VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Ekonomika

05.16. Ministras A. Veryga ir kitų šalių ministrai susitarė derėtis dėl pigesnių vaistų

sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga Varšuvoje (Lenkijoje) pasirašė atnaujintą bendradarbiavimo susitarimą su Lenkijos, Vengrijos, Slovakijos ir Čekijos sveikatos apsaugos ministrais dėl pigesnių vaistų užtikrinimo pacientams.

Tai kitas bendradarbiavimo etapas, kuris leis šioms šalims sustiprinti derybines galias įsigyjant vaistus iš gamintojų ir derantis dėl mažesnių kainų. Taigi įsipareigojama kartu siekti sąžiningos ir skaidrios vaistų kainodaros srityje, užtikrinti kuo didesnį efektyvių, saugių ir kokybiškų vaistų prieinamumą šių šalių pacientams.

Toks susitarimas jau buvo pasirašytas prieš dvejus metus, t.y. 2017 m., tad bendras šalių darbas jau tęsiasi ne pirmus metus. 

Ministro A. Verygos teigimu, Lietuva ir Lenkija, kartu su kitomis Višegrado šalimis, jau daugiau nei dvejus metus bendradarbiauja kuriant mechanizmus, kurie leistų šalims bendradarbiauti efektyviai ir skaidriai įsigyjant inovatyvius, originalius vaistus, kurie dažniausiai būna brangūs.

„Didelė šių vaistų kaina ir menkas prieinamumas yra iššūkis daugeliui valstybių. Kai yra sukuriami nauji originalūs vaistai, pavyzdžiui, vėžiui gydyti, jie paprastai būna labai brangūs. Juos įsigyti pigiau ir derėtis dėl mažesnių kainų vienai valstybei, ypač mažai, – labai sudėtinga. Tai padaryti galima tik suvienijus jėgas ir organizuojant bendrus tokių vaistų pirkimus, kuomet įsigyjami ir didesni vaistų kiekiai. Tuomet ir gamintojai labiau linkę mažinti kainas, nes žino, kad kelios šalys nupirks kur kas didesnį kiekį vaistų, nei viena valstybė. Būtent todėl labai svarbu šalims bendradarbiauti“, - sako ministras A. Veryga.  

Anot jo, Lietuvos inovatyvių vaistų rinka bei mažos šalies derybinė galia yra nedidelė. Bendras darbas su kitomis šalimis yra labai svarbus, siekiant stiprinti derybines galias, efektyviau naudoti lėšas ir didinti vaistų prieinamumą savo pacientams.

Šalys, siekdamos gerinti savo šalių piliečių sveikatą, stiprins bendradarbiavimą sveikatos technologijų vertinimo, kainodaros ir vaistų kompensavimo srityje. Bus siekiama stiprinti bendradarbiavimą tarp susitikime dalyvaujančių šalių, diskutuojama apie galimus bendrus vaistų vertinimus, o vėliau – ir pirkimus.

 

Atgal