VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Kultūra

03.13. Per penkerius metus knygos pabrango 12 proc.

Kasmet knygos brangsta po kelis procentus, o per pastaruosius penkerius metus knygų kainos padidėjo 12 proc. Kaip „LRT Radijo“ laidoje „Ryto garsai“ sakė Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Alijošaitytė - Kaikarė, knygos kainą sudaro labai daug elementų, todėl brangstant jiems, atitinkamai didėja ir knygų kaina.

„Knygų kaina priklauso nuo labai daug dalykų. Pirmiausia - tai žmonės, kurie prie knygos dirba, bet yra ir medžiagos, kurios yra naudojamos knygai: popieriaus, spaustuvės kaina“, - sakė direktorė.

Pixabay.com nuotr.

Jos teigimu, knyga nėra nuo rinkos dėsnių atskirta prekė, todėl kylant paslaugų, logistikos, pervežimų kainoms rinkoje, ji negali išsilaikyti tame pačiame lygyje.

„Tai natūralus procesas“, - sakė asociacijos vadovė.

Nors elektroninių knygų skaičius auga, R. Alijošaitytė-Kaikarė sakė, kad Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį didelių pokyčių nematyti: skirtingų knygų skaičius nežymiai sumažėjo, bet tiražų skaičius išliko panašus.

„2009 metais buvo 3972 knygų pavadinimai, o 2017 metais - 3191 pavadinimas. Tiražas yra plius minus toks pat. 2009 metais šiek tiek didesnis, o dabar - 4,5 mln.“, - sakė leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė.

Ji taip pat pažymėjo, kad tik 2 proc. visos knygų rinkos sudaro elektrinės, todėl popierinė knyga tikrai išlaiko savo skaitytoją.

Atgal