VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Kultūra

06.09. Lietuva aktyviai ruošiasi dalyvauti pasaulinėje parodoje „EXPO 2020“, kuri vyks Dubajuje

 Vytautas Žeimantas

Konkursą laimėjo kauniečiai

Iki pasaulinės parodos „EXPO 2020“ atidarymo likus lygiai 500 dienų, Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje visuomenei buvo pristatytas Lietuvos paviljono Dubajuje projekto konkursą laimėjęs pasiūlymas.

Romas Jankauskas (dešinėje) su konkurse laimėjusiais kauniečiais architektais. Vytauto Žeimanto nuotr.

Lietuvos paviljono pasaulinėje parodoje  „EXPO 2020“  generalinis komisaras Romas Jankauskas prieš paskelbdamas konkurso nugalėtojus pasakė, kad šiam Aplinkos ministerijos surengtam konkursui buvo pateikta 12 projektų.  

Projektai stebino savo idėjomis ir kūrybiškumu: nuo lietuviško gelžbetonio iki vietinio smėlio, nuo ledo šalies iki lietaus širdies, nuo jūrinių konteinerių iki paviljono kaip serverio – tai tik keletas pagrindinių idėjų, kurios buvo perteiktos paviljonų projektuose.

Darbai buvo vertinti viešai ir nežinant jų autorių. Buvo surengtas internetinis balsavimas portalo „Delfi“ svetainėje Grynas.lt. Maketai buvo demonstruoti tarptautinėje statybų parodoje „Resta“. Įvyko ir viešas jų svarstymas Lietuvos architektų sąjungoje.

Be konkursą organizavusios Aplinkos ministerijos ir jai talkinančių Ekonomikos ir inovacijų ir Energetikos ministerijų atstovų, į vertinimo komisiją buvo pakviesti žinomi architektai Audrius Ambrasas, Gintautas Blažiūnas, Vaidotas Kuliešius, Edgaras Neniškis, Architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė, visuomenės atstovai – verslininkas Vladas Lašas, rašytojas Justinas Žilinskas, kiti.

Ilgametis Lietuvos paviljonų pasaulinėse parodose generalinis komisaras Romas Jankauskas pristato konkurso rezultatus

Konkurse laimėjo MB „Baukas“ projektas „Openarium“

Renginio akimirka

Konkursą, įvertinus specialistų ir visuomenės nuomonę, laimėjo kauniečiai - MB „Baukas“ projektas „Openarium“, kurio autoriai yra architektai Edita Bružikaitė, Mantas Čekaitis, Mindaugas Bučas ir kt. Jie trečią kartą dalyvauja EXPO organizuojamuose konkursuose. Kauniečių projektas akcentuoja labai savitas, tik Lietuvai būdingas langines, kurios yra ne tik lietuviška vertybė, bet kartu sukuria laisvės ir atvirumo pojūtį. Projekto autoriai, pristatydami paviljoną, pabrėžė, kad jame dominuojanti mediena ne tik labai atitinka parodos temą, bet pabrėžia Lietuvos veidą ir identitetą.

Antroji vieta atiteko projektui „Atviras paviljonas“ (autoriai – Giedrius Mamavičius, Gabrielė Ubarevičiūtė, Aidas Čergelis ir UAB „Siena“), trečioji vieta – MB „Dukart jot“ „Manifestui“.

Konkurso prizininkai, pasak Romo Jankausko, gaus pinigines premijas, o su nugalėtoju bus sudaryta sutartis techniniam projektui parengti ir jo vykdymui prižiūrėti.

Pasaulinių parodų organizatorius Romas Jankauskas

Mus, žurnalistus, džiugina, kad būtent žurnalistas, Lietuvos žurnalistų sąjungos narys Romas Jankauskas jau daugelį metų sėkmingai ruošia Lietuvos pasirodymus pasaulinėse „EXPO“ parodose.

Kolega Romas gimė Kaune. 1980 m. aukso medaliu baigė Kauno 36-ąją vidurinę mokyklą. 1980–1983 m. studijavo žurnalistiką Vilniaus universitete, 1983–1985 m. tęsė žurnalistikos studijas Maskvos M. Lomonosovo universitete, kurį baigė įgydamas televizijos žurnalisto specialybę. Stažavosi JAV, Danijoje, Didžiojoje Britanijoje.

Daug metų (1985– 2001) dirbo įvairiose pareigose Lietuvos televizijoje. 1999–2001 m. buvo LRT Televizijos direktorius. Jis ne tik vedė laidas, tapo populiariu žurnalistu, bet ir dalyvavo Europos transliuotojų sąjungos (EBU) TV komiteto veikloje, atstovavo Lietuvai Europos dokumentikos tinkle (EDN), koordinavo LRT dalyvavimą Europos Regioninių televizijų asociacijos CIRCOM Regional veikloje, įvairiuose Baltijos žiniasklaidos centro (BMC), „TVE International“ ir kituose tarptautinių organizacijų projektuose.

Pradėjęs dirbti Aplinkos ministerijoje, šalia visuomenės informavimo ir viešųjų ryšių, pradėjo aktyviai domėtis ir pasaulinių parodų rengimu. Nuo 2005 m. iki šiol R. Jankauskas yra Lietuvos paviljonų pasaulinėse parodose generalinis komisaras. Dubajus bus jau septinta pasaulinė paroda, kuriai Lietuvos paviljoną rengia R. Jankauskas.

Pirmą kartą tolimais 1900 metais

Džiugu, kad duotas pasaulinių parodų startas Paryžiuje 1855 m. ir Londone 1871 m. sėkmingai tęsiamas jau per 160 metų. Lietuvai tai keturioliktoji pasaulinė paroda. Pirmą kartą Lietuvos vardas nuskambėjo Paryžiuje 1900 metais, kai mūsų valstybės jau nebuvo jokiame politiniame žemėlapyje. Ekspoziciją parodoje surengė JAV lietuviai A. Kaupas, J. Žilinskas, A. Burba, A. Milukas ir kiti. Jie 1893 m. įkūrė L. Ivinskio Lietuvių Europos-Amerikos draugiją, kuri, norėdama atkreipti pasaulio dėmesį į okupuotą ir seną bei garbingą istoriją turinčią lietuvių tautą, nutarė pasaulinėje Paryžiaus parodoje įkurti atskirą lietuvių skyrių. Ekspozicijoje buvo pabrėžiamas ir caro valdžios vykdomo lietuviškos spaudos draudimo nežmoniškumas, demonstruojamos lietuviško knygos, išleistos Prūsijoje ir JAV.

Kaip laisva valstybė Lietuva turėjo savo ekspozicijas Paryžiaus (1937) ir  Niujorko (1939)  pasaulinėse parodose. Iš pastarosios eksponatų jau nespėta sugrąžinti  namo, nes į Lietuvą įžengė sovietų okupantai.

Atkūrus nepriklausomybę, Lietuva vėl panoro demonstruoti savo pasiekimus. Ji dalyvavo Sevilijos (Ispanija, 1992), Taejono (P.Korėja, 1993), Lisabonos (Portugalija, 1998), Hanoverio (Vokietija, 2000), Aiči (Japonija, 2005), Saragosos (Ispanija, 2008), Šanchajaus (Kinija, 2010),  Yeosu (P. Korėja, 2012), Milano (Italija, 2015) ir Astanos (Kazachstanas, 2017)  pasaulinėse parodose.

Dubajuje dalyvaus per 180 valstybių

Lietuvos paviljonas Dubajuje bus statomas 15,5 aro sklype, vadinamojoje darnaus vystymosi zonoje. Be Lietuvos paviljono, projektus jau paskelbė Šveicarija, Liuksemburgas, Vokietija, Austrija, Ispanija, Britanija, Prancūzija, Suomija, Norvegija, Baltarusija, Ukraina, Lenkija, Čekija, Belgija, Olandija, Japonija ir Lietuvos kaimynai „EXPO 2020“ parodoje Švedija ir Slovėnija.

Pasaulinė paroda Dubajuje vyks nuo 2020 m. spalio 20 d. iki 2021 m. balandžio 10 d. Daugiau kaip 4 kv. km teritorijoje parodą organizuojantys Jungtiniai Arabų Emyratai jau stato teminius paviljonus, renginių sales, gyvenamuosius namus parodos personalui, tiesia metro liniją,  kelius ir komunikacijas. Netrukus savo paviljonus pradės statydintis ir parodoje dalyvausiančios valstybės, o jų daugiau kaip 180. Prognozuojama, kad „EXPO 2020“ per šešis mėnesius aplankys apie 25 mln. žmonių. Palinkėkime Lietuvos paviljonui Dubajuje sėkmės.

Atgal