VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Istorija

08.03. Bistrampolio dvare minės vieną didžiausių 1863 m. sukilimo mūšių

Rytoj šalia Panevėžio esančiame Bistrampolio dvare pirmąsyk bus minimos vienos didžiausių 1863 metų sukilimo prieš Rusijos imperijos okupaciją kautynių, įvykusios būtent prie šio dvaro. Mūšiui vadovavo kunigas Antanas Mackevičius ir pats Bistrampolio dvaro valdytojas Vladislavas Bistramas. Anot dabartinio dvaro savininko kunigo Rimanto Gudelio, šį įvykį paminėti ruoštasi jau seniai ir kruopščiai – Bistrampolio dienai paruošta gausi renginių programa, bus atkurta sukilėlių stovyklavietė, dalyvaus svečiai iš Lenkijos.

„Per penkiolika Bistrampolio festivalio metų neturėjome tokios dienos. Šios 1863 m. liepos 31 d. kautynės yra itin reikšmingas šalies ir mūsų dvaro istorijos įvykis. Jį minėsime drauge su lenkais, nes tai buvo bendras lietuvių ir lenkų sukilimas. Manau, dvaro lankytojai išties pasijus tarsi grįžę laiku – pajus vykusių kautynių dvasią“, – sako kun. R. Gudelis.

Bistrampolio dieną dvaro lankytojai išvys įspūdingą istorinę sukilėlių stovyklos rekonstrukciją – projekte dalyvaus svečiai iš Lenkijos, Karaliaus Mindaugo husarų batalionas, „Kauno pavieto laisvieji šauliai“. Pasak kun. R. Gudelio, Bistrampolio dvaro statytojo proproanūkis lenkų režisierius Tadeuš Bistram čia pradės kurti dokumentinį filmą apie kunigą A. Mackevičių. Taip pat vyks Lietuvių skalikų augintojų sąjungos eisena su skalikais ir jų paroda, bus atidengta atminimo lenta, skirta Bistrampolio mūšiui paminėti bei jo vadams A. Mackevičiui ir V. Bistramui atminti, lankytojai galės apžiūrėti lenkų tapytojo Artur Grottger darbų parodą „1863 metų sukilimo ženklai“ kūrybos cikluose „Lituania“ ir „Polonia“ – šių paveikslų originalai saugomi Krokuvos nacionaliniame muziejuje.

Bistrampolio dieną svečiai galės grožėtis ir raitelių pasirodymu – čia vyks trečius metus rengiamos žirgų konkūro varžybos Bistrampolio taurei laimėti. Taip pat bus atidarytas Tradicinių amatų ir aludarystės muziejus. O visą dieną vainikuos grupės „Žalvarinis“ koncertas „Einam tolyn“.

Kun. R. Gudelis primena, kad A. Mackevičius su savo būriu per 1863 m. lietuvių ir lenkų sukilimą išsilaikė ilgiausiai, vis tik pakliuvo į nelaisvę ir buvo nužudytas Kaune.

Klasikinio stiliaus Bistrampolio dvarą Bistramai pastatė trylika metų iki sukilimo – 1850-aisiais. Bistrampolio festivalis, kurį nuo šiol papildys ir Bistrampolio diena, vyksta nuo 2003 metų.

Atgal