VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Kultūra

05.27. Žurnalisto Alfonso Kairio knyga „Saulė visiems viena“ Visagine

Mantas Šaltenis

Paminklas, pasitinkantis skubančius į „Atgimimo“ gimnaziją gimnazistus, pedagogus, viduje sustingusios, meną ir muziką simbolizuojančios skulptūros, gimnazijos bemdruomenė laukė pasirodančių svečių: humanitarinių mokslų daktaro, daugelio knygų autoriaus, Stanislovo Rapolionio premijos laureato Algirdo Kavaliausko, knygos „Besikeičiantis pasaulis“ autoriaus ir Lietuvos žurnalistų sąjungos tarybos nario Alfonso Kairio, knygos „Saulė visiems viena“ autoriaus.

Neilgai trukus, pasirodė ir jie. Po trumpo pasisveikinimo ir gimnazijos direktorės Vandos Beinorienės gražių žodžių, Algirdas Kavaliauskas pristatė „Besikeičiantį pasaulį“, knygą , kurioje pateikiami jo prisiminimai nuo pat vaikystės, atspindėti eilėraščiuose, novelėse bei Visagino laikotarpio publicistika.

Alfonso Kairio knyga „Saulė visiems viena“ vertinga žiniomis apie tautines mažumas, aišku, ne visas (Lietuvoje jų net 154), čia, Lietuvoje, ir lietuvius, kaip tautinę mažumą, užsienyje.

Azerbaidžaniečiai, romai (čigonai), gruzinai, rusai - po Lietuvos saule ir lietuviai Azerabaidžane (ugnies žemėje), Gruzijoje, Karaliaučiuje, Rusijoje, Jakutske, Krasnojarske, Kryme, Ukrainoje ir kt.

Alfonso Kairio išleistos knygos ir metodinė literatūra

Sutiktuvių dalyviai (iš dešinės): dr. Algirdas Kavaliauskas, "Atgimimo" gimnazijos direktorė Vanda Beinorienė, renginio vedėja Zita Sakalauskaitė, žurnalistas Alfonsas Kairys

Knygos „Saulė visiems viena" autorius Alfonsas Kairys pasirašo autografus

Įdomių detalių pareikta apie Vinicą ir joje norėtą įamžinti Lietuvos didįjį kunigaikštį Algirdą bei jo palikuonis, dabartinį Vinicos lietuvių kultūros ir istorijos centro „Sakalas“ pirmininką Vasilijų Sugak, gimusį Šiauliuose ir likimo nublokštą į Vinicą, Krymo autonominės respublikos M.K.Čiurlionio lietuvių kultūros draugijos pirmininkę Mariją Valentiną Raulusevičiūtę-Loginovą, išleidusią net 11 laikraščio „Tiltas“ numerių lietuvių ir rusų kalbomis, pastarąja vien dėl to, kad ir vietiniai nelietuviai susipažintų su skambia Gintaro krašto kalba, jo istorija, papročiais, kultūra.

Nuoširdžia šiluma pažvelgta į Krasnojarsko lietuvius, tremtinius, jų ainius, dabartino lietuvių kultūros bendrijos „Lituanica“ pirmininko Antano Rasiulio veiklą, visą Krasnojarsko sritį išbraidžiusį buvusį tremtinį geologą prof. Saulių Sidarą.

Knygoje galima rasti šiltų žodžių Karaliaučiaus krašto lietuviams: jų poetei vertėjai Rūtai Daujotaitei-Leonovai, išvertusiai į rusų kalbą filosofo Arvydo Juozaičio „Karalių miestas be karalių“, Napalio Kitkausko ir Laimutės Kitkauskienės „Kristijono Donelaičio memorialas Tolminkiemyje“, plušančiai prie K. Donelaičio „Metų“ vertimo į rusų kalbą...

To nerasite jokiame vadovėlyje, o tai ir papildo skaitytojo proto arsenalą. Kiekvienas knygos puslapis žinių kupinas. Antai, Gruzijos lietuviams skirtame interviu su Gruzijos lietuvių draugijos „Rūta“ pirmininke Zina Karukhnishvili, sužinai, kad Antanas Vilkutaitis-Keturakis, pirmosios lietuviškos komedijos „Amerika pirtyje“ autorius, vadovavo tiesiant geležinkelį į Boržomį (2012 m. jam greta Boržomio senosios geležinkelio stoties atidengtas paminklas).

Apie Azerbaidžane besilankiusius ar gyvenusius iškilius lietuvius (Vincą Krėvę -Mickevičių, Haliną Kobeckaitę...) pasakojama straipsnyje „Tolimas ir artimas“. Čia pat rašoma ir apie „Visuomeninės organizacijios „Azeri“ pirmininką Kamalą Zulfijevą, įkūrusį internetinę svetainę azeri.lt bei kviečiama ją aplankyti. Ten: Azerbaidžano istorija, kultūra, papročiai, nacionalinė virtuvė...

Trečias knygos skyrius pavadintas „Valstybinės kalbos pakylėti“.

Kas puoselėja lietuvių kalbą? Be abejo, pirmiausiai, mokykla.

Taigi, užsukę į pušų pasakų mieste Visagine esančią rusų mokymo kalba „Atgimimo“ gimnaziją, pasidžiaugiame gimnazistais, laisvai kalbančiais valstybine kalba ir, aišku, neužmirštančiaias savo gimtosios rusų kalbos, pasienio su Baltarusija Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijoje džiugina žvilgsniu palydintys Lietuvos didžiųjų kunigaikščių portretai. Lentvario pradinėje mokykloje stendai lietuvių kalbai ir vaikų mintys apie ją...

Knygoje nemažai straipsnių skiriama Lietuvos romams. Autorius į juos pažvelgia iš įvairių, jiems skirtų, konferencijų salių, renginių, noro mokytis lietuvių kalbos, noro integruotis į mūsų visuomeninį, kultūrinį gyvenimą.

Verta knygą „Saulė visiems viena“ įsigyti, deja, knygynuose jos nėra.

Atgal