VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

12.04. Naujausios žinios

Lietuva pataria narystės ES siekiančiam Kosovui mažinti administracinę naštą gyventojams

 

Lietuva Kosovo civilinės registracijos institucijoms siūlo atsisakyti popierinių pažymų ir efektyviau keistis skaitmeniniais duomenimis, taip mažinant administracinę naštą šalies gyventojams. Taip pat siūloma įtvirtinti, kad tik Kosovo valstybinėse duomenų bazėse esantys duomenys turėtų teisinę galią.
Tokios Lietuvai atstovaujančio Registrų centro specialistų pirminės rekomendacijos buvo pateiktos Kosovo Respublikos Civilinės registracijos agentūrai, kuriai Lietuva kartu su Nyderlandų savivaldybių asociacija teikia pagalbą vykdomame Dvynių projekte. Projektu siekiama padėti Kosovo institucijoms tobulinti civilinės būklės aktų registravimo sistemą. 
Projekto metu Lietuva kartu su Nyderlandų partneriu dalinasi pasiteisinusia patirtimi ir teikia rekomendacijas, kaip tobulinti ir harmonizuoti šalies civilinės būklės aktų registravimo įstatyminę bazę, sukurti naujus efektyvesnius veiklos procesus ir jų pagrindu modernizuoti registrų tvarkymo informacines sistemas, kurios užtikrintų elektroninių paslaugų teikimą šalies gyventojams ir verslui. 
Teisės srities pasiūlymus Kosovo pareigūnams pristatęs Registrų centro atstovas Kipras Mensevičius sako, kad šiuo metu Kosovas teisės aktuose nėra įtvirtinęs sprendimų, įgalinančių mažinti įvairių gyventojams teikiamų ar iš jų prašomų pateikti pažymų skaičiaus, todėl Kosovo Civilinės registracijos agentūra ir kitos valstybinės institucijos iš lankytojų prašo įvairios informacijos, kurią iš esmės galėtų pačios pasiimti iš duomenų bazių. Šaliai siūloma pradėti nuo esminių teisinės bazės pokyčių, leisiančių pereiti nuo popierinių prie elektroninių dokumentų ir efektyviau keistis duomenimis tarp institucijų. 
Apie dvejus su puse metų truksiančio projekto metu remiantis Nyderlandų ir Lietuvos patirtimi per-žiūrimos Kosovo Respublikos šios srities viešojo administravimo sektoriaus administracinės ir organizacinės struktūros, taip pat institucijų vidiniai ir išoriniai pavaldumo ryšiai. 
Bendras Dvynių projekto tikslas - padėti Kosovo Civilinės būklės aktų registravimo įstaigai ir savivaldybių civilinės būklės aktų įstaigoms tobulinti civilinės būklės aktų registravimo sistemą ir dokumentų saugumą atsižvelgiant į Europos Sąjungos standartus ir remiantis gerąja praktika.

Marijampolei perduotas Lietuvos kultūros sostinės titulas

Visus metus kultūrinėmis iniciatyvomis kunkuliavęs uostamiestis kultūros sostinės titulą šeštadienio vakarą perleido Marijampolei. Iš Klaipėdos miesto mero Vytauto Grubliausko rankų Marijampolės miesto merei Irenai Lunskienei įteiktas Lietuvos kultūros sostinės simbolis - gintarinis medis.
Sveikinimo kalboje miesto meras Vytautas Grubliauskas pabrėžė, kad kultūra visada buvo ir bus uostamiesčio prioritetas. "Tai buvo išskirtiniai metai išskirtiniam miestui. Visada randu daugybę epitetų, daugybę palyginimų, kuo mūsų miestas išskirtinis, tačiau, kita vertus, juk kiekvienas miestas ar miestelis kaip ir žmogus turi savo išskirtinumą. Tačiau suraskite miestą-uostą, kur tokie rūsčią pareigą atliekantys laivai kaip vilkikai šoka valsą, parodykite man miestų, kurių teatro vadovai dainuoja ir tą daro profesionaliai. Esame išskirtiniai savo bendryste, savo dvasia ir savo tikrumu. Kultūros sostinės titulas - ne loterijos bilietas, kurį ištraukė laiminga ranka. Tai įvertinimas, įprasminęs visos miesto kultūrinės bendruomenės ilgametį darbą", - sakė Klaipėdos meras.
Pažymėjusi, kad perimti kultūros sostinės titulą iš vienintelio Lietuvos uostamiesčio, išskirtinio ir unikalaus miesto, yra didžiulė garbė, atsakomybė ir našta, Marijampolės miesto merė I. Lunskienė sakė, kad marijampoliečiai pasistengs kultūros sostinės vėliavą nešti oriai ir atsakingai, ir pakvietė visus aplankyti 2018-ųjų Lietuvos kultūros sostinę.
Uostamiestyje apsilankiusios kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson teigimu, "Klaipėda visuomet garsėjo savo laisva dvasia ir kūrybingais žmonėmis". "Šis uostas yra būtent ta vieta, kuri, tikiu, ir ateityje suburs labai daug laisvų, kūrybingų sielų, o patys gražiausi, originaliausi sumanymai nuleis savo inkarus", - sakė ministrė.
Turtingi ir daugiau nei 300 renginių dovanoję "Klaipėdos - Lietuvos kultūros sostinės" metai pristatyti metų nuotaiką, renginius ir kūrėjus atspindinčiuose vaizdo siužetuose - "Neužšąlantis menas", "Neužšąlanti istorija", "Neužšąlantis miestas", "Neužšąlanti jūra", "Neužšąlanti klasika". 
"Klaipėdos - Lietuvos kultūros sostinės 2017" programai įgyvendinti šiemet buvo skirta daugiau nei milijonas eurų, o iš viso per šiuos metus kultūrai iš uostamiesčio biudžeto, neįskaitant infrastruktūros atnaujinimo projektų, skirta daugiau nei 7 milijonai. 
Lietuvos kultūros sostinės titulas suteikiamas nuo 2008 metų.

Darbo užmokestis trečią ketvirtį padidėjo visose apskrityse

Vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje (be individualiųjų įmonių) trečią šių metų ketvirtį, palyginti su antru, išaugo visose apskrityse.
Statistikos departamento duomenimis, daugiausia (4 proc.) vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis padidėjo Panevėžio apskrities įmonėse, įstaigose ir organizacijose. Kitose apskrityse vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis didėjo nuo 0,8 proc. Vilniaus iki 2,5 Tauragės. Trečią ketvirtį didžiausią bruto darbo užmokestį - 940,4 EUR - gavo Vilniaus apskrities įmonių, įstaigų ir organizacijų darbuotojai. Mažiausiai - 688,7 EUR - uždirbo Tauragės apskrities darbuotojai.
Darbo užmokesčio padidėjimą 2017 m. trečiąjį ketvirtį, palyginti su 2017 m. antruoju ketvirčiu, lėmė didesnė darbų apimtis, sezoniškumas, padidintas darbo užmokestis sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams bei kitos priežastys. 
Vidutinis mėnesinis neto darbo užmokestis per ketvirtį išaugo visose apskrityse, labiausiai - Panevėžio (3,4 proc.). 
Per metus (2017 m. trečią ketvirtį, palyginti su 2016 m. trečiu ketvirčiu) vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis padidėjo visose apskrityse, labiausiai - Telšių (9,9 proc.). Kitose apskrityse vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis per metus didėjo nuo 4,1 proc. Tauragės iki 8,1 proc. Vilniaus. 
Vidutinis mėnesinis neto darbo užmokestis per metus augo visose apskrityse - nuo 6,2 proc. Klaipėdos iki 11,2 proc. Telšių. 

„Regitra" įspėja būti atidžius: iš Vokietijos plūstelėjo automobilių, pripažintų atliekomis

Šiuo metu itin padaugėjo iš Vokietijos įvežamų automobilių, kurie yra pripažinti atliekomis ir turi būti sunaikinti. „Regitra" įspėja, kad šias transporto priemones draudžiama registruoti Lietuvoje.
Tokius automobilius galima atpažinti pažvelgus į registracijos liudijimą - jame turi būti speciali žyma vokiečių kalba VERWERTUNGNACHWEIS LAG VOR", reiškianti, kad transporto priemonė laikytina atlieka. Kaip papildomas žymėjimas registracijos dokumente gali būti nukirptas puslapio kampas. 
Įprastai pirkėjai susigundo gera automobilio būkle ir mažesne negu rinkos kaina. Tik vėliau paaiškėja, kad šios transporto priemonės nebus galima eksploatuoti dėl per didelio taršos kiekio. „Regitra" rekomenduoja nepriimti skubotų sprendimų ir prieš perkant automobilį iš Vokietijos atidžiai įvertinti jo dokumentus. 

D. Grybauskaitė: Lietuva be globos namų gali tapti Kalėdų stebuklu, tačiau tam reikia ir visų mūsų pastangų

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su globos namų vaikais išvyko į Suomiją, Laplandiją, kur susitiks su Kalėdų Seneliu ir perduos jam visos Lietuvos vaikų laiškus, piešinius ir svajones. Su Kalėdų Seneliu Prezidentė pasidalins ir savo svajone - Lietuva be globos namų.
Gražiausias metų šventes įprasta sutikti jaukiuose namuose, artimųjų apsuptyje. Tačiau džiugios šventės aplanko ne visus. Šalyje dar veikia daugiau nei 90 vaikų globos įstaigų, kuriuose gyvena beveik 3000 vaikų. Didžioji dalis jų Kalėdas sutinka ne namuose, o globos institucijose.
Pasak šalies vadovės, Lietuva be globos namų gali tapti Kalėdų stebuklu, tačiau tam reikia ne tik Kalėdų Senelio, bet ir visų mūsų pastangų.
Siekdami šio tikslo, Prezidentės inicijuota kampanija "Už saugią Lietuvą", interneto portalas "Delfi" ir lietuviška įmonė "Norfa" šalies vaikus pakvietė prisijungti prie unikalios socialinės akcijos "Misija Laplandija" ir padovanoti nepamirštamas Kalėdas globos namų auklėtiniams.
Prezidentės kvietimas piešti piešinius Kalėdų Seneliui ir taip suteikti globos namų vaikams galimybę apsilankyti Laplandijoje sulaukė milžiniško atgarsio - prie akcijos prisijungė beveik 3000 vaikų, siuntusių savo piešinius ir žymėjusių globos namus, kurių vaikams norėtų padovanoti kelionę.
Pasak Prezidentės spaudos tarnybos, burtai lėmė, kad kelionė atiteko 100 vaikų iš globos namų, esančių Klaipėdoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Kėdainiuose, Marijampolėje, Alytuje, Panevėžyje, taip pat Šiaulių, Anykščių ir Šalčininkų rajonuose.
Kelionėje vaikus lydės kampanijos "Už saugią Lietuvą" ambasadoriai broliai dailininkai Algirdas ir Remigijus Gataveckai, atlikėjas Vidas Bareikis, "radistas" Rolandas Mackevičius, žurnalistė Rūta Mikelkevičiūtė.
Siekiant paspartinti vaikų globos pertvarką per pastaruosius dvejus metus jau priimti 11 šalies vadovės inicijuotų įstatymų pataisų. Taip užkirstas kelias mažiausių vaikų (iki 3 metų) patekimui į globos namus, įteisinta socialinių globotojų veikla, skatinama globa šeimoje ir įvaikinimas. Kampanijos "Už saugią Lietuvą" suburta specialistų ir ekspertų komanda jau apsilankė visuose šalies regionuose ir susitiko su visomis savivaldybėmis, dalinosi gerąja patirtimi ir pagalba, kad globos namų pertvarka vyktų sėkmingai.

Euro grupė ir ECOFIN - dėmesys euro zonos šalių biudžetų vertinimams bei Bankų sąjungos užbaigimui

Gruodžio 4-5 dienomis finansų ministras Vilius Šapoka ir viceministrė Miglė Tuskienė Briuselyje dalyvaus Euro grupės ir Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos ir finansų reikalų tarybos (ECOFIN) posėdžiuose.
Euro grupėje bus aptariami šalių narių biudžeto projektų vertinimai, Graikijos programos aktualijos bei darbo jėgai taikomos mokestinės naštos klausimai. Posėdžio metu bus renkamas Euro grupės pirmininkas. Taip pat rengiantis Euro grupės viršūnių susitikimui Europos Sąjungos šalių atstovai aptars Ekonominės pinigų sąjungos (EMU) gilinimo bei Bankų sąjungos užbaigimo klausimus.
ECOFIN metu bus aptariamas Bankų sąjungos stiprinimo klausimas - pristatyta pažangos ataskaita dėl Europos indėlių draudimo sistemos, aptariamos rizikos mažinimo priemonės bei pažanga įgyvendinant veiksmų planą dėl neveiksnių paskolų. Planuojama, kad ECOFIN taryba priims išvadas dėl "ES nebendradarbiaujančių jurisdikcijų mokesčių srityje" sąrašo. Taip pat bus apsikeista nuomonėmis dėl 2018 m. Europos semestro įgyvendinimo.

Šią savaitę baigiasi asmenų atranka, kurie stebės 2018 metų karo prievolininkų (šauktinių) sąrašo sudarymą

Šiuo metu vyksta Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos paskelbta asmenų, kurie stebės 2018 metų karo prievolininkų sąrašo sudarymo procedūras, atranka.  Atrinktų asmenų uždavinys – užtikrinti karo prievolininkų sąrašo sudarymo skaidrumą. Kandidatų laukiama iki šios savaitės pabaigos, gruodžio 8 d.

Karo prievolininkų sąrašo sudarymo procedūras gali būti skiriami stebėti Lietuvos Respublikoje įregistruotų viešųjų juridinių asmenų, kurių veikla yra susijusi su krašto apsaugos sistemos stiprinimu ir visuomenės parengimu gynybai, jaunimo ugdymu ir pilietiniu, patriotiniu auklėjimu, žmogaus teisių gynimu, nariai ir kiti su nurodytais juridiniais asmenimis susiję fiziniai asmenys.

Asmenų kandidatūras, gali teikti viešųjų juridinių asmenų vadovai, raštu (elektroniniu paštu, registruotu paštu), pridedami kandidato užpildytą anketą (prisegta) ir kandidato ryšį su viešuoju juridiniu asmeniu patvirtinančio dokumento  kopiją.  Gali būti teikiamos kelios to paties viešojo juridinio asmens kandidatūros. 

Atrinkti asmenys bus pakviesti atvykti į Krašto apsaugos ministeriją (Totorių g. 25, Vilnius), stebėti karo prievolininkų sąrašo sudarymą. Planuojama, kad 2018 metų karo prievolininkų sąrašas bus sudarytas 2018 m. sausio 4 d.

2018 metų karo prievolininkų sąrašas  – bus sudaromas atsitiktine tvarka kompiuterių programa iš 1992-1998 metais gimusių Lietuvos piliečių vyrų, kurie pagal LR karo prievolininkų registro duomenis nėra atleisti nuo karo prievolės ar jiems nuolatinė privalomoji karo tarnyba nėra atidėta. Sąrašas bus paskelbtas internete https://sauktiniai.kam.lt ne vėliau kaip per kaip per vieną mėnesį nuo šaukimo į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą pradžios. Apie konkrečią sąrašo paskelbimo datą bus pranešta atskirai.

2018 metais atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą Lietuvos kariuomenės padaliniuose planuojama pašaukti 3800 karo prievolininkus.

Prie NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės Lietuvoje prisijungs Kroatijos kariai

Kroatijos ginkluotųjų pajėgų kariai dislokuojami Lietuvoje ir prisijungs prie Vokietijos vadovaujamos NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės. Gruodžio 1 ir 2 dienomis į Lietuvą atvyko Kroatijos kariuomenės kariai ir karinė technika. 
"Esame dėkingi ir vertiname NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinę grupę Lietuvoje formuojančių šalių indėlį. Tai demonstruoja Aljanso solidarumą ir vienybę, ir mes sveikiname Kroatijos sprendimą prisijungti prie NATO atgrasymą ir kolektyvinę gynybą Baltijos regione stiprinančių priemonių", - sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. 
Anot Krašto apsaugos ministerijos pranešimo, pirmąjį Kroatijos kontingentą sudarys 180 karių, kurių dauguma tarnauja Kroatijos sausumos pajėgų Mechanizuotosios gvardijos brigados 1-ajame mechanizuotajame batalione "Tigrai", taip pat logistinės paramos elementai. Kroatijos kariai atsigabeno ginkluotę ir techniką, tarp kurių ir šarvuočiai "Patria". 
Kroatijos kariuomenė jungiasi prie NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės pagal 2017 m. birželio 30 d. Kroatijos Parlamento nutarimą. 

Šalies vadovė pasveikino Jungtinius Arabų Emyratus valstybės įkūrimo metinių proga

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Jo Prakilnybę Jungtinių Arabų Emyratų Šeichą Chalifą bin Zajedą Al Nahjaną (Khalif bin Zayed Al Nahyan) 46-ųjų šalies susivienijimo metinių proga.
Šiemet Lietuva ir Jungtiniai Arabų Emyratai mini 25-ąsias diplomatinių santykių metines. Per šiuos metus abiejų valstybių dialogas, piliečių susidomėjimas šalimis ir kultūromis, noras bendradarbiauti ir kartu megzti verslo ryšius nuosekliai augo.
Prisimindama prieš mėnesį vykusį vizitą Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šalies vadovė dar kartą padėkojo Šeichui Chalifui bin Zajedui Al Nahjanui už svetingumą. Pasak Prezidentės, šis vizitas abiem šalims ir jų piliečiams tapo pagrindu toliau stiprinti dvišalius santykius. Šalies vadovė pareiškė viltį, kad Lietuva ir Jungtiniai Arabų Emyratai artimiausiais metais žengs tolesnius žingsnius, kad žmonėms atsivertų dar daugiau bendradarbiavimo galimybių - ypač prekybos, žemės ūkio, energetikos, mokslo ir inovacijų srityse.
Prezidentė palinkėjo Jungtiniams Arabų Emyratams ir visiems šalies žmonėms taikos, klestėjimo ir visokeriopos sėkmės.

Gaminiams ir paslaugoms sertifikuoti - daugiau kaip 1,5 mln. eurų ES investicijų

Labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės galės lengviau įgyti produktų ir paslaugų eksportui reikalingus sertifikatus ir taip padidinti prekių ir paslaugų produkcijos eksportą. Ūkio ministerija skelbia antrąjį kvietimą teikti paraiškas gauti finansavimą pagal Europos Sąjungos (ES) investicijų priemonę „Expo sertifikatas LT". Šiuo kvietimu planuojama investuoti iki 1,56 mln. eurų 2014-2020 metų laikotarpio ES struktūrinių fondų lėšų.
Norint eksportuoti produkciją į kitas rinkas kartais reikia įgyti sertifikatą, įrodantį, kad įmonė teikia kokybiškus ir tarptautinius standartus atitinkančius gaminius ir paslaugas. Taikant priemonę „Expo sertifikatas LT" verslui, norinčiam įsigyti sertifikatus, bus kompensuojama dalis išlaidų. Tai padidins Lietuvos įmonių tarptautiškumą ir sudarys galimybes lengviau įsitvirtinti užsienio rinkose. 
Pagal antrąjį priemonės „Expo sertifikatas LT" kvietimą finansuojama veikla - planuojamų eksportuoti produktų sertifikavimas, apimantis reikalingus bandymus ir tyrimus. 

Lukiškių memorialo projektas turės būti koreguojamas: "Kas lygu, yra lygu", akcentavo D. Varnaitė

Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorė Diana Varnaitė po Vyriausybės sudarytos komisijos pasitarimo teigė, kad Lukiškių aikštėje ketinamas statyti memorialas kol kas yra tik piešinys, todėl ar atitinka keliamus reikalavimus, ar ne, reikės spręsti po to, kai autorius atliks savo projekto korekcijas. Penktadienį Vyriausybės sudaryta komisija nutarė, kad ieškant kompromiso tarp projekto idėjos ir teisiškai reglamentuotų reikalavimų bus skiriamas atestuotas architektas.
Po komisijos pasitarimo vykusioje spaudos konferencijoje KPD direktorė akcentavo, kad Lukiškių aikštės "lygumas" yra įtvirtintas teisiškai ir kvestionuoti jo negalima. Ši vertingumo savybė, akcentavo KPD direktorė, yra įtvirtinta jau galiojančiame projekte, kuris yra realizuojamas dabar tvarkant Lukiškių aikštę. Neįsiklausius į šią savybę rizikuojame įsivelti į teisinį nihilizmą. "Kas lygu, yra lygu", - pabrėžė D. Varnaitė.
KPD direktorė, atkreipusi dėmesį į tai, kad kol kas laimėjęs memorialo projektas tėra piešinys ir jį vertinti bus galima tik atlikus korekcijas ir suderinus viską su galiojančiais teisės aktais, akcentavo, jog svarbu surasti konsensusą ir, realizuojant projektą, bendradarbiauti su visomis institucijomis bei įsiklausyti į tai, ko reikalauja teisės aktai.
KPD direktorė kalbėjo, kad, kai bus konkrečiai pateikti visi ekspertų pasiūlymai skulptoriui Andriui Labašauskui ir kai autorius juos integruos, paaiškės, ar projektas atitinka vertingąsias aikštės savybes, ar neatitinka. Taip pat pridūrė, kad, baigus konkretizuoti memorialo projektą pagal komisijos pastabas, autorių grupė bus papildyta architektu, kuris ir turės įvertinti memorialo atitikimą galiojančioms vertingosioms savybėms.
Pasitarime dalyvavęs Vyriausybės vicekancleris Alminas Mačiulis patvirtino, kad komisija vienbalsiai sutarė, jog, kol projektas nėra iki galo išplėtotas, techniškai vadovaujantis įvairiais statybų reikalavimų įstatymais, tai vertinti, ar jis yra kaip objektas, plokščioje aikštėje, ar tai yra aikštės reljefo keitimas, kol kas yra per ankstyvas žingsnis.

Iki metų galo iš Libijos bus išskraidinta 15 000 pabėgėlių

Jungtinės Tautos nori iki metų galo į gimtąsias šalis išskraidinti 15 000 Libijoje įstrigusių pabėgėlių. Tai penktadienį Ženevoje pranešė Tarptautinės migracijos organizacijos (IOM) atstovas. Migrantų grąžinimas lėktuvais bus finansuojamas Europos Sąjungos (ES). ES ir Afrikos Sąjunga (AU) šią savaitę susitarė dėl evakuacijos plano. 
Spėjama, kad Libijoje katastrofiškomis sąlygomis gyvena ir pasiekti Europą tikisi nuo 400 000 iki 1 mln. migrantų. IOM ženkliai plečia savo migrantų grąžinimo programą, pagal kurią šiais metais į gimtąsias šalis jau grįžo 14 000 pabėgėlių.
Grįžimo į gimtąsias šalis programoje dalyvauja tik savanoriai, niekas nėra verčiamas.

JT prašo 19 mlrd. eurų vargstantiems žmonėms pagelbėti

Kad galėtų padėti vargstantiems žmonėms, Jungtinėms Tautoms (JT) kitais metais reikės rekordinės 22,5 mlrd. dolerių (19 mlrd. eurų) sumos. Humanitarinių reikalų koordinavimo biuro (OCHA) duomenimis, visame pasaulyje kitąmet 136 mln. žmonių bus reikalingi humanitarinės pagalbos ir apsaugos nuo karų, konfliktų ir gamtos katastrofų. Tai būtų 5 proc. daugiau, palyginti su 2017-aisiais.
Ypač žmonės tokiose šalyse, kaip Sirija, Jemenas ir Pietų Sudanas yra priklausomi nuo paramos maisto produktais, medikamentais, palapinėmis ir kitomis svarbiomis prekėmis, kad galėtų išgyventi, Ženevoje pranešė organizacija.
2017 metais tarptautinė bendrija paramai vargšams iki lapkričio pabaigos skyrė rekordinę 13 mlrd. dolerių sumą. Tačiau dėl įvairiausių krizės praraja tarp paramos ir jos poreikio vis didėja.

RBS uždarys ketvirtadalį savo JK filialų

Jungtinės Karalystės valdžiai priklausantis bankas "Royal Bank of Scotland" (RBS) paskelbė šalyje uždarysiantis ketvirtadalį filialų ir atleisiantis 680 darbuotojų, informuoja "Reuters".
RBS anksčiau šiais metais uždarė dar 180 filialų. Dėl šio banko žingsnių, rizikos zonoje atsidūrė apie 1 tūkst. darbo vietų.
Dėl šio ėjimo nepasitenkinimą reikšti ėmė britų opozicijos politikai, kurie teigė, kad dėl tokių banko žingsnių kai kuriose šalies vietose fizinių banko filialų nebeliks apskritai.
"Juos išgelbėjo mokesčių mokėtojai, o jie atsilygina bendruomenėms iš jų pasitraukdami. Tai turi būti sustabdyta", - teigė Škotijos nacionalinės partijos narys Ijanas Blekfordas (Ian Blackford).

Ukraina planuoja "artimoje ateityje" surengti referendumus dėl narystės NATO ir ES

Ukrainos rytuose tebevykstant konfliktui tarp Kijevo pajėgų ir Maskvos remiamų separatistų, ukrainiečiams "artimoje ateityje" bus pasiūlyta balsuoti referendumuose dėl prisijungimo prie NATO ir Europos Sąjungos (ES), sakė šalies prezidentas Petro Porošenka.
"Visiškai nenukrypstame nuo Ukrainos siekių integruotis į Europą. Neabejokite, kad labai netolimoje ateityje Ukrainoje bus surengti referendumai, tarp jų ir dėl narystės NATO. Esu įsitikinęs, kad Ukrainos žmonės pritars mano pasiūlymui", - sakė Ukrainos prezidentas ir pridūrė, kad taip pat planuojamas balsavimas dėl prisijungimo prie ES.
Praėjusią savaitę paskelbtoje apklausoje apie 43 proc. ukrainiečių pritarė narystei NATO. 2013 metais, kai Rusija dar nebuvo aneksavusi Ukrainos Krymo pusiasalio, prisijungimui prie karinio aljanso pritarė tik 20 proc. Nors Ukraina nėra oficiali NATO kandidatė, Kijevas glaudžiai bendradarbiauja su aljansu. Tuo tarpu lapkritį atliktoje apklausoje 56 proc. ukrainiečių pasisakė už narystę ES. 
Provakarietiškas prezidentas P. Porošenka į valdžią atėjo po liaudies sukilimo 2014 metais, nuvertus tuometį prezidentą Viktorą Janukovyčių. Protestai Kijeve kilo po to, kai 2013 metų pabaigoje Maskvos spaudžiamas V. Janukovyčius paskutinę minutę priėmė sprendimą nepasirašyti asociacijos sutarties su ES. 
Nuo 2014 metų konfliktas Ukrainos rytuose pareikalavo jau daugiau kaip 10 tūkst. žmonių gyvybių, daugiau kaip pusė žuvusių yra civiliai.

E. Makronas: Prancūzija pasisako už kurdų teisių užtikrinimą vieningame Irake

Prancūzijos prezidentas teigia, kad jo šalis pasisako už kurdų teisių užtikrinimą demokratinėje, federacinėje ir vieningoje Irako valstybėje, pripažįstančioje savo įvairovę, praneša TASS.
Tai pareiškė Prancūzijos vadovas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron), šeštadienį Eliziejaus rūmuose susitikęs su Irako Kurdistano premjeru Nečirvanu Barzaniu (Nechirvan Barzani).
Jis taip pat pabrėžė, kad "Prancūzija darys viską, jog būtų išsaugotas Irako teritorinis vientisumas, o kurdų teisės pripažintos šiame kontekste".
Pasak E. Makrono, susitikimo metu aptarta ir kova su terorizmu.
"Mes vertiname jūsų vaidmenį kovoje su terorizmu ir dalyvavimą išvien su Irako kariuomene kovoje už Irako ir pasaulio interesus", - kreipdamasis į N. Barzanį, pareiškė Prancūzijos vadovas.

Popiežius Pranciškus baigė turą po Aziją

Popiežius Pranciškus šeštadienį baigė turą po Aziją susitikdamas su rohinjų pabėgėliais Bangladeše, taip simboliškai demonstruodamas solidarumą su musulmonų mažuma, bėgančia nuo smurto Mianmare, praneša AFP.
Paskutinę savo vizito po Mianmarą ir Bangladešą dieną katalikų dvasinis vadovas aplankė Bangladešo sostinėje Dakoje esančią Motinos Teresės ordino ligoninę.
Popiežius Pranciškus yra pagarsėjęs dėl pabėgėlių teisių gynimo ir pakartotinai išreiškė paramą kenčiantiems rohinjams, kuriuos apibūdino kaip "brolius ir seseris".
Dažniausiai tiesmukai kalbančiam Popiežiui teko diplomatiškai laviruoti keturių dienų vizito Mianmare metu. Tai buvo pirmasis istorijoje pontifiko apsilankymas šioje šalyje. Mianmare jis vengė viešai minėti rohinjus, bet ragino budistų lyderius įveikti "prietarus ir neapykantą".
Tuo metu lankydamasis Bangladeše Popiežius atvirai kalbėjo apie rohinjų problemas ir susitiko su jais pabėgėlių stovykloje. Popiežius Pranciškus prašė jų atleidimo dėl persekiojimo ir pasaulio abejingumo.

Vokietijos žvalgybos vadovas: "IS kovotojų žmonos, vaikai kelia grėsmę"

Į Vokietiją grįžtančios vadinamosios "Islamo valstybės" (IS) kovotojų žmonos ir vaikai gali kelti saugumo grėsmių, sekmadienį naujienų agentūros "dpa" paskelbtame interviu teigia šalies žvalgybos agentūros vadovas. 
Hansas Georgas Masenas (Hans-Georg Maassen), vadovaujantis Federalinei Konstitucijos apsaugos tarnybai (vok. "Verfassungsschutz"), sako, kad IS netekus didžiulių teritorijų Sirijoje ir Irake kai kurios kovotojų šeimos nutarė grįžti gyventi atgal į Vokietiją. 
"Yra vaikų, kuriems vadinamosiose IS mokyklose, įkurtose islamistų teritorijose, buvo "praplautos smegenys". Šie vaikai yra stipriai radikalizuoti. Ir mums tai kelia problemų, nes tokie vaikai gali būti pavojingi", - kalbėjo H. G. Masenas. 
Vokietijos žvalgybos vadovas pridūrė, kad dažnai radikalizuojasi ir IS kovotojų sutuoktinės. 
Iš 950 žmonių, kurie pastaraisiais metais iš Vokietijos buvę išvykę kautis IS gretose Sirijoje ir Irake, atgal sugrįžo maždaug trečdalis. Nemažai išvykusiųjų, manoma, mirė. Vokietija yra įsipareigojusi į šalį įsileisti visus, turinčius Vokietijos pilietybę.

Vokietija prieglobsčio negavusiems siūlys po 3 tūkst. eurų už išvykimą savo noru

Prieglobsčio Vokietijoje negavę asmenys galės gauti iki 3 tūkst. eurų vertės finansinę paramą mainais už savanorišką grįžimą į savo gimtąsias šalis, sekmadienį paskelbė Vokietijos vidaus reikalų ministerija, patvirtindama pranešimus apie naują vyriausybės programą. 
Namo grįžtančios šeimos galės prašyti prekių ir paslaugų, kurių bendra vertė neviršytų 3 tūkst. eurų, o pavieniai asmenys galės gauti prekių bei paslaugų, vertų iki 1 tūkst. eurų jų kilmės šalyje, pranešė ministerija. 
Vokietijos vyriausybė stengiasi prieglobsčio negavusius asmenis paskatinti išvykti iš šalies savanoriškai. Į Vokietiją per 2015 ir 2016 metus atvyko beveik 1 milijonas migrantų, tarp kurių - ir pabėgėliai iš Sirijos, Afganistano bei Irako.

Palestina įspėjo JAV nepripažinti Jeruzalės Izraelio sostine

Palestiniečių pareigūnai įspėjo Jungtines Valstijas, kad nesiimtų spėjamo prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) plano Jeruzalę pripažinti Izraelio sostine. 
"Mes įspėjome JAV pusę, kad, jei amerikiečių vyriausybė išties įvykdys planą pripažinti suvienytąją Jeruzalę Izraelio sostine ir JAV ambasadą perkels į šį miestą, toks žingsnis panaikins bet kokią taikos proceso galimybę", - sekmadienį naujienų agentūrai dpa sakė Nabilas Šatas (Naabil Shaath), vyriausiasis Palestinos autonomijos prezidento Mahmudo Abaso (Mahmoud Abbas) patarėjas. 
M. Abasas jau kalbasi su arabų ir kitais pasaulio lyderiais, siekdamas diplomatiniu būdu sustabdyti pranešamus D. Trampo ketinimus. 
Ligšioliniai JAV prezidentai nepripažindavo Jeruzalės Izraelio sostine, teigdami, kad toks žingsnis sukeltų pavojų taikos procesui.

D. Trampas nutraukė JAV dalyvavimą Pasauliniame susitarime dėl migracijos

Gruodžio 2 d. Jungtinių Valstijų nuolatinė misija prie Jungtinių Tautų (JT) paskelbė, kad JAV nutraukia savo dalyvavimą Pasauliniame susitarime dėl migracijos, teigiama JAV atstovybės išplatintame pranešime. 
JAV prie Susitarimo prisijungė 2016 m., vadovaujant buvusiam prezidentui Barakui Obamai (Barack Obama), kai buvo paskelbta apie sprendimą jungtis prie JT Niujorko deklaracijos dėl migracijos. 
Kaip teigiama šeštadienį paskelbtame JAV atstovybės pranešime, Niujorko deklaracijoje yra daug nuostatų, kurios neatitinka JAV imigracijos ir pabėgėlių politikos bei Donaldo Trampo (Donald Trump) propaguojamų imigracijos principų. Todėl esą D. Trampas ir nusprendė trauktis iš Pasaulinio susitarimo dėl migracijos. 
"(...) mūsų sprendimus dėl imigracijos politikos priims patys amerikiečiai, ir tik jie. Mes patys nuspręsime, kaip reikia kontroliuoti mūsų sienas ir kas bus įleidžiamas į mūsų valstybę. Niujorko deklaracijoje įtvirtintas visuotinis požiūris paprasčiausiai yra nesuderinamas su JAV suverenitetu", - pranešime cituojama JAV nuolatinė atstovė prie JT Niki Heili (Nikki Haley).

Atgal