VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

08.10. Naujausios žinios

Premjeras: sutarę dėl regioninio SGD infrastruktūros paketo, visame regione turėsime mažesnes dujų kainas

Rytoj (penktadienį) Latvijos premjero kvietimu Baltijos valstybių vyriausybių vadovai vyks į Latvijos Inčukalno dujų saugyklą. Po šio apsilankymo bus siekiama galutinai sutarti dėl Baltijos regiono SGD infrastruktūros. Anksčiau Baltijos šalių ministrai pirmininkai taip pat lankėsi Estijos mieste Paldiskyje, kur planuojama statyti SGD terminalą, apžiūrėjo Klaipėdos SGD terminalą.

Vyriausybės vadovo S. Skvernelio teigimu, tai yra neatidėliotinas klausimas. Klaipėdos SGD terminalas, vidutinio dydžio SGD terminalas Estijoje ir Inčukalno dujų saugykla yra vienas kitą papildantys objektai, todėl sutarus būtų galima pretenduoti į Europos Sąjungos finansinę paramą šiam bendro intereso projektui įgyvendinti.

„Norime, kad mažėtų suskystintų gamtinių dujų kaina Lietuvos, Latvijos ir Estijos vartotojams. Matome galimybę vartotojams sumažinti dujų kainą 5–7 proc. nuo 2019 metų“, – teigia premjeras.

Apskaičiuota, kad dėl ankstesnio, nei planuota, Klaipėdos terminalo išpirkimo, pasinaudojant dalinio ES finansavimo galimybe, Lietuvos vartotojai galėtų sutaupyti mažiausiai 38 mln., Latvijos – 21 mln., Estijos – 9 mln. eurų per metus.

S. Skvernelis pažymi, kad kaip ir iki šiol Lietuva nesieks, kad Latvija ir Estija dalyvautų dengiant Klaipėdos terminalo išlaikymo ir išpirkimo sąnaudas. 

Premjero žodžiais, sutarus dėl regioninio SGD infrastruktūros paketo būtų dar labiau diversifikuotas aprūpinimas gamtinėmis dujomis, atsirastų papildomų komerciškai patrauklaus šių įmonių bendradarbiavimo galimybių, padidėtų suskystintų dujų konkurencingumas, palyginti su rusiškomis vamzdynu tiekiamomis dujomis.

Tai būtų naudinga ir Inčukalno dujų saugyklai – čia būtų saugoma daugiau suskystintų dujų. Šiomis dienomis į Latvijos Inčukalno dujų saugyklą pumpuojamas pirmasis istorijoje suskystintų gamtinių dujų krovinys (iš Nigerijos), skirtas saugoti. Rugpjūčio antroje pusėje planuojama iš JAV sulaukti pirmojo suskystintų dujų krovinio, kuris taip pat bus saugomas Latvijos požeminėje gamtinių dujų saugykloje.

Bus paminėtos 143-osios Prezidento Antano Smetonos gimimo metinės 

Šiandien, rugpjūčio 10 d., 12 val. kauniečiai, miesto svečiai bei įvairių organizacijų atstovai  rinksis Istorinės Prezidentūros kiemelyje Kaune paminės 143-ąsias Prezidento Antano Smetonos gimimo metines.

„Prisimindami asmenybes, kurios kūrė Lietuvos valstybę, turime savęs paklausti, kokiais darbais ir idėjomis  asmeniškai  prisidėjome prie Lietuvos valstybės pasitikėjimo  didinimo ir jos stiprinimo  šiuolaikinėje  visuomenėje?“ – sako vienas iš minėjimo rengėjų Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos valdybos pirmininko pavaduotojas, Lietuvos sąjūdžio Kauno tarybos pirmininkas dr. Raimundas Kaminskas ir  priemena A. J. Greimo žodžius: „O kam iš viso Lietuvoje buvo reikalingas Antanas Smetona? – Tam, kad visi, dar net iki šiol, galėtų jį neigti, ir kad jisai, savo pastovumu, galėtų teigti Lietuvos nepriklausomybę“.

Vilniuje vyko pirmosios dvišalės Lietuvos ir Ganos politinės konsultacijos

Užsienio reikalų ministerijoje trečiadienį surengtos pirmosios dvišalės Lietuvos ir Ganos politinės konsultacijos. 
Ganos Respublikos užsienio reikalų ir tarptautinio bendradarbiavimo ministerijos delegaciją priėmė užsienio reikalų viceministras Darius Skusevičius.
"Minėdami Lietuvos ir Ganos diplomatinių santykių užmezgimo 25-metį, siekiame stiprinti dvišalį bendradarbiavimą su viena stabiliausių demokratijų Vakarų Afrikoje. Tikimės, kad investicijų skatinimo ir apsaugos sutartis sudarys palankesnes sąlygas Lietuvos verslui ieškoti galimybių Ganoje", - sakė viceministras D. Skusevičius. 
Pirmųjų dvišalių politinių konsultacijų metu sutarta stiprinti dvišalius ryšius politikos, kultūros, švietimo, ekonomikos srityse, plėsti dvišalę teisinę bazę, kuri leistų aktyviau bendradarbiauti abiejų šalių verslui. Ganos delegacija, pasak Užsienio reikalų ministerijos pranešimo, ypač domėjosi Lietuvos galimybėmis biomasės energijos, trąšų gamybos, transporto, medienos apdorojimo, informacinių technologijų, aplinkosaugos srityse ir išreiškė pageidavimą surengti šių sričių atstovų verslo misiją į Ganą. 
Beveik 27 milijonus gyventojų turinti Gana yra viena stabiliausių demokratijų Afrikos žemyne. Diplomatiniai Lietuvos ir Ganos santykiai užmegzti 1992 metais. Lietuva kartu su Ganos taikdariais dalyvauja Jungtinių Tautų stabilizavimo misijoje Malyje (MINUSMA). Nuo 2015 m. Lietuvai Ganoje atstovauja Lietuvos garbės konsulas Arturas Roškovskis.

S. Skvernelis: naujų mokesčių nenumatoma

Premjeras Saulius Skvernelis pakartojo Vyriausybės poziciją, kad nauji mokesčiai artimiausiu metu neplanuojami, prioritetas teikiamas sureguliuoti jau esamą mokesčių aplinką. Savo ruožtu, kalbėdamas apie siūlomą lengvatinį PVM kai kuriems maisto produktams, Premjeras buvo linkęs akcentuoti gyventojų pajamų didinimo ir konkurencijos naudą. 
"Vyriausybė ir aš laikomės tos pozicijos, kad 2018 m. nebūtų jokių naujų mokesčių, o mes privalome šiandien susitvarkyti su tais mokesčių įstatymais, kurie yra ir galbūt neefektyviai veikia. Kalbėjimas apie būsimus mokesčius, papildomus mokesčius šiandien niekur nėra diskutuotas, Vyriausybė tokių klausimų nesvarstė ir Seimui neteiks", - trečiadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė S. Skvernelis, reaguodamas į viešojoje erdvėje išsakomus siūlymus dėl naujų mokesčių (pavyzdžiui, progresinių, automobilių ir kitų), įskaitant ir Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio svarstymus šia tema. 
Kaip žinoma, Ministrų kabinetas rugpjūčio 3 d. pristatė patobulintą mokesčių ir socialinės sistemos variantą, kuriame 2018 metais nenumatyti jokie nauji mokesčiai. 

Guamo gubernatorius ramiai reaguoja į Šiaurės Korėjos grasinimus

Guamo gubernatorius Edis Kalvas (Eddie Calvo) ramiai reagavo į Šiaurės Korėjos grasinimus smogti šiai neinkorporuotai JAV teritorijai Ramiajame vandenyne. Guamas pasiruošęs „visoms galimybėms", - pareiškė jis trečiadienį kalboje per televiziją. Sala esą glaudžiai bendradarbiauja su vyriausybe Vašingtone, „kad būtų garantuotas mūsų saugumas". Pasak gubernatoriaus, salai apsaugoti įrengti „keli gynybos lygiai", praneša agentūra AFP.
JAV ir Šiaurės Korėja prieš tai abipusiais grasinimais dar labiau paaštrino savo konfrontacinį kursą. JAV prezidentas Donalas Trampas (Donald Trump) pagrasino Pchenjanui „ugnimi ir įtūžiu", netiesiogiai - branduolinio ginklo panaudojimu. Šiaurės Korėja tada pagrasino pulti Guamą. Šioje saloje Ramiojo vandenyno vakaruose dislokuota 6 000 amerikiečių kareivių. Be strategiškai svarbios Anderseno karinių oro pajėgų bazės Guame įsikūrusi ir JAV karinio laivyno bazė. 

Užsienio ir lietuvių studentai tęsia darbus senosiose žydų kapinėse Kaune

25 jaunuoliai iš Vokietijos, Austrijos, Čekijos, Ukrainos ir Nyderlandų kartu su bendraminčiais lietuviais Kaune, Žaliakalnio senosiose žydų kapinėse, dokumentuoja tūkstančius kapaviečių. Jie tęsia miesto pradėtus darbus, kurių rezultatai padės identifikuoti, kas, kada ir kur šiose kapinėse palaidota.
2015-aisiais pasirašius bendradarbiavimo sutartį, Kaunas rengia bendras veiklas su viešąja įstaiga „Maceva". Ši ne pelno siekianti organizacija siekia išsaugoti Lietuvos žydų kapines, kaip neatsiejamą mūsų tautos istorijos bei kultūros dalį. Šią savaitę veiklą pradėjusi tarptautinė vasaros stovykla - jungtinis Kauno miesto bei viešosios įstaigos „Maceva" projektas, prie kurio prisijungė ir Vytauto Didžiojo universiteto akademinis jaunimas. Tikimasi, kad per artimiausias dvi savaites savanoriai užbaigs ir patikslins pernai pradėtą Žaliakalnio senųjų žydų kapinių fotofiksaciją.
Tai jau trečioji organizacijos „Maceva" rengiama tarptautinė vasaros stovykla Lietuvoje. Pagrindinis jos partneris - vokiečių organizacija „Action Reconciliation Service for Peace", pakvietusi jungtis prie jos koordinuojamo projekto.
„Viešnagė Lietuvoje bus visokeriopai įdomi. Dirbdami čia, mes tuo pačiu pažinsime tautą, kuri atlaikė represinius režimus. Lietuva yra išskirtinė, nes patyrė dvigubą išbandymą - nacių ir sovietų okupaciją. Tokia patirtis labai naudinga šiandieninės globalios Europos kontekste (...)", - kalbėjo svečių iš Vokietijos atstovas Marius Harnišgeris (Marius Harnischfeger).
Tokios stovyklos rengiamos ne tik Lietuvoje, bet ir Graikijoje, Italijoje, Vengrijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje. Svečių iš Vokietijos nuveikti darbai lapkričio mėnesį bus pristatyti tarptautinėje konferencijoje Berlyne.
Kauno miesto savivaldybė, anot jos atstovo Tomo Jarusevičiaus, 2016 metais inicijavo Žaliakalnio senųjų žydų kapinių sutvarkymo projektą. Kapinėse suremontuota tvora, įrengti automatiniai vartai, aplink visą perimetrą įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, nuolat pjaunama žolė, naikinami atželiantys krūmynai, tikslinamos masinių kapaviečių vietos.
„Dar visai neseniai šios kapinės buvo tapusios susibūrimo vieta piktų kėslų turintiems asmenims, tačiau jau kurį laiką stengiamasi jas atgaivinti, sutvarkyti ir parodyti plačiajai visuomenei, kaip tikrą amžinojo poilsio vietą. Nemažai darbų jau atlikta, bet dar daug jų laukia, tad jūsų dalyvavimas bei noras prie to prisidėti mums yra labai reikšmingas ir sveikintinas. Esame dėkingi, jog šias dvi savaites praleisite būtent Kaune su tokia prasminga misija", - susitikęs su svečiais kalbėjo Kauno miesto tarybos narys prof. Jonas Audėjaitis..
8 hektarų ploto Kauno Žaliakalnio žydų senųjų kapinių kompleksas laikomas vienu didžiausių mieste. Istorinės kapinės įsteigtos 1861 metais ir uždarytos 1952 metais. Tai - į Kultūros vertybių registrą įtrauktas bei valstybės saugomas Lietuvos kultūros paveldas. Žinoma, kad kapinėse palaidota daug garsių politikų, mokslininkų, religinių lyderių ir kultūros veikėjų. Tikimasi, kad po sėkmingai atliktos dokumentacijos bus atrasta kur kas daugiau istorinių asmenybių kapų.

Už JAV lėšas modernizuojami Lietuvos kariuomenės infrastruktūra ir poligonai, darbus vykdyti kviečiamos ir Lietuvos įmonės

Lietuvos kariuomenės Pabradės ir Gaižiūnų poligonuose, Mumaičių karinėje teritorijoje ir Karinių oro pajėgų  Aviacijos bazėje Šiauliuose įsibėgėja juose esančios  karinės infrastruktūros modernizacija ir rekonstrukcija. Per 2017 metus  čia planuojama įrengti apie 50 įvairios paskirties infrastruktūros objektų.  2016 m. liepos  mėn. pradėtų objektų dalis jau yra baigti, kituose pradedami ar jau  intensyviai vyksta darbai, kuriuos vykdant kviečiamos  aktyviai dalyvauti ir Lietuvos įmonės.  

 „Sparčiai  plečiantis Lietuvos kariuomenės struktūroms ir į Lietuvą atvykstant vis daugiau sąjungininkų karių, poligonų plėtra ir jų modernizavimas yra viena iš  prioritetinių mūsų  veiklos sričių,“  –  teigia  krašto apsaugos  viceministras Giedrimas Jeglinskas. 

Lietuvos kariuomenės karinių poligonų ir karinio mokymo teritorijų plėtros projekto vadovas  majoras Dainius Misiūnas sako, kad Pabradės poligone  jau beveik baigiama įrengti amunicijos saugyklas, ketinama įrengti  vikšrinių ir ratinių transporto priemonių, aviacijos šaudyklas, technikos parkus, transporto plovyklas, remonto garažus, saugyklas taikinių pakėlėjams,  kt. objektus. Gaižiūnuose bus įrengtos įvairios šaudyklos,  sandėliavimo pastatai, šaudyklų aptarnavimo infrastruktūra.  Mumaičių karinėje teritorijoje tiesiamas vidaus kelių tinklas, įrengiamos inžinerinės sistemos, transporto saugojimo ir remonto centro  vidaus infrastruktūra.  Aviacijos bazėje  atliekama lėktuvų riedėjimo tako rekonstrukcija, rekonstruojamos aikštės prie orlaivių angarų, kt.    

Darbai objektuose, kuriuos organizuoja Krašto apsaugos ministerija kartu  su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis,  yra atliekami už JAV  Europos saugumo užtikrinimo iniciatyvos (angl. European Reassurance Initiative, ERI) projektams skirtas lėšas pagal 2014 m. pasirašytą Lietuvos ir JAV susitarimą.  Pagal šią iniciatyvą Lietuvos kariuomenės infrastruktūros plėtrai 2017–2019 m. yra numatyta skirti per 37 mln. eurų.

Mokytojai galės greičiau atpažinti smurtą patyrusius vaikus

Mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai gali greičiausiai pastebėti skriaudžiamą vaiką ir jam padėti. Kaip mokytojui ar bet kuriam kitam mokyklos darbuotojui, ikimokyklinio ugdymo įstaigos auklėtojui iš vaiko elgesio, kitų požymių atpažinti fizinį psichologinį, seksualinį smurtą, nepriežiūrą, kaip reaguoti įtarus smurto atvejį aprašyta Švietimo ir mokslo ministerijos kartu su Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centru parengtose rekomendacijose dėl smurto artimoje aplinkoje atpažinimo kriterijų ir veiksmų.

Siekdamas, kad rekomendacijose pateikiami smurto artimoje aplinkoje atpažinimo kriterijai ir pagalbos vaikui būdai mokyklose būtų taikomi veiksmingiau, Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras, Švietimo ir mokslo ministerijos užsakymu, šiemet organizuos seminarus mokyklų vaiko gerovės komisijų nariams

Lietuvos istorijos akcentai

Lietuva rugpjūčio 10-ąją:
1756 m. Jankaičiuose, Radviliškio rajone, gimė Laurynas Bortkevičius, mokytojas, vienuolis domininkonas, religinių leidinių autorius. Mirė 1823 m.
1874 m. Užulėnyje, Taujėnų valsčiuje, gimė publicistas, vertėjas, pirmasis Lietuvos Prezidentas Antanas Smetona. Mirė 1944 m. Klivlende (JAV).
1921 m. Juodbūdyje, Veiverių valsčiuje, gimė vienas pagrindinių pasipriešinimo antrajai sovietinei okupacijai vadų Juozas Lukša-Daumantas. Žuvo 1951 m. 
1990 m. Maskvoje vyko Lietuvos ir TSRS komisijos narių pasirengimo deryboms tarp Lietuvos Respublikos ir TSRS susitikimas.
2000 m. įsteigtas Užsienio lietuvių rėmimo centras, kurio tikslas - teikti finansinę paramą užsienyje gyvenantiems bei Lietuvos aukštosiose mokyklose norintiems studijuoti tautiečiams.
2001 m. JAV verslininkas Juozas Kazickas Trakų istorijos muziejui padovanojo dvidešimt eksponatų - egzotiškų savo medžioklės trofėjų.
2003 m. Vilniuje prasidėjo 13-asis Europos karšto oro balionų čempionatas, kuriame dalyvavo 68 pilotai iš 24 šalių.
2008 m. Palangoje palaidotas grafas Alfredas Tiškevičius. Eidamas 95-uosius metus grafas Alfredas Tiškevičius mirė Varšuvoje liepos 10 d.
2009 m. beveik 5 km aukščio Tian Šanio viršukalnei suteiktas Lietuvos tūkstantmečio vardas. 
2010 m. eidamas 52-uosius metus JAV mirė žymus lietuvių kompozitorius Gintautas Abarius.
2012 m. boksininkas Evaldas Petrauskas Londono olimpinėse žaidynėse iškovojo bronzos medalį.

CNN: JAV ambasados Kuboje darbuotojai patyrė "akustinę ataką"

 Keli JAV ambasados Kuboje darbuotojai patyrė kažkokių akustinių prietaisų poveikį, dėl to jiems kilo rimtų sveikatos problemų, pranešė trečiadienį televizijos kanalas CNN.

Pasak jo šaltinių Valstybės departamente, mažiausiai du diplomatinės misijos darbuotojai turėjo grįžti į JAV gydytis. Neatmetama, kad jie apkurs. CNN vadina šį incidentą "akustine ataka". Ką konkrečiai amerikiečiai laiko atsakingais už ją, nepatikslinama.

Kaip teigia televizijos kanalas, šiems ambasados darbuotojams nuo 2016 metų pabaigos ėmė reikštis simptomai, panašūs į tuos, kurie būna smegenų sukrėtimo atveju. Valstybės departamentas kelis mėnesius ragino Kubos valdžią atkreipti dėmesį į šią situaciją ir nusiuntė į Havaną gydytoją, bet jis neįstengė nustatyti negalavimo priežasčių.

"Tai gali būti gana rimta, - cituoja CNN vieną iš šaltinių. - Mes bendradarbiavome su kubiečiais, kad išsiaiškintume, kas vyksta. Jie tikina nežiną, bet visa tai verčia būgštauti ir nerimauti". Į tyrimą jau įsijungė FTB.

JAV ir Kuba normalizavo savo santykius 2015 metų vasarą.

Vokietija ragina Šiaurės Korėją ir JAV elgtis santūriai, Kiniją ir Rusiją - suvaldyti Šiaurės Korėją

Šiaurės Korėjai pagrasinus smogti JAV bazei Guame, Vokietija trečiadienį paragino Kiniją ir Rusiją suvaldyti Šiaurės Korėją, rašo "Reuters".
"Vokietijos vyriausybės tikslas - išvengti tolesnės karinės eskalacijos ir taikiai išspręsti konfliktą šiaurinėje Ramiojo vandenyno dalyje. Kinijai ir Rusijai tenka ypatinga atsakomybė daryti viską, ką jos gali, kad atkalbėtų Šiaurės Korėją nuo ėjimo eskalacijos keliu", - sakė Vokietijos vyriausybės atstovė Ulrikė Demer (Ulrike Demmer).
Tuo tarpu JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) pažadėjo, kad JAV atsakys "ugnimi ir įniršiu", jeigu Pchenjano veiksmai kels grėsmę Amerikai.

Japonijoje paminėtos 72-osios metinės, kai ant Nagasakio buvo numesta atominė bomba

Tvyrant įtampai dėl Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų ir balistinių raketų programos bei JAV ir Šiaurės Korėjai svaidantis grasinimais, Japonija mini 72-ąsias metines, kai ant Nagasakio buvo numesta atominė bomba, informuoja "Euronews".
Šimtai žmonių, tarp jų ir Japonijos ministras pirmininkas Šindzas Abė (Shinzo Abe), dalyvavo mieste vykusiuose minėjimo renginiuose.
"Čia, Nagasakyje, mieste, kuris ir toliau meldžiasi dėl amžinos taikos, patvirtinu savo įsipareigojimą realizuoti pasaulį be branduolinių ginklų. Tuo pačiu metu reiškiu užuojautą tiems, kurie dėl atominės bombos neteko gyvybės, ir meldžiu dvasios ramybės aukų artimiesiems, šios ceremonijos dalyviams ir visiems Nagasakio piliečiams", - kalbėjo Japonijos premjeras.
Bombardavus Nagasakį, žuvo daugiau kaip 70 tūkst. žmonių. Ant Nagasakio atominė bomba numesta praėjus trims dienoms po Hirošimos bombardavimo, pareikalavusio 140 tūkst. žmonių gyvybių. Hirošima tapo pirmosios atominės bombos susprogdinimo vieta.

Lenkijos prezidentas blokavo naujų generolų paskyrimą

Lenkijos prezidentas Andžejus Duda (Andrzej Duda) blokavo naujų kariuomenės generolų paskyrimą, taip antrą kartą pasipriešindamas valdančiajai Teisės ir teisingumo partijai (PiS), praneša agentūra „Reuters".
Tokio savo sprendimo priežastimi rinkimuose PiS remtas A. Duda nurodė problemas dėl vyriausybės pasiūlytos naujos vadovavimo ginkluotosioms pajėgoms sistemos, kuri yra planuojamos karinės reformos dalis.
A. Duda per trumpą laiką jau dukart blokavo vyriausybės sprendimus. Prieš tai jis vetavo dalį teisėsaugos reformos.

Kataras sušvelnino įvažiavimo taisykles 80 šalių piliečiams

Kaimyninių arabų šalių izoliuotas Kataras nusprendė sušvelninti vizų režimą 80 valstybių piliečiams. „Kataras dabar tapo atviriausia regiono šalis", - trečiadienį pareiškė Kataro turizmo departamento vadovas Hasanas al Ibrahimas (Hassan al-Ibrahim), kurį cituoja agentūra dpa.
Remiantis naujomis taisyklėmis, 33 šalių, pirmiausiai Europos ir Turkijos, piliečiai, galės 90-iai dienų atvykti į Katarą be vizų. Kitų 47 šalių, tarp jų - JAV, Didžiosios Britanijos ir Japonijos, piliečiai 30-iai dienų gaus nemokamas vizas, kurią galės pratęsti.
Kataras šiuo metu yra izoliuotas savo kaimyninių valstybių. Birželį Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Bahreinas ir Egiptas nutraukė santykius su Kataru ir taip pat uždarė sienas. Šios šalys kaltina Katarą remiant terorizmą. Šis tai neigia.

Europos Komisija įspėja dėl naujos pabėgėlių bangos Viduržemio jūros maršrutu

Europos Sąjungos (ES) vidaus reikalų komisaras Dimitris Avramopulas (Dimitris Avramopoulos) perspėja Italiją dėl naujos pabėgėlių ir migrantų bangos Viduržemio jūros maršrutu. „Atvykimų skaičius nuo liepos sumažėjo, ir tai yra gera žinia. Tačiau dar ne metas daryti išvadas. Daug žmonių dar laukia, kada galės išvykti. Ir labai tikėtina, kad netrukus kils nauja atvykimų banga", - sakė komisaras.
JT pabėgėlių organizacijos (UNHCR) prižiūrimų „karštųjų taškų" (Hotspots) įrengimas Libijoje šiuo metu esą neįmanomas. „Mes turime koordinuoti jau esamus pabėgėlių centrus vietoje", - kalbėjo D. Avramopulas interviu Italijos dienraščiui „La Stampa". Pasak jo, svarbu skatinti dialogą su Libija.
Europa turi remti bendradarbiavimą su Libija ir migrantų kilmės šalimis Afrikoje. „Kontaktai su Egiptu ir Alžyru yra produktyvūs. Šios šalys įrodė esančios pasirengusios bendradarbiauti. Daug žmonių nori į Europą. Tik kolektyvinis bendradarbiavimas gali sustabdyti šį pabėgėlių srautą", - teigė ES komisaras.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi pasaulio istorijoje rugpjūčio 10-osios įvykiai:
955 m. Vokietijos karalius Otonas I (Otto I) Lechfeldo mūšyje sumušė vengrus ir taip užkirto kelią jų invazijai į Vidurio Europą.
1557 m. Prancūzijos armija, Sen Kventino mūšyje pamėginusi sustabdyti Ispanijos armiją, neteko 14 tūkst. kareivių. Ispanų nuostoliai čia sudarė vos 50 kareivių.
1627 m. Prancūzijos kardinolas Rišeljė (Richelieu), pasitelkęs karaliaus armiją, pradėjo hugenotų tvirtovės La Rošelės apsiaustį. Tvirtovė buvo paimta tik po 14 mėnesių.
1675 m. Didžiosios Britanijos karalius Čarlzas II (Charles II) Grinviče į pietus nuo Londono padėjo kertinį akmenį Karališkajai observatorijai, turėjusiai gausinti žinias apie žvaigždžių vietą ir taip prisidėti prie patikimesnės navigacijos. Pirmuoju karališkuoju astronomu tapo Džonas Flemstedas (John Flamsteed).
1759 m. mirė Ispanijos karalius nuo 1746 metų Ferdinandas VI. Jo valdymo metais Ispanija stengėsi išsaugoti neutralumą per konfliktus Europoje.
1792 m. suimtas Prancūzijos karalius Liudvikas XVI ir šalyje panaikinta monarchija.
1810 m. gimė pirmasis vieningos Italijos valstybės ministras pirmininkas Kamilas Bensas (Camillo Benso), šias pareigas pradėjęs eiti 1860 metais.
1846 m. Vašingtone už britų mokslininko Džeimso Smitsono (James Smithson) testamentu paliktus pinigus įkurtas Smitsono mokslinio tyrimo centras (Smithsonian Institution).
1865 m. gimė rusų simfoninės muzikos kūrėjas Aleksandras Glazunovas.
1874 m. gimė JAV valstybės veikėjas ir 31-asis prezidentas 1929-1933 metais Herbertas Huveris (Herbert Hoover).
1885 m. JAV Baltimorės mieste pradėjo veikti pirmasis komercinis elektra varomas tramvajus.
1913 m. Bulgarijai - iš vienos pusės - ir Graikijai, Serbijai, Juodkalnijai bei Rumunijai - iš kitos - pasirašius Bukarešto sutartį, baigėsi antrasis Balkanų karas.
1960 m. gimė ispanų kino aktorius ir dainininkas Antonijus Banderasas (Antonio Banderas). Jis žinomas iš filmų "Žudikai", "Evita", "Interviu su vampyru", "Filadelfija", "Zoro kaukė", "Mariačio trilogija". Tai pirmasis ispanų aktorius, nominuotas "Auksiniam gaubliui" ir "Emmy" apdovanojimui
1964 m. popiežius Paulius VI išleido pirmąją encikliką "Ecclesiam Suam", kurioje pareiškė esąs pasirengęs tarpininkauti sprendžiant tarptautinius konfliktus.
1966 m. iš Kenedžio kyšulio paleistas kosminis aparatas "Orbiter 1", kuris pirmasis perdavė galimo nusileidimo vietos Mėnulyje nuotraukas. Tų pačių metų spalio 29 dieną jis sudužo nuošalioje Mėnulio vietoje.
1994 m. feministė autorė Taslima Nasrin (Taslima Nasrin), kuriai Bangladeše už tariamą islamo įžeidimą grėsė mirties bausmė, atvyko į Švediją.
1994 m. Britų karinės pajėgos išvyko iš Honkongo.
1995 m. buvusiems kariškiams Timočiui Makvėjui (Timothy McVeigh) ir Teriui Nikolsui (Terry Nichols) pateikti kaltinimai Oklahomos miesto federalinio pastato susprogdinimu. Per sprogimą balandžio 19 dieną čia žuvo 168 žmonės.
1999 m. islamistų kovotojai paskelbė Rusijos Dagestano Respubliką nepriklausoma valstybe ir paragino pradėti šventą išsivadavimo karą.
2000 m. Lenkijos teismas nusprendė, kad prezidentas Aleksandras Kvasnevskis (Aleksander Kwasniewski) komunistų valdymo laikais nebuvo slaptosios policijos informatorius. 
2001 m. apie 250 žmonių žuvo Angoloje, UNITA organizacijos maištininkams užpuolus keleivinį traukinį. Tai - vienas kruviniausių pilietinio karo šioje Afrikos šalyje momentų.
2003 m. įvyko pirmosios "kosminės vestuvės" - Tarptautinės kosminės stoties vadas Jurijus Malenčenka buvo kosmose, o jo nuotaka Jekaterina Dmitrijeva - Žemėje.
2004 m. Libija sutiko kompensuoti nuostolius, kuriuos 1986 metais patyrė susprogdinto Vakarų Berlyne naktinio klubo savininkai ir lankytojai. Anuomet, sprogus bombai, diskotekoje "La Belle" žuvo du JAV kariai ir turkė, sužeistų buvo daugiau kaip 200. Šio teroro akto kaltė teko Libijos slaptajai tarnybai, nuteisti keturi žmonės, vienas jų - buvęs Libijos diplomatas.
2011 m. Didžiosios Britanijos miestuose Mančesteryje, Birmingeme, Liverpulyje ir Notingeme ketvirtą naktį iš eilės tęsėsi riaušės. Riaušininkai plėšė parduotuves, niokojo ir padeginėjo pastatus.
2014 m. Teherano Mehrabado oro uoste sudužus lėktuvui, žuvo 39 žmonės

Italijos kariuomenės vado vizitas Vilniuje vėl sutvirtino šalių bendradarbiavimą

Saugumo situacija Europos Pietuose ir Rytuose, priešakinių NATO pajėgų buvimas regione, NATO ir ES bendradarbiavimas, kova su terorizmu aptarti trečiadienį Vilniuje su darbo vizitu besilankančio Italijos kariuomenės vado - Generalinio gynybos štabo viršininko generolo Klaudijaus Graciano (Claudio Graziano) susitikimuose su krašto apsaugos ministru Raimundu Karobliu, Lietuvos kariuomenės vadu generolu leitenantu Jonu Vytautu Žuku ir užsienio reikalų viceministru Dariumi Skusevičiumi.
Susitikime su Italijos kariuomenės vadu krašto apsaugos ministras R. Karoblis akcentavo bendrą Italijos ir Lietuvos požiūrį ir jo svarbą.
"Labai vertiname kompleksinį Italijos požiūrį į saugumą ir Italijos pajėgų dalyvavimą NATO priešakinių pajėgų iniciatyvoje regione, dalyvavimą NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse ir visapusį indėlį užtikrinant saugumą Aljanso Rytuose", - sakė ministras. 
Susitikime su Lietuvos kariuomenės vadu gen. ltn. J. V. Žuku generolas K. Gracianas patikino, kad Italija supranta saugumo situaciją mūsų regione, todėl ir toliau skirs pajėgumus priešakinėms NATO pajėgoms (Latvijoje) bei NATO oro policijos misijai Baltijos šalyse. Be to, kariuomenių vadai kalbėjosi apie bendradarbiavimo perspektyvas kovoje su ISIS.
Šiuo metu NATO operacijoje "Tvirta parama" (angl. Resolute Support Mission, RSM) Afganistane kartu su Italijos kariais Vakarų vadavietėje Herate tarnauja 5 Lietuvos kariai. Iš viso šioje tarptautinėje operacijoje Afganistane šiuo metu tarnauja apie 20 Lietuvos karių.
Lietuvos ir Italijos kariuomenės įvairiomis formomis ir apimtimis bendradarbiauja jau daugiau nei 17 metų.

Vartotojų kainos Latvijoje liepą smuko 0,7 proc.

Šių metų liepą, palyginti su birželiu, vartotojų kainos Latvijoje sumažėjo 0,7 proc., o metinė infliacija sudarė 2,6 proc., skelbia db.lv, remdamasis šalies Centrinės statistikos valdybos duomenimis. 
Per pastaruosius dvylika mėnesių vidutinis vartojimo kainų lygis, palyginti su ankstesniais dvylika mėnesių, liepą pakilo 2,2 proc. 
Per mėnesį prekių kainos sumažėjo 1,2 proc., o paslaugos pabrango 0,4 proc.; per metus kainos atitinkamai padidėjo 2,6 ir 2,9 proc.
Daugiausia įtakos mėnesiniam kainų pokyčiui turėjo atpigę drabužiai (12,6 proc.) ir avalynė (9,4 proc.), sumažėjusios paslaugų ir prekių, susijusių su transportu, kainos (1 proc.), atpigę maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai (0,1 proc.) ir pabrangę alkoholiniai gėrimai ir tabako gaminiai (0,5 proc.), pakilusios prekių ir paslaugų, susijusių su būstu, kainos (0,2 proc.).

Lietuviai pasisako už viešojo ir privataus sektorių partnerystę sveikatos apsaugos srityje

Kas trečias Lietuvos gyventojas įsitikinęs, kad viešojo ir privataus sektorių partnerystę pirmiausia reikėtų taikyti sveikatos apsaugos srityje, rodo rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai" atlikta apklausa.
Apklausos duomenimis, lietuviai pasisako už platesnį viešojo ir privataus sektorių partnerystės (PPP) modelio taikymą ir net 33 proc. šalies gyventojų mano, kad pirmiausia toks modelis turėtų būti naudojamas sveikatos apsaugos srityje. 
PPP - ilgalaike sutartimi grįstas bendradarbiavimas, kurio metu verslui suteikiama galimybė atlikti funkcijas, kurios tradiciškai priskiriamos viešajam sektoriui.
„Kai viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektai prisideda prie pacientų eilių sumažinimo ir padeda regionuose išlaikyti kompetentingus medikus, tai - teigiama kryptis. Juk savivaldybėms svarbiausia, kad visi šalies gyventojai gautų vienodai prieinamas ir kokybiškas sveikatos paslaugas", - teigia Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė.
PPP modelio taikymą sveikatos apsaugos srityje palankiausiai vertina šiek tiek jaunesnio amžiaus, didesnes nei vidutines pajamas gaunantys asmenys. Tokią nuomonę išreiškė 59 proc. 18-29 metų amžiaus respondentai, 62 proc. 30-49 m., tarp penkiasdešimtmečių ir vyresnių šis rodiklis mažesnis - 53 proc. 
PPP partnerystei sveikatos apsaugos srityje pritaria net 75 proc. gaunančiųjų mėnesines 900 eurų ir didesnes šeimos pajamas. Palankiai žiūri ir 60 proc. gaunančiųjų 551-900 eurų pajamas. Tuo tarpu gaunantieji mažesnes (iki 550 eurų) pajamas į PPP žvelgia skeptiškiau. Pritarimas šioje grupėje siekia 44 proc.
Už PPP modelį sveikatos apsaugos srityje labiau pasisako didmiesčiuose gyvenantys respondentai. Net 62 proc. iš jų teigia norį, kad viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimo pavyzdžių medicinos srityje daugėtų. Tokios pačios pozicijos laikosi ir 54 proc. kaimo gyventojų. Palankiai į PPP modelį žiūri ir gyvenantys miestuose (53 proc.).
Nepritariančių, kad PPP modelį geriausia taikyti sveikatos apsaugos srityje buvo tik 18 proc.

Atgal