VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Kultūra

03 06. Nesvyžiaus muziejaus fondai turtėja retų knygų

Kostas Dumčius

Šių metų Baltarusijos kultūros sostinės - Nesvyžiaus muziejaus fondai pasipildė dviem retais senoviniais leidiniais. Muziejus džiaugiasi iš privačių kolekcininkų įsigytomis Radvilų laikus menančiomis XVIII a. knygomis.

 Vienos iš knygų - "Jetkiewicz Teofil. Aquila Grandis Magnarum Alarum" kitoje titulinio lapo pusėje yra medžio raižinys (ksilografija) su atvaizduotu Radvilų giminės herbo skydu. Ji išspausdina bazilijonų leidykloje Supraslyje 1730 m. Leidinyje publikuojami dokumentai apie tais pačiais metais popiežiaus karūnomis vainikuotą Žirovičių Dievo Motinos stebuklingąjį paveikslą, spausdinami pamokslai, pasakojimai apie įvykusius stebuklus ir paveikslo istoriją.

 Antroji knyga "Pruszcz, Piotr Jacek (Hiacynt). Forteca monarchow" išleista Krokuvos akademijos leidykloje 1737 metais. Knygoje spausdinami lenkų valdovų gyvenimo aprašymai, taip pat šventųjų gyvenimai. Leidinys iliustruotas 50 medžio graviūrų - tai valdovų portretai, jų kelionių ir svarbių gyvenimo įvykių vaizdai.

 Pasak Nesvyžiaus muziejaus fondų vyriausiosios saugotojos Alos Kurilo, šios knygos įsigytos iš privačių kolekcininkų ir bus eksponuojamos Nesvyžiaus pilyje. Muziejaus fonduose jau yra keletas retų leidinių, taip pat ir iš garsiosios Radvilų bibliotekos. Ši biblioteka iš dalies funkcionavo kaip Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybinis knygų rinkinys, o Antrojo pasaulinio karo metais buvo išvežta į užsienį.

 Tarp kelių tūkstančių vertybių Nesvyžiaus muziejaus fonduose saugomos ne tik retos senovinės knygos, bet ir XVIII a. taurės, stiklo indai, Slucko juostos, graviūros ir kt.

 Beveik du dešimtmečius atkuriamą Nesvyžiaus pilies kompleksą, saugomą UNESCO, sudaro buvęs jėzuitų vienuolynas, pilies vartų bokštai, XVI-XIX a. rūmų ir parko ansamblis, buvęs benediktinių vienuolyno kompleksas, kiti pastatai.

 2012 m. Nesvyžius paskelbtas Baltarusijos kultūros sostine. Čia šįmet numatoma daug renginių, planuojama surengti UNESCO seminarą apie pasaulio paveldo objektų išsaugojimą ir panaudojimą.

Atgal