VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

03.20. Naujausios žinios

Siūloma rečiau skirti laisvės atėmimo bausmes ir taikyti alternatyvias bausmes

Teisingumo ministerija siūlo išplėsti bausmių, nesusijusių su laisvės atėmimu, taikymą ir stiprinti nuteistųjų resocializaciją, kad jie keistų gyvenimo įpročius, nenusikalstų pakartotinai.

Seimas antradienį po pateikimo pritarė Baudžiamojo kodekso, Bausmių vykdymo kodekso ir Probacijos įstatymo pakeitimų projektui, leisiančiam dažniau taikyti alternatyvias bausmes, lygtinį paleidimą ir intensyvią probacijos priežiūrą. Nacionalinė alternatyvų ir probacijos sistemos pertvarka būtų vykdoma, atsižvelgiant į pasiteisinusią kitų šalių ir mokslinių tyrimų išvadas. 

„Bausmių sistema turi būta susieta su veiksminga nuteistųjų resocializacija, kuri padėtų nusikaltimą padariusiam žmogui rasti darbą, adaptuotis visuomenėje, - sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. - Tai, kad dabartinė bausmių sistema nepateisina lūkesčių, liudija statistiniai duomenys - Lietuva užima pirmaujančias pozicijas pagal įkalintųjų ir pakartotinus nusikaltimus padariusių asmenų skaičių“.

Pasak teisingumo ministro, šiuo metu Lietuvoje vykdoma baudžiamoji politika yra gerokai griežtesnė nei kitose Europos Sąjungos valstybėse - 100 tūkst. gyventojų tenkantis kalinių skaičius ES vidurkį viršija beveik du kartus, ir net 62 proc. įkalinimo įstaigose esančių nuteistųjų realią laisvės atėmimo bausmę atlieka ne pirmą kartą. Mūsų šalyje įkalinimo bausmės skiriamos maždaug trečdaliui nuteistųjų, kai pavyzdžiui, Prancūzijoje - maždaug 18 proc., Lenkijoje - 9 proc., Vokietijoje - 5 proc. nuteistųjų. Tai lemia didelius socialinius ir ekonominius kaštus, nes išlieka padidinta recidyvo rizika - net 80 proc. nuteistųjų išeina į laisvę be probacijos priežiūros. 

Ministro teigimu, gerai besielgiantiems nuteistiesiems reikia sudaryti palankesnes sąlygas anksčiau išeiti į laisvę - į probacijos pareigūnų priežiūrą. Kriminologai atkreipia dėmesį, kad tokie asmenys greičiau susiranda darbą, keičia gyvenimo būdą, rečiau pakartotinai nusikalsta 

Teisingumo ministerijos parengtose pataisose numatoma dažniau taikyti probaciją - bausmės vykdymo atidėjimą, lygtinį paleidimą ir laisvės atėmimui alternatyvias bausmes - baudą, laisvės apribojimą bei baudžiamojo poveikio priemones, pavyzdžiui, įmoką į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Probacijos taikymas būtų praplėstas ir arešto bausme nuteistiems asmenims. Šie asmenys probacijos metu būtų intensyviai prižiūrimi elektroninio stebėjimo priemonėmis ir tai prilygtų areštui namuose. Kartu būtų panaikintos sąlygos atlikti areštą komfortiškai - poilsio dienomis, per atostogas. 

Siūloma supaprastinti lygtinio paleidimo taikymą gerai besielgiantiems nuteistiesiems, numatant galimybę paleisti iš pataisos įstaigos su intensyvia priežiūra, kai jie bus atlikę didesnę dalį - tris ketvirtadalius bausmės. 

Taip pat siūloma efektyviau vykdyti paskirtas bausmes ir plačiau panaudoti elektroninio stebėjimo priemones, taikyti elgesio pataisos programas, pataisos įstaigose bausmę atliekančius asmenis įtraukti į integracijos į visuomenę procesus, pasitelkti į pagalbą nevyriausybines organizacijas. 

Pasak Teisingumo ministerijos, tikimasi, kad šias pataisas priėmus Seime, iki 15 proc. gali sumažėti nesunkius nusikaltimus padariusių kalinių skaičius.

Už pedofilijos slėpimą nuteistam kardinolui neleista atsistatydinti

Popiežius Pranciškus atmetė Liono arkivyskupo, kuris Prancūzijoje buvo nuteistas dėl pedofilijos slėpimo, atsistatydinimo pareiškimą.

 Popiežius atmetė dėl pedofilijos slėpimo nuteisto Prancūzijos kardinolo atsistatydinimo prašymą. EPA-Eltos nuotr.

Nepaisant to, kardinolas Filipas Barbaranas (Philippe Barbarin) nusprendė kuriam laikui atsitraukti ir vadovavimą vyskupijai patikėti generaliniam vikarui, antradienį Romoje pareiškė Vatikano atstovas Alesandras Žizotis (Alessandro Gisotti). Popiežius nenorėjo priimti atsistatydinimo remdamasis nekaltumo prezumpcija, sakoma P. Barbarino pareiškime. 

F. Barbaranas yra aukščiausias Prancūzijos katalikų dvasininkas. Jis praėjusią savaitę netikėtai buvo nuteistas šešių mėnesių lygtine kalėjimo bausme, nes nepranešė apie nepilnamečių lytinio išnaudojimo atvejus. Dvasininkas tada paskelbė, kad įteiks popiežiui atsistatydinimo prašymą. 

Pirmadienį popiežius susitiko su prancūzu. Tačiau Vatikanas pradžioje audiencijos rezultatų nekomentavo. 

Kardinolas P. Barbaranas ir kiti dvasininkai procese buvo kaltinami pedofilijos faktų slėpimu, kai nepranešė apie vieno kunigo lytinius nusikaltimus. Šis įtariamas devintajame dešimtmetyje seksualiai išnaudojęs dešimtis vaikų.

Kurdai skelbia sudavę lemiamą smūgį IS ekstremistams

Kurdų pajėgos skelbia sudavusios lemiamą smūgį ekstremistams paskutiniame „Islamo valstybės“ (IS) bastione Sirijoje.

Sirijos demokratinės pajėgos (SDF) Baghuzo vietovėje perėmė teroristų palapinių stovyklos kontrolę, antradienį tviteryje pareiškė SDF atstovas Mustafa Balis.

EPA-Eltos nuotr.
Mūšiai esą tęsiasi toliau. „Tai nėra pranešimas apie pergalę, tačiau tai - svarbi pažanga kovoje su „Daesh“, rašė M. Balis. „Daesh“ yra IS sutrumpinimas arabų kalba.

Kurdų vadovaujami SDF daliniai jau daug savaičių puola džihadistus vietovėje Irako pasienyje. Čia paskutinieji IS kovotojai užsibarikadavo mažytėje teritorijoje palapinių stovykloje ir tuneliuose. Spėjama, kad Baghuze yra kelis šimtai džihadistų.

Alžyro gatvėse - vėl tūkstantiniai protestai

Alžyro sostinėje ir kituose miestuose antradienį į gatves vėl išėjo dešimtys tūkstančių studentų, profesorių ir sveikatos sistemos darbuotojų. Per Alžyro nepriklausomybės karo pabaigos metines jie reikalavo prezidento Abdelazizo Bouteflikos atsistatydinimo.

„1962 metų kovo 19-oji: Alžyro karo pabaiga. 2019 metų kovo 19-oji: sistemos pokyčių pradžia“ - buvo parašyta ant vieno transparantų. 

Alžyro gatvėse - vėl tūkstantiniai protestai. EPA-Eltos nuotr.

Prezidento A. Bouteflikos kadencija baigiasi balandžio 28 dieną. Nors po kelias savaites trukusių protestų jis pareiškė nesieksiąs perrinkimo, tačiau balandžio 18-ąją planuotus rinkimus atidėjo neribotam laikui ir nori iki tol likti poste.

„Mes nemažinsime spaudimo, kol jis pasitrauks“, - sakė 23-ejų studentas Ali Addžimis. „Žmonės nori, kad Jūs atsistatydintumėt“, - buvo parašyta ant vieno demonstrantų plakato.

„Mums nusibodo šita sistema. Ji turi dingti visiems laikams“, - reikalavo Džilalis Bahis, vienas iš šimtų gydytojų ir kitų sveikatos sistemos darbuotojų, dalyvavusių protestuose. A. Bouteflikos priešininkai tikina, kad 82-ejų prezidento sveikata nebeleidžia jam vadovauti šaliai.

Kad A. Bouteflika pasitrauktų balandžio 28-ąją pasibaigus reguliariai jo kadencijai, reikalauja ir naujai įsteigtas judėjimas, kuriam be opozicionierių ir žmogaus teisių aktyvistų priklauso ir buvę vyriausybės nariai.

Kartu judėjimas reikalauja, kad kariuomenė nesikištų į politiką. Armija esą turi vaidinti savo konstitucinį vaidmenį ir nesikišti į tautos sprendimą. Generolai Alžyre tradiciškai turi didelę įtaką, kurią paprastai taiko užkulisiuose. Tačiau kritiškose situacijose praeityje kariuomenė kišdavosi į įvykius.

JAV įvedė sankcijas Venesuelos aukso kasybos bendrovei

JAV iždo departamentas įvedė sankcijas Venesuelos valstybinei aukso kasybos bendrovei „Minerven“ ir jos vadovui Adrianui Antonijui Perdomui Matai (Adrian Antonio Perdomo Mata), taip siekiant atkirsti Venesuelos Nicolo Maduro vyriausybės vieną iš finansavimo šaltinių.

Pasak Iždo departamento, aukso kasyba ir prekyba yra vienas esminių prezidento N. Maduro finansavimo šaltinių.

S. Minučinas. EPA-Eltos nuotr.

„Nelegitimus N. Maduro režimas plėšia Venesuelos turtus, kelia grėsmę gyventojams, niokoja gamtą. Dėl N. Maduro veiksmų vietos bendruomenės kenčia nuo pavojingų toksinų“, - pranešime tikino iždo sekretorius Styvenas Minučinas (Steven Mnuchin).

Jungtinės Valstijos aktyviai remia laikinuoju Venesuelos prezidentu pasiskelbusį Chuaną Guaidą (Juan Guaido) ir yra įvedusi sankcijas N. Madurui ir jo aplinkos pareigūnams bei valstybinei naftos bendrovei „Petroleos de Venezuela S. A.“ (PDVSA).

„Agresyviai gaudysime tuos, kurie yra susiję su N. Maduro beatodairiška ir neteisėta aukso prekyba, kuri prisideda prie šios finansinės, humanitarinės ir aplinkosaugos krizės“, - pranešime teigė S. Minučinas.

Sankcijų įvedimas reiškia, kad asmenų turtas JAV yra įšaldomas, o Jungtinių Valstijų piliečiams ar įmonėms draudžiama bendradarbiauti su asmenimis, patekusiais į juodąjį sąrašą.

D.Trampas: JAV rimtai svarsto Brazilijos narystę NATO

Jungtinės Valstijos rimtai svarsto galimybę Brazilijai prisijungti prie NATO ar panašaus aljanso, susitikimo su Brazilijos prezidentu Žairu Bolsonaru (Jair Bolsonaro) Baltuosiuose rūmuose metu pareiškė Donaldas Trampas (Donald Trump).

Kaip skelbia „Reuters“, Ovaliniame kabinete žurnalistai paklausė JAV prezidento apie galimą Brazilijos narystę Šiaurės Atlanto aljanse. Pasak D. Trampo, Jungtinės Valstijos svarsto tokią galimybę.


„Mes rimtai tai svarstome“, - sakė D. Trampas ir pridūrė, kad JAV ir Brazilijos santykiai niekada nebuvo tokie geri kaip dabar.

„Mes ruošiamės rimtai visa tai apsvarstyti, ar tai būtų susiję su NATO, ar su kitokiu aljansu, tačiau mūsų santykiai su Brazilija yra puikūs“, - tikino D. Trampas.

JAV prezidentas taip pat pareiškė paramą Brazilijai prisijungiant prie Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) - pasaulio turtingų šalių klubo, kuriame yra ir Lietuva.

„Aš palaikau jų pastangas prisijungti (prie EBPO)“, - teigė D. Trampas, atsakydamas į žurnalistų klausimą apie Brazilijos siekį prisijungti prie organizacijos.

Brazilija, turinti aštuntą pagal dydį pasaulio ekonomiką, paraišką prisijungti prie EBPO pateikė 2017-aisiais. Prie EBPO jau yra prisijungusios kitos Lotynų Amerikos šalys - Meksika, Čilė ir Kolumbija.

ES vyriausiasis derybininkas M.Barnjė slopina britų viltis

Europos Sąjungos šalių lyderiai neleis besąlygiškai ilgam laikui atidėti „Brexito“ datą. Tai pareiškė ES vyriausiasis derybininkas Mišelis Barnjė (Michel Barnier). Bet koks atidėjimas esą turės padarinių, taip pat pratęs nesaugumą piliečiams ir įmonėms, informuoja agentūra „Reuters“.

„Atidėjimas ilgam laikui reikalauja, kad būtų siūloma iš tikrųjų kažkas naujo, kad derybose atsirastų politiškai nauja mintis“, - kalbėjo M. Barnjė po susitikimo Briuselyje su Europos ministrais. Likusios 27 Bendrijos narės, anot jo, turės kruopščiai apsvarstyt tokio termino pratęsimo priežastis ir naudą. M.Barnjė kalbėjo apie „naują įvykį, naują politinį procesą“.

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Teresa Mei (Theresa May) nori išstojimo termino atidėjimo ir todėl ketina rašyti laišką ES su atitinkamu prašymu.

Iš tikrųjų šalis jau kovo 29-ąją turėjo išstoti iš Bendrijos. Tačiau parlamentas dukart atmetė T. Mei su ES išsiderėtą „Brexito“ susitarimą. Britų parlamento pirmininko Džonas Bekau (John Bercow) teigimu, trečią kartą ta pati sutartis negali būti pateikta balsavimui.

„737 MAX“ programinės įrangos atnaujinimai bus įdiegti iki kovo pabaigos

JAV aeronautikos milžinė „Boeing“ oro linijoms patikino, kad liūdnai pagarsėjusių „737 MAX“ modelio lėktuvų programinė įranga bus atnaujinta iki kovo pabaigos.

„Boeing 737 MAX“. EPA-Eltos nuotr.

„Boeing 737 MAX“ orlaivių skrydžiai buvo uždrausti daugelyje pasaulio šalių po kovo 10 d. įvykusios tragedijos Etiopijoje, kai sudužo „Boeing 737 MAX“, nusinešdamas visų 157 lėktuvu skridusių žmonių gyvybes.

BBC žurnalistai praneša matę dokumentus, kurie patvirtina, kad programinės įrangos atnaujinimai apribos kontraversiškos skrydžio aukščio valdymo sistemos MCAS veiklą. Tą pačią sistemą naudojo pernai spalį Indonezijoje sudužęs oro linijų bendrovės „Lion Air“ lėktuvas „Boeing 737 MAX“.

„Greitai išleisime programinės įrangos atnaujinimus ir pradėsime pilotų pratybas, kurios yra susijusios su „Lion Air“ incidentu“, - atvirame laiške sakė „Boeing“ generalinis direktorius, valdybos pirmininkas ir prezidentas Dennis Muilenburgas.

Pasak D. Muilenburgo, „Boeing“ visiškai bendradarbiauja su visomis institucijomis ir reguliuotojais.

Tuo tarpu tyrėjai, nagrinėjantys Etiopijoje sudužusio „Boeing 737 MAX“ juodąsias dėžes, tikino aptikę „aiškių panašumų“ tarp dviejų „Boeing 737 MAX“ sudužimų. Prancūzijos civilinės aviacijos saugumo agentūra BEA neatskleidė tikslių panašumų, tačiau žiniasklaida skelbia, kad prieš pat tragišką skrydžių baigtį lėktuvų posūkio kampai buvo panašūs.

MCAS sistema, kurią daugelis ekspertų įtaria sukėlus abi tragedijas, neleidžia „Boeing 737 MAX“ pakelti nosies per aukštai, kad orlaivis neprarastų greičio. Tačiau pernai Indonezijoje sudužusio „Boeing 737 MAX“ tyrimas parodė, kad sistema nuleido lėktuvo nosį daugiau nei 20 kartų, nepaisant piloto bandymų lėktuvą pakelti aukščiau.

Atgal