencijas, 24 procentai gyventojų kaip visiškai realų ateities scenarijų mato dabartinėje savo vietoje besidarbuojantį robotą.

EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

Apklausų bendrovės „Spinter tyrimai“ duomenimis, savo darbo vietų robotizavimą dažniausiai prognozuoja jaunesni asmenys. Taip mano 31 proc. 18-25 m. gyventojų ir 30 proc. 26-35 m. gyventojų. Tarp vyresnių nei 56 m. taip manančių sumažėja perpus. 

Tuo metu robotizuotas dabartines savo darbo vietas mato 32 proc. darbininkų bei techninių darbuotojų. Tuo tarpu robotą savo vietoje rečiausiai įsivaizduoja aukščiausio lygio vadovai - 77 proc. mano, kad robotizacija jų darbo vietų nepalies. 

Nepaisant grėsmės darbo vietoms, robotizacijos tendencijos šalies visuomenei neatrodo gąsdinančios - vos 3 proc. apklausos dalyvių bijo dėl to būti apskritai išstumti iš darbo rinkos. 

„Robotizacijai reikia ruoštis, bet ji neturėtų bauginti - technologijų plėtra nebūtinai reiškia prarastas darbo vietas. Netgi atvirkščiai. Pavyzdžiui, vien Europoje dėl automatizavimo ir skaitmenizavimo nuo 1999-ųjų iki 2016 metų sukurta 23 mln. naujų darbo vietų“, - pastebėjo V. Mišeikis. 

Pasaulio bankas prognozuoja, kad šiemet globaliu mastu bus „įdarbinta” 1,4 mln. naujų industrinių robotų, o bendras jų skaičius pasaulyje priartės prie 3 mln.

Reagavimo į orlaivius prie Baltijos valstybių sienų duomenys: 2019 03 18 – 2019 03 24

Kovo 18 - 24 d. NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai šešis kartus buvo keliami atpažinti ir lydėti tarptautinėje erdvėje virš Baltijos jūros skridusių Rusijos Federacijos (RF) karinių orlaivių.

 

Kovo 18 d. NATO oro policijos naikintuvai atpažino RF orlaivį IL-20, skridusį tarptautine oro erdve iš RF žemyninės dalies į Kaliningrado sritį. IL-20 skrido be veikiančio radiolokacinio atsakiklio, su Regioniniu skrydžių valdymo centru (RSVC) radijo ryšį palaikė, skrydžio plano neturėjo.

 

Kovo 18 d. NATO oro policijos naikintuvai atpažino RF orlaivį IL-76, skridusį tarptautine oro erdve iš  Kaliningrado srities į RF žemyninę dalį. IL-76 skrido su įjungtu radiolokaciniu atsakikliu, su RSVC radijo ryšį palaikė, skrydžio plano neturėjo.

 

Kovo 19 d. NATO oro policijos naikintuvai atpažino RF orlaivį IL-76, skridusį tarptautine oro erdve iš   RF žemyninės dalies į Kaliningrado sritį. IL-76 skrido su įjungtu radiolokaciniu atsakikliu, su RSVC radijo ryšį palaikė, skrydžio planą turėjo.

 

Kovo 22 d. NATO oro policijos naikintuvai atpažino RF orlaivį SU-27, skridusį tarptautine oro erdve iš RF žemyninės dalies į Kaliningrado sritį. SU-27 skrido be veikiančio radiolokacinio atsakiklio, su RSVC radijo ryšį palaikė, skrydžio plano neturėjo.

 

Kovo 23 d. NATO oro policijos naikintuvas atpažino RF orlaivį SU-30, skridusį tarptautine oro erdve iš Kaliningrado srities į RF žemyninę dalį.  SU-27 skrido be veikiančio radiolokacinio atsakiklio, su RSVC radijo ryšio nepalaikė, skrydžio plano neturėjo. Taip pat atpažino RF orlaivį AN-12, skridusį tarptautine oro erdve iš Kaliningrado srities į RF žemyninę dalį. AN-12 skrido su įjungtu radiolokaciniu atsakikliu, su RSVC radijo ryšį palaikė, skrydžio plano neturėjo.

 

Kovo 23 d. NATO oro policijos naikintuvai atpažino RF orlaivį IL-20, skridusį tarptautine oro erdve iš   Kaliningrado srities į RF žemyninę dalį. IL-20 skrido be veikiančio radiolokacinio atsakiklio, su RSVC radijo ryšį palaikė, skrydžio plano neturėjo.

Šalies vadovė pasveikino Graikiją Nepriklausomybės dienos proga

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Graikijos Respublikos Prezidentą Prokopą Pavlopoulą šalies Nepriklausomybės metinių proga.

Prezidentės teigimu, Graikija yra svarbi Lietuvos partnerė ne tik sprendžiant aktualius žemyno ir ekonominės darbotvarkės klausimus, bet ir nuosekliai stiprinant mūsų bendrą saugumą ir bendradarbiavimą gynybos srityje, drauge ieškant atsako į įvairiopus šiandienos iššūkius ir grėsmes. Lietuva vertina atsakingą Graikijos požiūrį investuojant į gynybą ir prisiimant atsakomybę už savo šalies žmonių saugumą.

Anot šalies vadovės, abi šalis jungiančios demokratinės Europos vertybės ir bendrais interesais grįsti valstybių santykiai puikiai atliepia lietuvių ir graikų norą šiuos ryšius toliau plėsti. Sveikinime Prezidentė išreiškė viltį, kad Lietuvos ir Graikijos draugystė ir žmogiškųjų saitų plėtra artimiausiais metais nepraras pagrečio, stiprindama abi valstybes ir visą žemyną.

Sveikindama nacionalinės šventės proga Graikijai ir visiems jos žmonėms šalies vadovė palinkėjo klestėjimo, vienybės ir taikos.

Rinkimus Tailande netikėtai laimi karinė stovykla

Pirmuosius po karinio pučo surengtus Tailando parlamento rinkimu netikėtai laimi valdančioji karinės chuntos stovykla. Suskaičiavus daugiau kaip 90 proc. balsų, „Phalang Pracharat“ (PPRP) partija su premjeru Prayutu Chan-o-cha priešakyje lenkia didžiausią opozicinę partiją „Pheu Thai“. Tai sekmadienį Bankoke pranešė Rinkimų komisija.

Rinkimus Tailande netikėtai laimi karinė stovykla. EPA-ELTA nuotr.

Tačiau kol kas neaišku, ar PPRP pakaks balsų vyriausybei suformuoti. Iš viso parlamento žemuosius rūmus sudaro 500 atstovų. Aukštuosiuose rūmuose - Senate - kariškiai prieš tai be rinkimų užsitikrino visus 250 mandatų. Abeji rūmai būsimą premjerą rinks drauge. Todėl, kad turėtų savo daugumą, Prayutui Chan-o-cha dar reikia 126 mandatų.

Negalutiniais duomenimis, PPRP surinko daugiau kaip 6,3 mln. balsų. „Pheu Thai“, susijusi su buvusiu premjeru Thaksinu Shinawatra, kurį kariškiai nuvertė nuo valdžios, gavo apie 6 mln. balsų. Trečioje vietoje su 4,3 mln. balsų yra „Future Forward“ partija. Iš viso balsavimo teisę šalyje turėjo daugiau kaip 51 mln. žmonių.

T.Mei užsiminė apie atsistatydinimą

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Teresa Mei (Theresa May), stoties ITV duomenimis, savo partijos „Brexito“ griežto kurso šalininkams užsiminė apie atsistatydinimą, jei šie vis dėlto pritars išstojimo sutarčiai su ES, praneša agentūra „Reuters“.

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Teresa Mei. EPA-Eltos nuotr.

Tai T. Mei sekmadienį susitikime savo užmiesčio rezidencijoje Čekerse pažadėjo konservatorių deputatams, be kita ko, buvusiam užsienio reikalų ministrui Borisui Džonsonui (Boris Johnson) bei Džeikobui Risui Mogui (Jacob Rees Mogg), pirmadienį pareiškė ITV žurnalistas Robertas Petsonas (Robert Peston), remdamasis šaltiniais. Tačiau T. Mei detalių esą neįvardijo. Todėl vyrauja skepsis, kad ji iš tikrųjų žengs šį žingsnį.

Prekybos sekretorius Lijamas Foksas (Liam Fox) tuo tarpu pirmadienį pareiškė negirdėjęs reikalavimų iš Konservatorių partijos, kad premjerė turėtų trauktis. „Aš negirdžiu, jog partijos nariai norėtų, kad T. Mei atsistatydintų“, - sakė jis.

ES pasiūlė Didžiajai Britanijai atidėti „Brexitą“ iki gegužės 22-osios, jei Bendruomenių Rūmai pritars išstojimo sutarčiai. Priešingu atveju atidėjimas galios tik iki balandžio 12-osios. Tokiu atveju Londonas prieš šią datą turės pasakyti, kaip elgsis toliau.

Per talibų atakas Afganistane žuvo dešimtys karių ir policininkų

Per mūšius ir susirėmimus Pietų Afganistano Helmando provincijoje per praėjusias 48 valandas žuvo dešimtys saugumo pajėgų narių. Tikslus aukų skaičius nėra aiškus. Pasak provincijos tarybos vadovo Karimo Atalo, Sangino rajone žuvo nuo 20 iki 30 saugumo pajėgų atstovų. Kitas provincijos politikas kalbėjo apie 40-52 žuvusius karius ir policininkus.

EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

Kai kurios vietos žiniasklaidos priemonės skelbė net apie 65 žuvusiuosius. Afganistano specialiosios pajėgos, provincijos deputato Mirsos Hussaino Alisados duomenimis, praėjusiomis savaitėmis įvairiose Helmando provincijos dalyse atakavo Talibano objektus, naikino ginklų sandėlius ir paėmė į nelaisvę lauko vadus. Talibano atakos Sangine dabar buvo reakcija į saugumo pajėgų veiksmus regione. Mūšiai Sangine tęsiasi. Susirėmimai taip pat vyksta Marjaho rajone.

Dėl Sangino mūšiai vyksta jau daug metų. Čia didelių nuostolių praeityje patyrė ir tarptautiniai daliniai. 2017-aisiais talibams pavyko užkariauti rajono centrą. Tada vyriausybė savo administracinius pastatus perkėlė į kitą rajono teritoriją.

Nepaisant vykstančių pokalbių su JAV dėl konflikto Afganistane sureguliavimo, Talibanas toliau atakuoja Afganistano kariuomenės kontrolės postus ir bazes. Pasak karinių šaltinių, kasdien per mūšius žūva 35 policininkai ir kariai.

Atgal