VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

12.01. Naujausios žinios

Vilniuje įžiebiama Kalėdų eglė

Šiandien, gruodžio 1-ąją sostinės Katedros aikštėje įžiebiama Kalėdų eglė. Įstabų vakarą žadanti šventė prasidės iškilmingu koncertu.
Penktadienį prasidėjęs Kalėdų švenčių laikotarpis tęsis iki sausio 7 d. Sostinėje bus įžiebtos dvi reto grožio Kalėdų eglės, užvirs gyvenimas dviejuose Kalėdų miesteliuose, į gatves išvažiuos Kalėdų traukinukas, į Vilnių atvyks ir pats Kalėdų Senelis iš tolimosios Laplandijos.
Ne vieną nustebins ir greta Katedros esantis Šventaragio slėnis. Skvere priešais Lietuvos nacionalinį muziejų išvysime instaliaciją "Šventaragio sodai" - tai 10 tarp medžių pakabintų 3-4 metrų dydžio švytinčių lietuviškų sodų, kurie simbolizuoja santarvę bei stabilumą. Instaliacijos įžiebimas, lydimas sutartinių giedojimo, įvyks prieš Kalėdų eglės įžiebimo šventę.
Gruodžio 1-ąją keliones po šventinį Vilnių pradės mažųjų nekantriai laukiamas Kalėdų traukinukas, kurio pagrindinė stotelė bus priešais Katedros aikštę - Šventaragio gatvėje, šalia Odminių skvero.
Gruodžio 2 d. Rotušės aikštėje bus įžiebta dar viena Vilniaus Kalėdų eglutė. Šventės metu Vilniaus rotušėje bus rengiama jubiliejinė, 15-oji, Tarptautinė Kalėdų labdaros mugė, kurioje tradiciškai bus galima įsigyti Lietuvoje veikiančių užsienio šalių ambasadų darbuotojų bei visuomeninių organizacijų atstovų pagamintų rankdarbių, suvenyrų ir saldumynų. Visos mugėje surinktos lėšos planuojamos skirti vaikų, neįgaliųjų ir senjorų gerove besirūpinančioms organizacijoms.
Po dvejų metų pertraukos vilniečiai ir miesto svečiai Katedros aikštėje vėl bus kviečiami patirti Kalėdų istorijų skaitymo džiaugsmą. Unikalioje erdvėje gruodžio 2-28 dienomis skaitovai ir visuomenėje žinomi kultūros, meno ir sporto atstovai vaikams skaitys Martyno Mažvydo bibliotekos specialistų ir ekspertų atrinktas, šventinio turinio literatūrinių kūrinių ištraukas. 
Gruodžio 12-17 dienomis Vinco Kudirkos aikštėje įsikurs vilniečių bei miesto svečių pamėgtas kalėdinis dizaino skveras. Jame Lietuvos dizaineriai ir kūrėjai pasiūlys išskirtinių ir originalių Kalėdų dovanų.
Šventine nuotaika alsuojančios pagrindinės sostinės gatvės kvieste kvies pasigrožėti išpuoštomis vitrinomis. Savivaldybė pakvietė įmones, įstaigas į konkursą "Gražiausia Vilniaus kalėdinė vitrina 2017". 
Sporto entuziastus prie starto linijos susitikti sukvies tradicinis "Eurovaistinės" kalėdinis bėgimas. Gruodžio 17 d. jau 42-ojo kalėdinio bėgimo dalyviai, kaip ir kasmet, mėgins įveikti 12, 6 arba 3 kilometrų ir 200 metrų - "Nykštukų bėgimo" rungtis.
Vienas laukiamiausių ir labiausiai jaudinančių šių Kalėdų ir "Kalėdų sostinėje" renginių - kalėdinė 3D pasaka Katedros aikštėje, stebuklingai atgyjanti tik kelis vakarus per metus. Šiemet tris kartus per vakarą žiūrovų širdis virpins ir ryškiomis emocijomis didžiąją Katedros sieną spalvins specialiai kuriama kalėdinė 3D projekcijų pasaka "Spragtukas". Šįkart vilniečiai turėjo galimybę patys išsirinkti kalėdinę 3D pasaką.
Nuo gruodžio 28 d. iki sausio 9 d. vilniečiai ir miesto svečiai turės progą Vilniaus katedroje nemokamai klausytis vidudienio vargonų koncertų iš Europos kalėdinės muzikos lobyno.
Kalėdų šurmulys tikrai neaplenks ir Vilniaus miesto savivaldybės bendruomenių - nuo gruodžio pradžios iki pat Trijų karalių šventės nuotaiką skaidrins įvairūs aktyvių bendruomenės atstovų paruošti renginiai ir pramogos nuo miesto centro nutolusiuose rajonuose.
Žiemos švenčių pabaigtuves minėsime pagal seną tradiciją - sausio 6 d. per Tris karalius. Kaip ir kasmet, vyks Trijų karalių eitynės nuo Aušros vartų Katedros aikštės link.

Susitikime su Nobelio premijos laureatu aptartas Fintech sektoriaus ir Lietuvos potencialas

Finansų ministro Viliaus Šapokos ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ekonomisto, Nobelio premijos laureato Roberto J. Šilerio (Robert. J. Shiller) susitikimo metu kalbėta apie ketvirtadienį vykusią Fintech konferenciją, Lietuvos potencialą finansinių technologijų srityje ir bendrus pokyčius finansų sektoriuje. 
Susitikimo metu ministras pabrėžė, kad sparčiai besikeičiančiame finansinių paslaugų sektoriuje yra itin svarbus tarpusavio pasitikėjimas tarp politikos formuotojų, priežiūros institucijų ir verslo atstovų. 
"Fintech sektoriui esame patrauklūs dėl savo lanksčios reguliavimo sistemos - siūlome vieną greičiausių licencijavimo procesų tarp Europos Sąjungos valstybių bei pasaulinio lygio informacinių ir ryšių technologijų infrastruktūrą. Siekiame sukurti ne pernelyg griežtą reguliavimą, o subalansuotą sistemą, kuri skatintų tiek inovacijas, tiek užtikrintų tinkamą vartotojų apsaugą bei spręstų iššūkius, susijusius su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu", - kalbėjo V. Šapoka.
Lietuva pasižymi puikia ekosistema verslui ir pradedančioms įmonėms, Valstybės institucijų teigiamu požiūriu į finansinių technologijų plėtrą. Taip pat šalis turi specialią programą užsienio investuotojų pritraukimui - mėlynosios kortelės programą, Startup Visa iniciatyvą, o naujasis Darbo kodeksas suteikia daugiau lankstumo tiek verslui, tiek darbuotojams.

Paskirti du nauji STT valdybų vadovai

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus įsakymu į STT Vilniaus valdybos viršininko pareigas penkerių metų kadencijai paskirtas Darius Balčiūnas.
D. Balčiūnas yra baigęs teisės magistrantūros studijas Mykolo Romerio universitete, STT dirba jau 10 metų. Pastaraisiais metais Darius Balčiūnas vadovavo STT Antrajai valdybai Vilniuje, anksčiau - penkerius metus vadovavo STT Šiaulių valdybai.
Už pavyzdingą ir nepriekaištingą tarnybą 40 metų D. Balčiūnas yra ne kartą skatintas, jam skirtos padėkos už bendradarbiavimą su kitomis teisėsaugos institucijomis.
Buvęs STT Vilniaus valdybos vadovas Daumantas Pocius, šiai valdybai vadovavęs nuo 2013 metų, STT dirbantis nuo pat jos įkūrimo, nuo gruodžio 1-osios penkerių metų kadencijai paskirtas STT Antrosios valdybos, koordinuojančios visų STT teritorinių valdybų vykdomą baudžiamąjį persekiojimą, viršininku.
Už pavyzdingą ir nepriekaištingą tarnybą 43 metų Daumantas Pocius yra ne kartą skatintas, jam įteiktas Lietuvos valstybės apdovanojimas - Vyčio Kryžiaus ordino medalis, taip pat jis yra apdovanotas 3-iojo ir 2-ojo laipsnio STT garbės ženklais.

Paštuose pradedamas kalėdinis antspaudavimas

Lietuvos paštas skelbia šventinių pašto siuntų ir kalėdinių sveikinimų siuntimo pradžią. Nuo penktadienio visuose šalies centriniuose, taip pat Druskininkų ir Palangos paštuose siuntos bus antspauduojamos specialiais šventiniais kalėdiniais spaudais.
„Iki Kalėdų lieka mažiau nei mėnuo, todėl raginame suskubti pagalvoti apie sveikinimus artimiesiems. Kuo anksčiau išsiųsime laiškus, atvirlaiškius ir siuntinius, tuo būsime tikresni, kad jie iki Kalėdų spės pasiekti adresatus", - sako Lietuvos pašto Tinklo direktorė Inga Dundulienė. 
Lietuvoje siunčiamą siuntą rekomenduojama išsiųsti ne vėliau kaip iki gruodžio 16 dienos. Planuojantiesiems dovanas siųsti į užsienį, ypač į tolimąsias šalis, patariama jau dabar suskubti į paštus ir išsiųsti siuntas iki savaitės pabaigos. 
I. Dundulienė primena, kad kalėdiniu laikotarpiu ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio paštuose ženkliai padidėja pašto siuntų srautai. „Be to, žiemą dėl prastų oro sąlygų, kai siaučiant pūgoms negali pakilti lėktuvai ar užpustomi keliai, gali vėluoti siuntų pristatymas. Tad nelaukime paskutinės minutės ir šventines dovanas išsiųskime kuo anksčiau", - pataria I. Dundulienė.
Šiemet šventiniu laikotarpiu atvirlaiškius, laiškus ir siuntinius galima paženklinti neįprastais, pirmąkart Lietuvos filatelijos istorijoje išleistais kvapiaisiais pašto ženklais. 
Nuo gruodžio 1 dienos Lietuvoje siunčiamos ar iš Lietuvos į užsienį iškeliaujančios pašto siuntos bus ženklinamos šventiniais „Kalėdų pašto" spaudais. Laiškai ir siuntos iki 2018 metų sausio 7 dienos bus antspauduojami 12-oje paštų: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Marijampolės, Utenos, Tauragės, Telšių centriniuose bei Druskininkų ir Palangos paštuose.
Prieškalėdiniu laikotarpiu Lietuvos paštas skaičiuoja beveik dvigubai išaugusius gaunamų ir daugiau nei penktadaliu - siunčiamų pašto siuntų srautas. 
„Šiuo šventiniu laikotarpiu paštu keliauja ne tik kalėdinės dovanos, bet ir elektroninėse parduotuvėse įsigyti pirkiniai. Lietuviai įprato kalėdines dovanas pirkti internetu", - pažymi I. Dundulienė.
Iš Lietuvos siuntos daugiausia keliauja į gausias lietuvių emigrantų bendruomenes turinčias šalis: Jungtinę Karalystę, Vokietiją, Jungtines Amerikos Valstijas bei kaimyninę Latviją. 
Daugiausia pašto siuntų gaunama iš Kinijos, Jungtinės Karalystės, Lenkijos, Vokietijos.

Prezidentė pasveikino Rumuniją nacionalinės šventės proga

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Rumunijos prezidentą Klausą Johanisą (Klaus Iohannis) šalies nacionalinės šventės - Susivienijimo dienos - proga.
Pasak šalies vadovės, Rumunija yra svarbi Lietuvos partnerė ir sąjungininkė. Panaši abiejų šalių istorinė patirtis, regionas, įsitvirtinimas žemyno ir euroatlantinėse valstybių bendrijose lemia bendras Lietuvos ir Rumunijos piliečių vertybes ir ilgalaikius valstybių tikslus - užtikrinti savo žmonių saugumą, gerovę, nepriklausomybę ir laisvę.
Sveikinime pabrėžiama, kad per kelerius pastaruosius metus Rumunija tapo ypač artima šalimi ir atsakinga bendraminte atsakant į kylančius iššūkius ir kartu sprendžiant daugelį žemyno, gynybos darbotvarkės klausimų. Lietuva ypač vertina Rumunijos indėlį, kuriuo daug prisidedama, kad bendras regiono saugumas stiprėtų.
Prezidentės teigimu, abi šalys užtikrintai plečia dvišalį dialogą, todėl tikimasi, kad nuosekliai didės ir galimybių Lietuvos ir Rumunijos piliečiams drauge įgyvendinti prasmingus ir šalims naudingus projektus. Prezidentė pareiškė įsitikinimą, kad sėkminga prekybos, investicijų, mokslo, turizmo, kultūros, švietimo bendradarbiavimo patirtis lems dar artimesnių abiejų šalių žmonių ryšių, tvirtos ir visapusės valstybių draugystės plėtrą.
Šalies vadovė palinkėjo Rumunijai ir visiems šalies žmonėms daug sėkmės, visapusiško saugumo ir klestėjimo.

Skelbiama finansų įstaigų atranka garantijoms už faktoringo sandorius teikti

Šalies įmonėms netrukus bus sudarytos palankesnės sąlygos atsiskaityti su prekybos partneriais - šiuo metu skelbiama finansų įstaigų, kurios įgyvendins Ūkio ministerijos priemonę „Portfelinės garantijos faktoringo sandoriams", atranka. Ši priemonė padės labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms (VMĮ) plėtoti įmonių veiklą bei sureguliuoti apyvartinių lėšų trūkumą.
„Kad priemonė pradėtų veikti, pirmiausia atrinksime finansų įstaigas, kurios teiks garantijas už faktoringo sandorius. Taip bus palengvintas įmonių atsiskaitymas su prekybos partneriais. Numatoma, kad įmonėms bus garantuojama iki 80 proc. faktoringo sandorio - iki 2 mln. eurų vienai įmonei - sumos", - sako ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.
Pasak ūkio ministro, atrinktos finansų įstaigos turės įgyvendinti šią priemonę taip, kad įmonėms ir jų prekybos sandoriams būtų sudarytos geros sąlygos gauti finansavimą ir sureguliuoti apyvartinių lėšų trūkumą pardavimams finansuoti. Priemonė skirta verslo plėtrai ir eksporto augimui skatinti.
Finansų inžinerijos priemonei planuojama skirti iki 4 mln. eurų iš į kontroliuojantįjį "Invegos" fondą grįžusių ir grįšiančių lėšų.
Priemonę įgyvendins UAB „Investicijų ir verslo garantijos" („Invega"), kuri bus atsakinga už sutarčių su finansų įstaigomis, teiksiančiomis finansavimą faktoringo forma MVĮ prekybos sandoriams įgyvendinti, sudarymą. 
Finansų įstaigos paraiškas „Invegai" gali teikti iki 2018 m. sausio 3 d. 11.00 val.

Lietuvos istorija mena

Lietuva gruodžio 1-ąją:
1701 m. Švedijos karaliaus Karolio XII kariuomenė įsiveržė į Žemaitiją.
1904 m. Peterburge išleistas pirmasis savaitraščio "Lietuvių laikraštis" numeris. Tai buvo pirmasis legalus laikraštis lietuvių kalba Rusijos imperijoje.
1918 m. Kaune į vyskupus įšventintas Jurgis Matulaitis.
1919 m. Lietuvos aviacijos karo mokykloje įteikti mokslo baigimo dokumentai pirmiesiems Lietuvos karo lakūnams - 34 pilotams ir žvalgams.
1989 m. įkurta Lietuvos krūtinės ir širdies chirurgų draugija.
2013 m. Lietuvos galiūnas Žydrūnas Savickas Druskininkuose patempė 12 į vieną eilę sujungtų "Nissan Note" automobilių, kurių bendras svoris - 12 941 kg, ir pasiekė naują Gineso (Guiness) rekordą.

ESO: elektros kainos gyventojams mažės ir kitąmet

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) ketvirtadienį paskelbė elektros ir dujų skirstymo bendrovės „Energijos skirstymo operatorius" (ESO) patikslintas elektros energijos kainas ateinantiems metams. Siūloma ir toliau mažinti kainas tiek gyventojams, tiek verslui. 
Galutiniai kitų metų tarifai dar bus tikslinami, o ESO Visuomeninio tiekėjo departamento direktoriaus Ramūno Kiaulėno teigimu, elektros energijos kainų mažėjimas yra dėsningas. 
„Kitąmet elektros kainas siūlome mažinti dėl sumažėjusios elektros energijos įsigijimo savikainos, mažėjančių perdavimo paslaugų bei ESO teikiamų elektros energijos visuomeninio tiekimo paslaugų kainų", - sakė R. Kiaulėnas.
Nuo kitų metų „Standartinio" vienos laiko zonos tarifo plano kainą ESO siūlo mažinti iki 11,10 centų už kWh. Klientai, pasirinkę „Standartinį" dviejų laiko zonų tarifo planą, nuo kitų metų dienos metu darbo dienomis mokėtų 12 centų, o nakties metu ir savaitgaliais 8,80 cento už kWh. 
Daugiau elektros energijos vartojantiems gyventojams ESO kitąmet ir toliau siūlys tarifų planus „Namai" ir „Namai plius” su pastoviąja kainos dalimi.
Verslo klientams, gaunantiems elektros energiją iš vidutinės įtampos tinklų, nuo kitų metų persiuntimo paslaugos kainos vidutiniškai mažėtų apie 8,5 proc., iš žemosios įtampos tinklų - 1,1 proc. Konkrečių verslo klientų išlaidos už elektros energijos persiuntimo paslaugą gali skirtis.

IWAS pasaulio neįgaliųjų žaidynėse - intriguojantys Lietuvos sportininkų startai

Lietuvos sportininkai atvyko į Portugaliją, kur prasidėjo IWAS pasaulio neįgaliųjų žaidynės. Šeštą kartą istorijoje rengiamose žaidynėse mūsų šaliai atstovaus lengvaatlečiai Ramunė Adomaitienė, Mindaugas Bilius, Donatas Dundzys, Kęstutis Skučas, Danas Sodaitis ir Ramūnas Verbavičius. 
Lengvaatlečiams tai bus paskutinis, bet ne mažiau svarbus metų startas. Lietuvoje IWAS žaidynės pagal rangą yra prilygintos pasaulio čempionatams.
"Labai norisi metus baigti pergalingai. Neslėpsiu, kad šiemet svarbiausia buvo gerai pasirodyti pasaulio lengvosios atletikos čempionate Londone, kur laimėjau rutulio stūmimo auksą ir planą įvykdžiau, bet pasaulio čempiono titulas įpareigoja laikyti aukštai iškeltą kartelę ir neatsipalaiduoti", - ambicijų prieš startus IWAS žaidynėse Portugalijoje nestokojo lengvaatletis Mindaugas Bilius.
M. Bilius iš 2015 metų Sočyje (Rusija) vykusių IWAS žaidynių grįžo su dviem apdovanojimais: auksas iškovotas rutulio stūmime ir bronza disko metime. Dar geriau šiauliečiui sekėsi ankstesnėse žaidynėse. Debiutinėse 2011 metų žaidynėse Jungtiniuose Arabų Emyratuose jam nebuvo lygių nei rutulio stūmime, nei disko metime. M. Bilius abu titulus apgynė ir kitose žaidynėse, 2013 metais vykusiose Nyderlanduose.
"Aukšti, stabilūs rezultatai neateina iš niekur. Tai - nuoseklaus darbo rezultatas. Tikrai kovosiu dėl medalių ir rutulio stūmime, ir disko metime, bet turiu pripažinti, kad pasirengimui šioms žaidynėms negalėjau skirti tiek dėmesio, kiek ankstesnėms. Rimtai žiūriu į Lietuvos parolimpinio komiteto prezidento pareigas, o jas vykdant tinkamai, treniruotėms laiko lieka mažiau. Nuo rugsėjo itin didelį dėmesį skiriame Kūno kultūros ir sporto įstatymo rengimui, darbui su naujais ir potencialiais partneriais. Veiklos daug, bet stengiausi neapleisti ir sporto. Viską matysime sektoriuje", - sakė M. Bilius.
M. Biliui rutulio stūmimo ir disko metimo sektoriuose kompaniją sudarys Donatas Dundys, šiemet pirmą kartą tapęs pasaulio čempionato prizininku. Alytiškis Londone iškovojo bronzos medalį.
"Bus įdomu pažiūrėti, kaip Donatui seksis Portugalijoje. Neslėpsiu, kad Londone jo bronzos medalis mane nudžiugino net labiau už mano pergalę. Labai intriguoja ir Dano Sodaičio debiutas. Jis Portugalijoje pereis klasifikaciją ir startuos bėgimo sprinto rungtyse, šuoliuose į tolį. Tikiuosi, kad milžinišką patirties bagažą turinčiai Ramunei Adomaitienei čia pavyks pakilti dar aukščiau nei Londone (R. Adomaitienė pasaulio čempionato šuolių į tolį rungtyje užėmė penktą vietą - red.). Kęstutis Skučas išbandys naują lenktyninį vežimėlį, o Ramūnas Verbavičius pasitikrins, kiek patobulėjo po pasaulio čempionato Londone. Taigi, mūsų laukia daug tikrai įdomių startų", - sakė M. Bilius.
IWAS pasaulio žaidynėse Portugalijoje atletai iš viso pasaulio varžosi penkiose sporto šakose: šaudyme iš lanko, lengvojoje atletikoje, plaukime, stalo tenise, tekvondo. Lengvaatlečiai varžybas pradės sekmadienį.

Susitikime su Egipto užsienio reikalų ministru - apie dvišalius santykius ir kovą su terorizmu

Europos Sąjungos ir Afrikos Sąjungos ministrų susitikimo Abidžane, Dramblio Kauko Krante, paraštėse ministras Linas Linkevičius, susitikęs su Egipto užsienio reikalų ministru Samehu Šukriu (Sameh Shoukry), aptarė planuojamus žingsnius, padėsiančius sustiprinti dvišalius santykius, pasidalino informacija apie svarbiausių dvišalių susitarimų rengimo pažangą. 
L. Linkevičius ir S. Šukris taip pat pasikeitė nuomonėmis apie svarbiausius regione vykstančius procesus. Lietuvos diplomatijos vadovas dar kartą išreiškė užuojautą dėl penktadienį įvykusio teroristinio išpuolio Sinajaus pusiasalyje, nusinešusio daugiau nei 300 gyvybių, ir pasiūlė stiprinti bendradarbiavimą kovojant su terorizmu. 
Tai jau antras ministrų susitikimas šiais metais. Egipto užsienio reikalų ministras S. Šukris pirmą kartą su L. Linkevičiumi susitiko rugpjūčio 22 dieną vizito į Lietuvą metu.

Vyriausybė neprieštarauja Lietuvos gydytojų sąjungos reikalavimams

Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį susitiko su Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) atstovais. Susitikimo metu buvo diskutuojama apie tai, kokios yra galimybės užbaigti derybas dėl atlyginimų kėlimo.
LGS vadovas Liutauras Labanauskas po pasitarimo Vyriausybėje teigė, kad jis neišgirdo prieštaravimų, jog medikų reikalavimai būtų nepagrįsti ar neteisingi. Labai svarbu, pabrėžė L. Labanauskas, kad buvo pripažintas esminis dalykas, jog visi reikalavimai yra svarbūs ir įgyvendinami. Dabar LGS vadovas pakartojo jau anksčiau skelbtas susitarimo gaires, kad gydytojų atlyginimų didėjimas turėtų būti apie 20 procentų nuo gegužės mėnesio. Kodėl nuo gegužės, o ne anksčiau, L. Labanauskas aiškino tuo, kad kalbama apie papildomus pinigus, kuriuos reikia apskaityti, o sutartys su ligonių kasomis būna pasirašytos tik kovo mėnesį. LGS vadovas neatmetė, kad esant galimybėms algos artimiausiu metu galėtų didėti ir daugiau. 
Taip pat L. Labanauskas pabrėžė, kad yra įsipareigota per kitų metų tris mėnesius sukurti ir patvirtinti atlyginimų mokėjimo sistemą, kurios šiandien nėra sveikatos apsaugoje. Tai leis, anot L. Labanausko, geriau subalansuoti sveikatos srityje dirbančių žmonių atlyginimus.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga taip pat optimistiškai žvelgė į ketinimus didinti medikų atlyginimus. "Panašu, kad finansinės galimybės turėtų leisti tai padaryti. Todėl nuo šių skaičių mes nesitraukiame," - aiškino A. Veryga.
A. Veryga pabrėžė, kad jei šalies ekonomika augs tokiu pačiu tempu ir bus sugebėta sukurti tvarų sveikatos apsaugos tinklą bei atsisakyti tokių paslaugų ir skyrių, kurie gramzdina ligonines ir neleidžia mokėti gydytojams atlyginimų, problemų didinant medikų algas neturėtų kilti.

TVF pritarė naujai 88 mlrd. dolerių kredito linijai Meksikai

Tarptautinis valiutos fondas ketvirtadienį paskelbė pritaręs siūlymui skirti Meksikai naują 88 mlrd. JAV dolerių kredito liniją, kuri pakeistų šiuo metu galiojančią.
Dvejų metų lanksti kredito linija suteikia Meksikai galimybę, prireikus, nedelsiant užsitikrinti likvidumą, nesikreipiant į TVF paskolos.
Meksika šias lėšas vadina prevencinėmis ir neketina jomis kol kas naudotis, nors TVF atkreipia dėmesį į padidėjusias rizikas dėl galimų Šiaurės Amerikos laisvos prekybos sutarties (NAFTA) pakeitimų.
Nors Meksikos ekonomika atrodo atspari sukrėtimams, kredito linija "ir toliau atliks svarbų vaidmenį palaikant valdžios vykdomą makroekonominę strategiją, kuria siekiama apsidrausti nuo išorinių rizikų ir sustiprinti rinkos pasitikėjimą", - pareiškė TVF direktorė Kristin Lagard (Christine Lagarde).
"Šalies rizikos sąlygos viso pasaulio mastu pagerėjo, tačiau vis dar išlieka pavojus dėl galimų staigių pokyčių Meksikos prekybiniuose santykiuose arba finansinių rinkų nestabilumo sustiprėjimo", - sakė TVF vadovė.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi gruodžio 1-osios įvykiai pasaulio istorijoje:
1455 m. mirė italų skulptorius Lorencas Gibertis (Lorenzo Ghiberti), bene labiausiai žinomas dėl jo sukurtų įspūdingų bronzinių Florencijos baptisterijos durų.
1521 m. mirė vienas iš ekstravagantiškiausių renesanso epochos popiežių Leonas X. Jis pavertė Romą Europos kultūros centru ir daug prisidėjo prie vieningos Bažnyčios suirimo.
1761 m. gimė madam Mari Tiuso (Marie Tussaud), tikrasis vardas Mari Grosholc (Marie Grosholtz). Šlovės ir pripažinimo ji susilaukė per Prancūzijos revoliuciją darydama mirties bausme nubaustų žmonių vaškines veido kaukes. Vėliau Didžiojoje Britanijoje ji įkūrė žymių asmenybių vaškinių figūrų muziejų.
1804 m. Prancūzijos imperatorius Napoleonas Bonapartas (Napoleon Bonaparte) vedė pirmąją savo žmoną Žozefiną Bogarnjė (Josephine de Beauharnais). Ji tapo pirmąja Prancūzijos imperatore.
1821 m. Dominikos Respublika, kurią sudarė du trečdaliai rytinės Hispaniolos salos Karibų jūroje, paskelbė apie savo nepriklausomybę nuo Ispanijos.
1822 m. Brazilijos imperijos įkūrėjas Dom Pedras (Dom Pedro) buvo karūnuotas pirmuoju Brazilijos imperatoriumi.
1825 m. mirė Rusijos caras Aleksandras I, valdęs nuo 1801 metų. 1812 m. jis sumušė Napoleono (Napoleon) armiją, o 1815 metais sudarė daugelio Europos monarchų šventąjį aljansą.
1906 m. Paryžiuje atidarytas pirmasis pasaulyje specialiai pastatytas kino teatras "Cinema Omnia Pathe".
1918 m. Danijos parlamentas priėmė įstatymą, kuriuo Islandijai suteikė visišką nepriklausomybę.
1919 m. ledi Nensi Astor (Nancy Astor) tapo pirmąja moterimi Didžiosios Britanijos Bendruomenių rūmų nare.
1925 m. Prancūzija, Belgija ir Vokietija pasirašė Lokarno sutartis, kuriomis Europoje buvo garantuojama taika ir deklaruotos tuometės sienos.
1934 m. Leningrade (dabar Sankt Peterburgas) nušautas Sovietų Sąjungos komunistų partijos lyderis ir Josifo Stalino bendražygis Sergejus Kirovas.
1935 m. gimė JAV komikas, rašytojas, režisierius ir kino aktorius Vudis Alenas (Woody Allen), tikrasis vardas Alenas Konigsbergas (Allen Konigsberg).
1949 m. gimė Pablas Eskobaras (Pablo Escobar) - Kolumbijos narkobaronas, eksportavęs kokainą į JAV ir kitas pasaulio šalis. Žiniasklaidos teigimu, tai buvo vienas galingiausių ir tuo pačiu nuožmiausių narkotikų prekeivių istorijoje.
1955 m. JAV Alabamos valstijoje suimta juodaodė Roza Parks (Rosa Parks) už tai, kad priekinėje autobuso dalyje atsisakė užleisti sėdimą vietą baltajam vyrui.
1959 m. 12 valstybių pasirašė Antarktidos sutartį, pagal kurią sutarta išsaugoti Antarktidą taikos ir mokslo tikslams.
1973 m. mirė pirmasis Izraelio ministras pirmininkas Davidas Ben Gurionas (David Ben-Gurion). Vyriausybės vadovo pareigas jis ėjo nuo 1948 iki 1953 ir nuo 1955 iki 1963 metų.
1974 m. netoli Vašingtono sudužus aviakompanijos "Trans World Airlines" lėktuvui "Boeing 727" žuvo 92 žmonės.
1981 m. Jugoslavijos aviakompanijos "Inex-Adria Airways" užsakomuoju reisu skridęs lėktuvas DC-9 prie Korsikos miesto Ajačo atsitrenkė į kalną. Visi 178 lėktuvu skridę žmonės žuvo.
1988 m. Benazir Bhuto (Benazir Bhutto) tapo pirmąja moterimi Pakistane, išrinkta vadovauti islamiškos valstybės vyriausybei.
1989 m. Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas tapo pirmuoju sovietų lyderiu, apsilankiusiu Vatikane.
1990 m. iš priešingų pusių tunelį po Lamanšo sąsiauriu statantys inžinieriai susitiko vidury kelio - taip pirmą kartą nuo ledynmečio iš Didžiosios Britanijos į žemyninę Europos dalį vėl tapo įmanoma nueiti pėsčiomis.
1991 m. Ukrainos rinkėjai per referendumą santykiu 9:1 balsavo už šalies nepriklausomybę nuo Rusijos.
1995 m. NATO ambasadoriai naujuoju organizacijos generaliniu sekretoriumi vienbalsiai išrinko Ispanijos užsienio reikalų ministrą Chavjerą Solaną (Javier Solana).
2000 m. Meksikos prezidento pareigas pradėjo eiti Visentė Foksas (Vicente Fox), sulaužęs daugiau kaip 70 metų trukusią vienos partijos vienvaldystę.
2001 m. po aštuonerių vedybinio gyvenimo su princu Naruhito metų Japonijos princesei Masako gimė mergaitė
2002 m. apie 50 žmonių žuvo per gaisrą sausakimšame Venesuelos sostinės Karakaso naktiniame bare.
2004 m. sulaukęs 93 metų mirė Nyderlandų princas Bernardas (Bernhard).
2009 m. įsigaliojo Lisabonos sutartis, kuria iš dalies keičiamos Romos ir Mastrichto sutartys ir optimizuojamas Europos Sąjungos veikimas.
2014 m. buvęs Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas (Donald Tusk) Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininko pareigose pakeitė Hermaną van Rompėjų (Herman Van Rompuy).
2016 m. tuometis Prancūzijos prezidentas Fransua Olandas (Francois Hollande) pareiškė, kad nesieks būti perrinktas antrajai kadencijai. Tai pirmas atvejis 1958 m. įkurtos Penktosios Prancūzijos respublikos istorijoje, kai pareigas einantis Prancūzijos prezidentas nesiekė būti perrinktas antrajai kadencijai.

Atgal