VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

04.13. Naujausios žinios

Londono knygų mugėje – didelis susidomėjimas Lietuva

Ketvirtadienį, paskutinę darbo vizito dieną Londone, Lietuvos Respublikos kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson apsilankė besibaigiančioje tarptautinėje Londono knygų mugėje, kurioje specialiųjų viešnių teisėmis dalyvavo savo šimtmečius švenčiančios Lietuva, Latvija ir Estija.

 „Parodytas didelis susidomėjimas Lietuvos ir kitų Baltijos šalių stendais, kūrybiniai susitikimai, diskusijos su knygų autoriais, leidžia apibendrinti, kad mums pavyko sėkmingai pristatyti Lietuvos rašytojus ir iliustratorius prestižinėje knygų mugėje, – sako kultūros ministrė  L.Ruokytė-Jonsson. – Didžiulėje mugės erdvėje Lietuva buvo matoma, kaip savitos kultūros šalis ir kaip visavertė Baltijos regiono dalis.“

Ministrės teigimu, Lietuva labai gerai atliko pasirengimo parodai namų darbus: „Į Londoną atsivežėme devyniolika įdomių autorių kūrinių vertimų į anglų kalbą. Pirmą kartą tiek daug knygų iš Lietuvos pateko į anglakalbę rinką, o iš čia joms atsiveria kelias į lingua franca bei kitų kalbų erdves. Dar svarbiau, kad, ruošdamiesi mugei sustiprinome vertėjų pajėgas, ir tai padės daug greičiau įgyvendinti naujus tarptautinius kūrybinius projektus, dar plačiau pristatant Lietuvos kultūrą.“

Tarptautinėje Londono knygų mugėje ministrė L.Ruokytė-Jonsson susitiko su Velso kultūros, turizmo ir sporto ministru Dafydd Elis-Thomas. Velsas knygų mugėje dalyvavo su atskirų savo stendu.

Ministras Dafydd Elis-Thomas domėjosi Lietuvos, mažos šalies, patirtimi, pristatant tarptautinei bendruomenei savo kultūrą ir kalbą, pasirengimu tokiems dideliems renginiams kaip Londono knygų mugė.

Lietuvai svarbus kultūrinis bendradarbiavimas su Velsu. Royal Welsh College of Music and Drama vykstančiuose dainininkų konkursuose solistai iš Lietuvos, čia savo karjerą pradėjo žymūs operos solistai Kostas Smoriginas ir Justina Gringytė.  Šiais metais Vesle įsikūrusi leidykla „Parthian Books“ išleido tris lietuvių autorių poezijos rinktines.

„Galėdami pasidalyti savo patirtimi tampame turtingesni, nes kultūra suartina žmones ir šalis, praturtina, suteikia dvasinę pilnatvę“, – sako L.Ruokytė-Jonsson.

Lietuvos Respublikos kultūros ministrė buvo pakviesta apsilankyti Velse 2020 metais – Lietuvai jubiliejiniais – 30-aisiais atkurtos Nepriklausomybės metais.  

Penkerių metų vaikai į priešmokyklinio ugdymo grupes eiti neprivalės 

Nuo 2018 metų rugsėjo penkiamečiai vaikai priešmokyklinio ugdymo grupes galės lankyti, jeigu taip nuspręs jų tėvai. Priešmokyklinis ugdymas nuo ateinančių mokslo metų nėra ankstinimas.

„Nuo kada bus įvestas privalomo ugdymo ankstinimas – tai yra, nuo kada 5 metų vaikams būtų privaloma lankyti priešmokyklinio ugdymo grupę, o nuo 6 metų ateiti į  pirmą klasę, – apie tai dar diskutuojama. Tačiau taip tikrai nebus nuo ateinančių mokslo metų“, – patikino švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius.

Ankstinti privalomąjį ugdymą Lietuvoje pataria ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO).  Praėjusį rudenį Lietuvoje viešėjęs  EBPO Švietimo ir įgūdžių direktorato direktorius Andrius Šleicheris (Andreas Schleicheris) atkreipė dėmesį, kad Lietuva yra viena iš nedaugelio šalių, kur privalomas ugdymas pradedamas vėlai, nuo septynerių metų.

D. Grybauskaitė – tarp favoritų kitąmet vadovauti EVT

Paskelbta Europos Sąjungos (ES) institucijų darbuotojų ir ekspertų apklausa rodo, kad Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė yra tarp favoritų nuo 2019 metų vadovauti Europos Vadovų Tarybai (EVT) .

20 proc. apklaustųjų mano, kad būtent D. Grybauskaitė bus išrinkta šios iš ES šalių vadovų sudarytos ir Bendrijos politikos kryptį bei prioritetus nustatančios institucijos prezidente.

Ją šioje apklausoje lenkia tik Nyderlandų premjeras Markas Rutte, kurį kaip realiausią kandidatą vadovauti Europos Vadovų Tarybai nurodė 25 proc. respondentų.

13 proc. balsų surinko Airijos vyriausybės vadovas Leo Varadkaras, o mažiau nei 10 proc. balsų gavo Rumunijos prezidentas Klausas Iohannisas, Italijos ministras pirmininkas Paolo Gentiloni, kiti politikai.

D. Grybauskaitės Lietuvos prezidente dirbs iki 2019 metų liepos. Tų pačių metų lapkritį baigsis ir Europos Vadovų Tarybai vadovaujančio Donaldo Tusko antroji kadencija.

Europos Vadovų Tarybos prezidentą renka pati EVT kvalifikuota balsų dauguma. Kvalifikuota balsų dauguma susidaro balsuojant 55 proc. valstybių, turinčių ne mažiau nei 65 proc. ES gyventojų.

D. Trumpui išsisukinėjant nuo atsakymo dėl galimo smūgio Sirijai, Europos akcijos auga

Ketvirtadienį Europos akcijų indeksai nežymiai atsigavo po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas, paklaustas, kada galima laukti JAV raketų smūgio Sirijai, ėmė išsisukinėti nuo atsakymo.„Niekad nesakiau, kada gali būti smogtas smūgis Sirijai. Galbūt tai įvyks labai greitai ar apskritai negreitai!“ – rašė tviteryje D. Trumpas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Frankfurto, Londono ir Paryžiaus akcijos po šių pranešimų kiek atsigavo.

Pasaulinės akcijos trečiadienį smuko po to, kai D. Trumpas pažadėjo atsaką į praėjusį savaitgalį Sirijos režimo galimai įvykdytą cheminę ataką, per kurią nukentėjo Dumos – sukilėlių bastiono – gyventojai. JAV prezidentas D. Trumpas trečiadienį tviteryje paragino Rusiją ruoštis, nes į Siriją „atskries“ raketos.

Vis dėlto rinkose tvyro nerimas dėl smurto Sirijoje plitimo. Be to, neslūgsta investuotojų susirūpinimas dėl galimo prekybos karo tarp Jungtinių Valstijų ir Kinijos.

Rinkos stebi naujienas ir aviacijos sektoriuje. Britų oro linijas „British Airways“ ir ispanų bendrovę „Iberia“ valdanti holdingo įmonė IAG patvirtino svarstanti galimybę įsigyti pigių skrydžių bendrovę „Norwegian Air Shuttle“. Po pranešimų Norvegijos bendrovės akcijų vertė Oslo akcijų biržoje pašoko beveik 20 proc. Londone IAG akcijų vertė smuko maždaug 0,8 procento.

Ketvirtadienio dienos prekyboje Europos akcijų indeksas „STOXX 50“ padidėjo 0,1 proc., iki 3 423,07 punkto. Londono „FTSE 100“ indeksas taip pat kilstelėjo 0,1 proc. ir siekė 7 262,48 punkto. Frankfurto „DAX 30“ indeksas pakilo 0,4 proc. iki 12 344, Paryžiaus „CAC 40“ – 0,3 proc. iki 5 291,07 punkto.

D. Trumpas žada „gana greitai“ nuspręsti dėl Sirijos

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį su patarėjais nacionalinio saugumo klausimais aptarė savo karines galimybes Sirijoje, o Maskva tuo tarpu perspėjo nesiimti jokių veiksmų, galinčių išprovokuoti konfliktą tarp Rusijos ir Jungtinių Valstijų.

 AFP/Scanpix nuotr.

„Gaila, kad pasaulis stato mus į tokią poziciją“, – sakė D. Trumpas, gynybos sekretoriui Jamesui Mattisui atvykus į Baltųjų rūmų Vakarų sparną išdėstyti atsakomojo smūgio galimybių.

„Šiandien turime nemažai susitikimų, pažiūrėsime, kas bus, aišku, kad mes labai atidžiai tai nagrinėjame“, – Kabineto kambaryje įstatymų leidėjams ir gubernatoriams sakė jis.

„Dabar turime priimti tam tikrus tolesnius sprendimus, tad jie bus priimti gana greitai“, – pridūrė pirmą kadenciją dirbantis vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas. D. Trumpas anksčiau ketvirtadienį per „Twitter“ paskelbė, kad smūgių Sirijai gali būti suduota  „labai greitai arba visai negreitai“.

Rusijos kariniam sraigtasparniui nukritus Baltijos jūroje rastas vieno piloto kūnas

Vienam Rusijos kariniam sraigtasparniui ketvirtadienį vakare nukritus Baltijos jūroje buvo patvirtinta vieno iš dviejų pilotų žūtis, pranešė gelbėtojai.  

„Ryšys su kariniu sraigtasparniu Ka-29, preliminariais duomenis, priklausiusiu Gynybos ministerija, dingo vakar vakare. Šiandien Baltijos jūros akvatorijoje rastas vieno iš dviejų pilotų kūnas“, – penktadienį naujienų agentūrai „Interfax“ sakė vienas šaltinis tarptautinėse jūrinių paieškų ir gelbėjimo tarnybose.

Gynybos ministerija šios informacijos kol kas oficialiai nepatvirtino.

Ka-29, Dmitry Ryazanov/Wikipedia nuotr.

Sraigtasparnis nukrito į jūrą maždaug už 12 km nuo Kaliningrado srities pakrantės.

Atgal