VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Galerija

06.12. "Arkangelo" centre - prabangi A. Šepkaus juvelyrika

"Arkangelo" centre - prabangi A. Šepkaus juvelyrika
 "Arkangelo" konferencijų ir meno centre, įkurtame buvusiame Šv. Arkangelo Mykolo bernardinių vienuolyne, atidaryta Niujorke gyvenančio juvelyro Aleksandro Šepkaus retrospektyvinė kūrybos paroda. Kūrinius jai paskolino Lietuvos dailės muziejus ir privatūs asmenys, kolekcininkai. Eksponuojami taip pat naujausi menininko sukurti papuošalai.

Parodoje eksponuojami 45 papuošalai: apyrankės, žiedai, kryželiai, pakabučiai, auskarai. Tai - reta proga pamatyti skirtingais žymiausio Lietuvos juvelyro kūrybos etapais sukurtus auksakalystės dirbinius, atsekti konkrečiam laikui būdingus bruožus, įsitikinti A. Šepkaus kūrybos savitumu. 

Ankstyviausias eksponuojamas menininko kūrinys - segė "Paukštis naktį" (sidabras, emalis, vėplio iltis) - sukurtas 1980 m. ir priklauso Lietuvos dailės muziejui. Iš viso parodoje pristatomi septyni ankstyvosios jo juvelyrikos pavyzdžiai, kurių miniatiūrinis, uždaras pasaulis atskleidžia XX a. devintajame dešimtmetyje tvyrojusį laisvės troškulį, slapta puoselėto kitokio gyvenimo viltis. 

Henriko Radausko poezija išrašytoje apyrankėje (Lidos Kuzmienės nuosavybė) atsiveria mitologinis meninis mąstymas. Pakabučiuose iš mamuto ilties - mįslingų fantazijų pasaulis, antropomorfiniai vaizdiniai. Menininko kūrybos tyrinėtoja Rūta Pileckaitė pabrėžia, kad A. Šepkus iš lietuviškojo kūrybos laikotarpio žinomas kaip novatorius, savo idėjomis smarkiai paveikęs lietuvių juvelyrikos modernėjimo procesus, įtvirtino papuošalo, kaip miniatiūrinių formų kūrinio, skirto nešioti, prilygstančio vaizduojamosios dailės darbams, sampratą, suformavo vadinamąją parodinę lietuvių juvelyrikos kryptį.

Po 1988 m. Niujorke sukurti A. Šepkaus kūriniai yra iš aukso, puošti deimantais, safyrais, smaragdais, kitais brangiaisiais akmenimis. Talentingas kūrėjas dirba su labai brangiomis, kartais egzotiškomis medžiagomis, o papuošalų formos asocijuojasi su majų ir indėnų kultūromis, netrūksta sąsajų su senosiomis Rytų, krikščioniškosios Bizantijos kultūromis, secesijos stiliumi, garsaus austrų menininko Gustavo Klimto (Gustav Klimt) kūryba. 

Juvelyras neslepia, kad ryšys su meno istorija jam labai svarbus, rodantis, kad menininkas, neprarasdamas savasties ir individualumo, savo kūrybą suvokia kaip pasaulio kultūros istorijos dalį. Vertindami A. Šepkaus kūrybą, meno kritikai ir kolegos atkreipia dėmesį, kad jis kuria išskirtinius grynojo meno darbus, kurie yra ne tik nuostabūs kūriniai, bet ir patogūs nešioti papuošalai.

A. Šepkus gimė 1954 m. Mokėsi Kauno 5-ojoje vidurinėje mokykloje. 1972 m. įstojo į Vilniaus dailės instituto Pramoninės dailės katedrą, kur mokslus baigė 1977 m. 1988 m. išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas. 1992 m. Manhatane įsteigė savo kompaniją "Alex Šepkus". 

A. Šepkaus papuošalai pardavinėjami beveik 150 Amerikos ir kitų šalių meno galerijų. Europoje teisę eksponuoti jo kūrinius turi vienintelis Bažnytinio paveldo muziejus Lietuvoje.
 
Atgal