VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Ekonomika

03.09. „Swedbank“ akcininkai: dėl skaidrumo abejojome jau anksčiau

Šeši „Swedbank“ akcininkai, kartu turintys apie 14,5 proc. banko akcijų, „Reuters“ teigė siekiantys sulaukti daugiau informacijos iš Švedijos banko po to, kai praeitą mėnesį žiniasklaida išplatino kaltinimus „Swedbank“ dėl sąsajų su „Danske Bank“ pinigų plovimo skandalu.


„SEB Investment Management AB“ laikinasis vadovas Hansas Ekas „Reuters“ tikino dažnai kalbėjęsis su „Swedbank“ vadovybė, taip pat ir apie įtarimus pinigų plovimu. H. Eko teigimu, ši tema yra itin svarbi Šiaurės šalių finansų įstaigoms.

EPA-Eltos nuotr.

„Šiuo metu kalbamės su banku dėl šių klausimų, manau, kad mums reikia daugiau informacijos, jog galėtume išlikti „Swedbank“ investuotojais“, - sakė kito Švedijos banko turto valdymo fondo „Handelsbanken Asset Management“ generalinė direktorė Magdalena Valvist Alveskog (Magdalena Wahlqvist Alveskog). „Handelsbanken“ fondui priklauso 1,85 proc. „Swedbank“ akcijų.

Pasak M. V. Alveskog, jos vadovaujamas turto valdymo fondas jau anksčiau, vos paskelbus duomenis apie pinigų plovimą „Danske“ banko Estijos filiale, abejojo dėl „Swedbank“ skaidrumo.

„Swedbank“ generalinė direktorė Birdžit Bonesen (Birgitte Bonnesen) ne kartą sakė negalinti pateikti daugiau informacijos apie įtartinus mokėjimus dėl konfidencialumo reikalavimų. „Swedbank“ išorės auditas, užsakytas po akcininkų spaudimo B. Bonesen, planuojama, bus užbaigtas iki kasmetinio „Swedbank“ akcininkų susirinkimo kovo 28 d.

AMF pensijų fondo - penkto pagal dydį „Swedbank“ akcininko, turinčio 4,39 proc. akcijų paketą, atstovas spaudai tikino, kad reikia daugiau skaidrumo.

„Laukiame teisėsaugos tyrimų baigties ir tada spręsime, kaip elgtis akcininkų susitikime ir vėliau“, - sakė AMF atstovas.

AMF ir „Alecta“, kitas Švedijos pensijų fondas, kuriam priklauso 4,86 proc. „Swedbank“ akcijų, o valdomo turto vertė siekia 85 mlrd. eurų, turi savo atstovus komitete, kuris renka „Swedbank“ valdybos narius.

„Alecta“ ragino banką „atversti visas kortas dėl įtarimų pinigų plovimu“.

„Jei mes nesustiprinsime kovos su pinigų plovimu, aplaidžiai žiūrėtume į Europos piliečių pensijų fonduose kaupiamas lėšas“, - el. laiške „Reuters“ rašė „Alecta“ generalinis direktorius Magnusas Bilingas (Magnus Billing).

Švedijos fondas Lannebo, taip pat patenkantis tarp 20 didžiausių „Swedbank“ akcininkų, teigė, kad banko vadovybė, įskaitant direktorę B. Bonesen, padarė klaidų reaguodami į Švedijos televizijos SVT reportažą, kuriame bankas kaltinamas plovus pinigus.

„B. Bonesen galėjo bendrauti kitaip dėl pasitikėjimo svarbos banke. Tam pasitikėjimui buvo pakenkta“, - sakė „Lannebo“ atsakingų investicijų direktorė Maria Nordqvist.

Norvegijos turto fondas, vienas didžiausių investuotojų pasaulyje, kuriam priklauso 2,03 proc. „Swedbank“ akcijų, tiesiogiai nekomentavo „Swedbank“ situacijos, tačiau patikino, kad pinigų plovimo skandalus stebi labai atidžiai.

„Tikimės, kad bendrovės su šiais iššūkiais tvarkosi ryžtingai ir kruopščiai. Kol kas nėra ženklų, kad gali būti kitaip“, - teigė fondo generalinis direktorius Yngvė Slyngstadas.

„Swedbank“ anksčiau neigė prielaidas apie savo įsitraukimą į „Danske Bank“ pinigų plovimo skandalą, tačiau turėjo pripažinti kaltinimus, kai vasario 20 d. Švedijos nacionalinis transliuotojas SVT pranešė, kad tarp „Swedbank“ ir „Danske Bank“ Baltijos šalių filialų įvykdyta mokėjimų už maždaug 40 mlrd. kronų (3,8 mlrd. eurų). Švedijos ir Estijos finansų

 

Atgal